867 - Yastık Kek Tarifi

Malzemeler:

- 300gram dondurulmuş kırmızı meyve
- 250gram tereyağ
- 220gram şeker
- 4 yumurta
- 340gram un
- 100gram beyaz çikolata
- 1 paket vanilya
- 1 paket kabartma tozu
- arzu edilirse limon kabugu rendesi

Hazırlanışı:

1- Meyveleri çözdürün ve beyaz çikolatayı eritin. Fırını 180° C'ye ısıtın.
2- Yağı mikserle iyice çırpın. Yavaş yavaş şekeri, vanilyayi ve limon kabuklarını ekleyin. Yumurtaları teker teker ekleyerek çırpın. Hamur homojen bir hale geldikten sonra çikolata veya yoğurdu ekleyin. En son elenmiş unu ve kabartma tozunu karıştırın.

3- Fırın tepsisini iyice yağlayın. Hamurun 2/3'ünü tepsiye sürün. Kıvamının sürülecek gibi olması lazım, fazla akıcı olmaması gerekiyor. Tepsiyi, yeriniz varsa buzdolabına kaldırın. Böğürtlenleri ezip, püre haline getirin. Süzgeçten geçirip kalan hamura ekleyin. İyice karıştırın. Buzdolabındaki hamurun üzerine bıçakla istediğiniz büyüklükte kafes şeklinde çizgiler çizin. Kareler cok küçük olmasınlar, çünkü kırmızı kafes fırında biraz yayılacak.
Kırmızı hamuru, sıkma torbasıyla kafesin çizgilerini izleyerek sıkın. 30-35 dakika kadar pişirin. Kürdan testini mutlaka yapın.

4- Kek iyice soğuduktan sonra üzerine erimiş çikolata ile minik kafesler yapabilirsiniz. 30gram bitter veya beyaz çikolata yeterli geliyor. Çikolatayi eritip, pişirme kağıdından yaptığınız minik bir külah ile kafesi istediğiniz kalınlıkta çizebilirsiniz.