Ceviz Yemenin Sağlığa Yararları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Ceviz Yemenin Sağlığa Yararları

 1. Ceviz yemeniz için 10 nedeniniz var! Neler mi ?

  Kolesterolden hiperaktiviteye, Alzheimer'dan uykusuzluğa, diyabetten felçe kadar her derdin çaresi mucize bitki cevizde gizli.

  Kahramanmaraş Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sütyemez ve Yrd. Doç. Dr. Muharrem Ergun cevizin insan sağlığına faydaları konusunda bir rapor hazırladı. Dünyada ve Türkiye'de 10 yıldır yapılan klinik ve bilimsel çalışmaların sonuçlarına dayanılarak hazırlanan raporda, cevizin faydalarıyla ilgili olarak şunlar kaydedildi:

  1-Cevizdeki omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarını, inmeyi, diyabeti, yüksek kan basıncını ve klinik depresyonu azaltıyor. Kolesterol seviyesini düşürüyor, kalp atışlarında düzensizliği önlüyor.

  2- Cevizdeki fitosteroller, kalın bağırsak, göğüs ve prostat kanseri gibi kanser türlerinden korunma sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

  3- Kolesterolün damarları tıkama aşamasında önemli bir adım olan şişme ve kızarıklığı azaltabiliyor.

  4-Cevizdeki l-arginin kan damarlarının iç tarafının pürüzsüz ve düzgün olmasını sağlayarak kan-damar sistemini rahatlatıyor.

  5-Beyne benzeyen ceviz, kavrama ve anlamayı geliştiriyor. Asya'da ceviz beyin gıdası kabul ediliyor ve öğrenciler, sınavlardan önce ceviz yiyerek notlarını yükseltebileceklerine inanıyor.

  6-Omega-3 yağ oranı düşük çocuklarda hiperaktiflik ve davranış bozuklukları, uyku düzensizlikleri gözlemleniyor. Ceviz, bu sorunları önleyen omega-3 bakımından çok zengin.

  7-Cevizdeki yağ profili, fitosteroller safra taşının önüne geçiyor.

  8-Cevizdeki melatonin gece çalışan ve zaman farkından dolayı uyku düzensizliği çeken kişilerde uyuma rahatsızlıklarını ortadan kaldırabiliyor.

  9-Cevizin parkinson ve alzheimer gibi hastalıkların gelişimini erteleyebileceği veya azaltabileceği ileri sürülüyor.

  10-Ceviz, antioksidan savunmada önemli manganez ve bakır içeriyor.


 2. 2013-03-18 #2
  Bende çocuk doktoruyum, ceviz,fındık,fıstık,kuru kayısı,incir ve kuru üzümün içindeki omega 3 çocuklarda zeka gelişimi açısından çok önemli. Sofralarınızdan eksik etmeyin derim. Büyük marketlerde bu tür gıdaların içeriğinde malasef koruyucu madde ve katkı maddesi oluyor.Bu yuzden katkılı olan gıdaları pek tavsiye etmiyoruz. Kuru gıdaları ve meyveleri doğal yerlerden almak gerekiyor örneğin ben bu tür kuru gıdaları ve meyveleri gurme market ten alıyorum. Siz siz olun doğal yollardan vazgeçmeyin.

  Okunma: 4743 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -