250 bin Euro’luk Yatırım Yapana Almanya’da Oturma İzni - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

250 bin Euro’luk Yatırım Yapana Almanya’da Oturma İzni

1. Federal Meclis'ten sonra eyaletlerin temsil edildiği Federal Danışma Meclisi de Almanya'da yatırım yapmak isteyen yabancılara kolaylık sağlayan göç yasasındaki değişikliği onayladı.

Alman ekonomisinin kalifiye eleman ihtiyacını dikkate alarak yapılan değişikliğe göre Almanya'da en az 250 bin Euro'luk yatırım yapan her yabancıya oturma izni verilecek. Daha önce 500 bin Euro olan alt sınır bu şekilde yarıya indirilmiş oldu. Eyalet Danışma Meclisi'nin talebine rağmen federal mecliste kabul görmeyen diğer bir konu ise yatırım yoluyla değil de kalifiye eleman olarak Almanya'ya gelmek isteyen yabancılarla ilgili. Almanya'ya yerleşmek isteyen kalifiye elemanlar ise oturma izni alabilmek için yıllık en az 63 bin 600 Euro brüt geliri belgelemek zorundalar. Eyalet temsilcileri, yurtdışından öğrenci olarak Almanya'ya gelen üniversite mezunlarını da yakından ilgilendiren gelir seviyesi alt sınırının 53 bin 400 Euro'ya düşürülmesini talep etmişti. Alt sınır daha önce 86 bin 400 Euro idi.

Göç kanunundaki değişikliği destekleyen eyaletlerden Hamburg'un federal hükümet nezdindeki temsilcisi Carsten-Ludwig Lüdemann, değişikliğin Almanya'nın kalifiye eleman ihtiyacının çözümünde önemli bir adım oluşturduğunu belirtti. "Kanun değişikliği sayesinde genç ve üretken, özellikle de üniversiteyi yeni bitirmiş yabancı kökenli kalifiye elemanlar Almanya'da çalışma imkanı buluyor. Elbette ki bunun faturasının yerli işçilere kesilmesini istemiyoruz. Yabancı kalifiye elemanlardan beklentimiz kalifiye istihdam piyasasının eleman açığının olduğu alanlardaki ihtiyacı karşılamalarıdır. Yabacı yatırımcılar için sermaye sınırının yarıya indirilmesi ise Almanya'nın yatırım ülkesi olarak cazibesini artırarak yeni iş yerleri oluşmasını sağlayacaktır." dedi.

Çocuk parası artırıldı

Bu arada Almanya'da bir süredir tartışılan ve Federal Suç Dairesi'nin (BKA), terör tehditlerini önlemek amacıyla soruşturma yapabilmesini öngören bir önerge de Bundesrat'ta 34'e karşı 35 oyla kabul edildi.

Bundesrat ayrıca, 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren çocuk parasının artırılmasını kararlaştırdı. Bu karara göre, ailelerin birinci ve ikinci çocukları için alacakları aylık para 10'ar Euro artarak, 164 Euro'ya çıkacak. Üçüncü çocukları için aileler 154 Euro yerine 170 Euro, diğer her bir çocuk için 179 Euro yerine 195 Euro alacaklar.

Konuyu Beğendin mi?
  2. 2012-04-21 #2
    Oturma izni konusunda bende bir takım problemler yaşadım. Bu nedenle internette ufak bir araştırma yapayım dedim ve bir danışmanlık firmasıyla tanıştım onlardan yardım almıştım . Ben sizde işi uzmanına sorun derim.

Okunma: 3548 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 0/5 - 0