406 - K.Erciyesspor Tarihçesi

KAYSERİ ERCİYESSPOR TARİHCESİ

1988 yılında Kayseri Emniyetspor 3.lige çıktığında Emniyet takımlarının ligden çekilmesi gerektiği yönünde Enmiyet Genel Müdürlüğünce karar verilince Kayseri Emniyet Müdürü Yaşar Gökışık'ın gayretleri ile sivil bir yönetim oluşturularak Siyah Beyaz Renklerde Kayseri Erciyesspor yeniden canlandırılmış oldu.

3-4 sezon bu isim ve renklerde mücadele eden Kayseri Erciyesspor, Kayseri Büyükşehir Belediyespor ile birleşerek Mavi-Beyaz renkler ile Büyükşehir Belediye Erciyesspor ismi ile 3.ligde mücadelesine devam etti.

Seçimlerden sonra kulüp Melikgazi Belediyespor'a devredince Sarı-Kırmızı renkler ile Melikgazi Belediye Erciyesspor olarak ismini ve renklerini değiştirdi.

1999 Yılında İstikbal grubu sahiplerinden Hacı Boydak kulübü devraldı. Forma Rengini Sarı-Lacivet ve Kulübün ismini Hacılar Erciyesspor olarak değiştirdi. Kayseri'li gençlerden ve Kayseri'li teknik heyetten oluşan bir ekip kurdu. İlk yılında 2.Türkiye ligine çıktı . 2000-2001 futbol sezonunda grubunu lider olarak bitirip Play-off'a kaldı. Play-off'da başarılı bir sezon geçirdi ve ligi 6. bitirdi. 2.Lig A Kategorisinde oynamayı hak kazandı.
Sezon sonunda Hacı Boydak kulübü Büyük Şehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ile görüşerek iki kulüpten güçlü bir ekip oluşturma kararı verildi. Erciyesspor'daki elit futbolcular Kayserispor'a aktarıldı. Yönetimine 23.06.2001 tarihinde Menduh Büyükkılıç getirildi. Takmını ismi ERCİYESSPOR ve Forma rengi SARI-KIRMIZI-BEYAZ olarak değiştirildi.

2001-2002 sezonunda şansız bir şekilde küme düştü. 2.Lig B Kategorisine düştüğü sezon tekrar şampiyon olarak 2.lig A Kategorisini çıktı.
2002-2003 ve 2003-2004 sezonunda Hüseyin Hamamcı'nın teknik yönetiminde lig üçüncüsü olarak Süper Lig'e çıkma hakkı kazanmasına rağmen Kayserispor ile isim değişikliği yaptığından Süper Lig'e Kayserispor çıktı.

2004-2005 sezonunda Mustafa Uğur'un teknik yönetiminde mütevazi fakat inançlı kadrosuyla Bursaspor Kocaelispor'un önünde Sivasspor ve Vestel Manisaspor'un arkasında ligi üçüncü bitirerek Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek üst üste ikinci kez Süper Lig'e çıkma hakkını kazandı.
Kulübün Rengi: Sarı kırmızılı takımın renklerinin belirlenmesinde Kayserispor'un kuruluşu için lav edilen üç takımdan, Erciyes Gençlik takımının forma renklerinin kabul edilmesi isteği önemli rol oynamıştır. 9 Temmuz 2004 tarihinde yapılan genel kurulda Kayserinin simgesi Erciyes eklenerek kulübün adı Kayseri Erciyesspor olmuştur. Daha sonra 11 Haziran 2005 yılında yapılan genel kurul ile takımın rengi mavi - siyah olmuştur.

Kulübün Kurucuları: İbrahim Bamyacıoğlu, Rıfat Gönen, Şaban Cenkçi, Nejdet Soner, Aydemir Doğan, Mehmet Ali Berkman, İhsan Sahil, Hüseyin Birkan, Rauf Işıldar, Mucait Pekçetinkaya, Mehmet Çetinkayalı, Hayri Karahisarlı, Seyfi Gözübüyük, Saadettin Kızıklı, İsmet Askeram, Naci İmamoğlu, Alpay Aktan, Samim Gavremoğlu, Mehmet Özateş, Ercüment Vanoğlu

Kulübün Kuruluşu için Fesh Edilen Kulüpler: Erciyes Gençlik, Fener Gençlik, Sanayispor ve Orta Anadolu Gençlik Kulübü.