İzmir hep kalbimin ilk aşk köşesinde tazecikti.Temmuz sıcağında yanan ayaklarımı lastik pabuclarla beraber yıkadığım Karşıyaka'daki cami avlusu, Kemeraltı'nın her sokağını gezerek aradığım şeftali -muzcusu, limonlu tursu suyu, her köşe başı midyecisi,Kordon' da buz gibi bira ve gün batımı, Güzelbahçe'de taze balık ve yakamoz... Pazarda seçmece sebze, İzmir tulum- dünyanın en güzel peyniri-, buldan bezi gömlekler...İzmir' i İzmir yapan muhabbettir. Herkes acelesi yokmus gibi yasar.


Plazalar olmadıgı gibi, plazadan taşan insan grubu da yoktur. Açık hava tiyatro ve konserlerine yarısında girebilir İzmir insani, kalbinde sanata saygısızlık asla yoktur, Akdeniz havasından olduğunu sanatçı da bilir ve ayıplamaz. Yanık tenle gezer yılın sekiz ayı tüm İzmir, erkeklerde şort, kadınlarında rengarenk uçusan etekler...


Herkes herkesi bilir gibidir. Market kuyruğunda bile muhabbet kurulur, kaynasilir. Tüm evler balkonludur ve yazın mutfakta yemek ayıptır. Kimsenin gözü kimsede kalmaz ve kalın perde sektörü zayıftır.Gece yarılarından sonra bile sahilde yürüyüs yapan kadınlar vardır,aceleleri yoktur. Bisiklete biryerden biryere gitmek için binilir ve Bostanlı sahilinde güresmek serbesttir. Tum kızlar güzeldir, çünkü tenleri yanık, saclari uzun ve sağlıklıdır, hepsi yüzme bilir ve sever, dolayısı ile incedir bedenleri.Vapurlar zevk içindir, belki bu yüzden hiç inmeden geri gitmek ücretsizdir.

Elele gezilebilir her semtinde, öpüşene gulumseyerek bakılır. Sıraya girer insanlar, itisme yoktur. Pideci doludur. her semtte pide lahmacunla neredeyse aynı fiyattır.Çiğdem çıtlanır (izmirli olmayan bilmez, çekirdek der) yaz aksamları sahil boyu,haşlanmış mısır ve dondurma yenir.Ne kadar kaybolursan kaybol, biryerler mutlaka denize çıkar ve bu,İzmir'in en büyük lütuflarındandır.


Aşk hep gülümsemektir İzmir' de, sınırı geçtiysen hasret... Istanbul'dan otobuse binip uyuyakaldigimiz sevgili ile Sabuncubeli'nde gözlerimizi açtığımızda elele tutuşmamız dört sene boyunca, rastlantı mıdır, İzmir midir?