Mengü Ertel, grafiker, tasarımcı, sanat yönetmeni, reklamcı ve tiyatro dekoratörü Mengü Ertel 16 Mart 1931'de İstanbul'da doğdu.

Ertel, ortaokulda resim hocasının önerisiyle Güzel Sanatlar Akademisi'nin lise bölümüne başvurdu. Hazırlık yıllarından sonra dekoratif sanatlar bölümünü seçti. 1950'li yıllarda, başında Muhsin Ertuğrul'un bulunduğu Küçük Sahne'de çalışmaya başladı. Ardından Muhsin Ertuğrul'un aracılığıyla sahne çalışmaları için Almanya'dan gelen dekoratör Kurt Halleger'in yanına girdi. Küçük Sahne yıllarından sonra askere gitti. Döndüğünde Muhsin Ertuğrul'un "Kenterler"in bir oyunu için afiş yapmasını istemesiyle başladığı afiş çalışmalarına döneminbütün özel tiyatroların afişlerini hazırlamakla devam etti ve 1969'da ilk tiyatro afişleri sergisini açtı.


Bu sergiyi Berlin, Varşova ve Brüksel'de yineledi. Çalışmaları Graphis, Novum, Gebrauchsgraphic, Modern Publictiy, gibi tanınmış grafik dergi ve yıllıklarında yayınlandı; afişleri Varşova ve Münih Şehir Müzesi ve Wilanow Afiş Müzesi'nde koleksiyonunda yer aldı. 1974 Cannes Film Şenliği Afiş Yarışması "jüri özel ödülü", 1975 Paris Uluslararası Sinema Sergisi "büyük ödülü", 1980 Moskova Olimpiyat Oyunları Afiş Yarışması üçüncülüğü gibi birçok ödülün de sahibi olan Ertel, 1969'dan bu yana 9'u yurtdışında olmak üzere 25'i aşkın kişisel afiş ve grafik sergisi açmıştı. 15 Mart 1999'da İstanbul'da öldü.