Hayden Christensen, Kanada'lı aktör.
Doğum yeri: Kanada
Doğum tarihi: 19 Nisan 1981
Burcu: Koç
Kısaca biyografisi
Daha beş yaşındayken annesi ve babası Toronto'ya yerleşmeye karar verdi. Hayden, eğitimini orada tamamladı. Keşfedilişi, Dünya trombolin şampiyonu ablasıyla birlikte bir reklam çekimine gitmesiyle oldu. Henüz yedi yaşındayken "Aile Bağları" gibi popüler bir dizide rol alınca bunu başka diziler takip etti. Ancak George Lucas'ın yönettiği "Star Wars"la yıldızı parladı.


Filmografisi

  • Aile Bağları
  • Street Law (John Ryan karakterinin gençliği rolünde)
  • In the Mouth of Madness (Gazeteci çocuk rolünde)
  • Strike
  • Virgin Suicides
  • Yeni Bir Yaşam (Kevin Kline'ın sorunlu oğlu rolünde)
  • Yıldız Savaşları: Bölüm 2 - Klonların Saldırısı (Anakin Skywalker)
  • Yıldız Savaşları: Bölüm 3 - Sith'in İntikamı (Anakin Skywalker)
  • The Decameron (Lorenzo) [Yapım aşamasında]
Genç yaşta Kanada televizyonlarında ortaya çıktı. 1990'lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri'nde farklı alanlara yöneldi. İlk önemli rolü Sam rolüyle Life as a House'du. Life as a House filmiyle Altın Küre'ye aday gösterilmiş fakat ödülü alamamıştır. Onu üne kavuşturan film ise Star Wars filmindeki Anakin Skywalker rolüydü.


Biyografi

İlk Yılları
Christensen dört çocuğun üçüncüsü olarak Vancouver Kanada'da doğdu. Babası David Christensen bir yazılım uzmanıdır. Babasında Danimarka, annesinde İtalyan ve İsveç soyu vardır. Tove adında bir erkek, Kaylen ve Hesja adında iki kızkardeşi var.
Unionville High School'da öğrenim gördü ve burada bir drama programına katıldı. Keşfedilişi Dünya trombolin şampiyonu ablasıyla birlikte bir reklam çekimine gitmesiyle oldu.

Oyunculuk Kariyeri
1993 yılında 12 yaşında Kanada'da Family Passions isimli televizyon dizisinde rol aldı. Ertesi yıl In the Mouth of Madness isimli filmde ufak bir rol aldı. 1995 ve 1999 yılları arasında Harrison Bergeron, Forever Knight, Goosebumps, The Virgin Suicides, ve Are You Afraid of the Dark? gibi televizyon programları ve filmlerde rol aldı. 2000 yılında FOX'da Higher Ground isimli televizyon dizisinde Scott Barringer karakterini canlandırdı.
2001 yılında Life as a House filminde Sam Monroe karakterini canlandırdı ve bu filmdeki rolü ile Altın Küre ve SAG ödüllerine aday gösterildi. Daha sonra Yıldız Savaşları filmlerinde Anakin Skywalker karakterini canlandırdı.

Mischa Barton ile birlikte rol aldığı The Decameron isimli kitaptan uyarlanan Virgin Territory isimli filmde rol alacak olan Christensen aynı yıl Awake isimli filmde Jessica Alba ile birlikte oynayacak. Samuel L. Jackson ile birlikte Jumper isimli filmde doğa üstü güçleri olan ve zamanda yol alabilen bir genci canlandıracak.