İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:

İki şey varsa, korkmayın, bu dinin sahibine uymak ve büyükleri tanımak.

* Her kitap okunmaz. Bir kitap, doğru bile olsa, yazan Allah için yazmamışsa, okuyan zarar görür. Çünkü yazanın habis ruhu, zulmeti etki yapar. Yazan ihlasla bile yazsa, basanlar para için basmışsa, yine feyz, bereketi olmaz. Büyüklerin kitaplarını okuyanlar ise, büyüklerin ruhaniyetinden feyzinden istifade eder. Feyzin gelmesi, günahlardan soğumak ve ibadetlere sarılmaktır. Sadece ilim yetmez, ihlas da lazımdır.


* Peygamberlerden sonra, insanların en üstünü olan hazret-i Ebu Bekir'den, günahkârım diyen biri, dua istiyor. Ellerini açıp şöyle dua ediyor:
Ya Rabbi, günahkâr bir kulun, yine günahkâr bir kulundan dua istiyor. İkisinin de, günahlarını affeyle.

* Banyodan çıkarken, ayakları soğuk su ile yıkamak, ağrıları giderir, romatizmayı önler.

* Kalbi hasta olan kimse, eşine, dostuna dini nasihat yapamaz, din kitabı okuyamaz. Bir Müslüman arkadaşının, yanına gidip sohbet edemez. Ama kalbinde biraz kırıntı varsa kitap okur.

* Ölüme hazır olan, hep güler. Çünkü o vuslatı bekliyor. Rabbine kavuşmayı bekliyor. Müslüman gülmesin de, ne yapsın.

* İnsanların fitnesinden kurtulmak istiyorsanız, çarşı ve pazarlara sık sık gitmeyin.

* Ticaret erbabının dükkanlarında, uzun müddet oturmayın.

* Hiçbir günahı küçümsemeyin, çok çalışın. Boş gezenler, zengin bile olsa, arkadaşları şeytan, kalbleri şeytanın konağı olur.

* Dünya gamından, nefsin sıkıştırmasından hafifleyip, kurtulmak istiyorsanız, kabristanları sık sık ziyaret edin.

* Ayıp ve kusurlarını gördüğünüz arkadaşlarınızın, komşularınızın, sırlarını ifşa etmeyin. Çünkü gördüğünüz bu sırlar, size emanettir. Emanete hıyanet ise, çirkin bir harekettir.

* Haram giren, haram çıkan ağızdan yapılan duayı, Allahü teâlâ kabul etmez. Duanın kabul olması için, ağza da, mideye de dikkat etmek lazım. Vesile ile dua etmek lazım.

* Küfre karşı emri maruf yapılırsa, Allahü teâlâ o beldenin hak ettiği azabı tehir eder. Emri maruf yapılmazsa azabı ilahi gelir.

* Bir yumruk gibi olmalı. El açık olursa parmaklar zarar görür. Yumruk haline gelirse zarar görmezler.

* Nefs, bütün iyiliklerden süzülmüş, sadece bütün kötülüklerin bulunduğu varlıktır. Her istediği aleyhinedir, en ahmak varlıktır. Asıl arzusu, kendini ilahlaştırmak, kendine taptırmaktır, kötülük yaptırmakla tatmin olmaz.

* İnsanların, dünyada işlediği suçlardan dolayı, Allahü teâlâ, iki şekilde cezalandırır, ya cezayı ahirete bırakır, kâfirlerin ki böyle. Ya da, dünyada sıkıntı verir. Ahirete bir şey kalmaz. Bundan dolayı, sıkıntı Müslüman için bir nimettir. Bunun, ahiretteki karşılığını bilseler, sıkıntı gelsin diye dua ederler.