İtalyanların "Granatine di formaggo" dedikleri, ama bundan üç yüz, dört yüz yıl önce Türk saraylarında "Sultan köftesi" adiyle anılan bu ızgara köftesinin yapımı çok kolay olduğu gibi tadı da çok hoştur.


Kullanılacak malzeme:

750 gram koyun kıyması,
150 gram iç bayat ekmek (4 küçük dilim),
120 gram soğan (l büyük),
3 yumurta,
1/2 kahve fincanı zeytinyağı,
biraz- tuz,
biber
4 dilim gravyer peyniri.

Yapımı:

Makineden geçirilmiş fazla yağlı olmayan kıymaya soğuk suda ıslatılmış ve iyice sıkılmış bayat ekmek ilâve ederek, 2-3 dakika kadar yoğurun ve bir kere daha et makinesinden geçirin. Sonra bunlara 3 adet bütün yumurtayı, karabiberi, tuz ile soğan suyunu ilâve ederek, tekrar 5 dakika daha yoğurun. Sonra da bu kıymadan yumurta iriliğinde parçalar kopararak bunları ıslatılmış iki avuç içinde yuvarlamak ve üstlerine bastırmak suretiyle yuvarlak ve yassı 8 tane köfte yapın.

(Soğanların suyunu çıkarmak için, ince doğranmış soğanlara, bir miktar tuz serperek on dakika bırakın. Sonra soğanları sıkıp, sularını çıkarın). Sonra bu yassı köftelerin, her iki taraflarını hafifçe zeytinyağlayıp harlı, fakat alevli olmayan odun kömürü ateşindeki tel ızgaraya yerleştirin (Izgaranın da telleri yağlanmış olmalıdır) ve köftelerin bir tarafları kızardıktan sonra diğer taraflarını çevirmek suretiyle bunları 4-6 dakika arasında pişirin, üzerlerine yuvarlak kesilmiş birer parça peynir koyup, bir-iki dakika daha ızgarada tutun ve ılıkça bir tabağa alıp hemen servis yapın.