Zihin ve Vücuttan Ayrılma Olayı - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Zihin ve Vücuttan Ayrılma Olayı

 1. Ölümden sonra yeniden yaşamak, zihnin vücuda bağımlı olmadan var olması anlamına gelir. Bu kavrama göre zihin bazı yönlerden bağımsız bir bütündür. Bu da, zihnin ölümden önce vücuttan ayrılabileceği ve vücuda herhangi bir zarar vermeden tekrar dönebileceği gibi bir olasılığın varlığını gösterir.


  Vücuttan ayrılma tecrübesini geçirdiklerini öne sürenler oldukça fazladır. Son yıllarda bu iddialar dikkatle incelenmektedir. Bir araştırmada, Oxford Üniversitesinde görüşme yapılan öğrencilerden yüzde 34'ünün kimi zaman vücutlarının dışından kendilerini seyretmeleri gibi bir tecrübe geçirdikleri saptanmıştır. Ernest Hemingway, Arthur Koestler, Virginia Woolf, D.H Lawrence ve diğer daha birçok saygıdeğer yazar da aynı tecrübeyi geçirmiş olduklarını bildirmişlerdir.


  Vücuttan ayrılma olgusu, yaşamın tehlikede olduğu ya da tehlikedeymiş gibi göründüğü zaman ortaya çıkan aşırı fiziksel gerilim koşulları altında genellikle kendiliğinden oluşur. Bir vücudu canlandırmak için canla başla çalışan doktorlarla hemşireleri gören kalp krizi ya da ciddi ameliyatlar geçirmiş birçok insan vardır.

  Bu insanlar çalışmayı tamamen ilgisiz olarak gözlemleyebilmişler ve çoğu kez gözlemledikleri vücudun kendileri olduğunu uzun bir süre sonra anlayabilmişlerdir. Bunlar genellikle vücutlarına dönmek için belirgin bir çaba göstermişler ve vücutlarına girdikten sonra hemen ayılmışlardır.

  Vücuttan ayrılma tecrübesi zevkli gibi görünür ve birçok insan geri dönmek için isteksiz bir çaba gösterir. Bazıları da bilinçlerine kavuşarak vücutlarına dönmeden önce dostlarını ya da akrabalarını görmek için uzaklaşabileceklerini anlarlar.

  Tipik bir boğulma olayından sonra yaşama dönen bir kazazede vücuttan ayrılma tecrübesini şöyle anlatmıştır: " Babamı teknesinde çalışırken, kardeşlerimi büyük bir korkuyla ayak bileklerime sarılırken gördüm ve saçlarım deniz yosunu gibi dağılmış, denizin dibine doğru çekiliyordum. Boğulmak üzereyken babamın da yanıma geldiğini, korkuya kapılmış kardeşlerimin eve doğru koştuklarını gördüm. Babamın bütün çabalarına karşın vücuduma dönmeye çalıştım."


  Güncelleme : 2013-11-19
  Okunma: 1621 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -