İran İslam Devrimi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

İran İslam Devrimi

 1. İran İslam Devrimi 1979 yılında İran'ın Muhammed Rıza Pehlevi liderliğindeki bir anayasal monarşiden, Ayetullah Humeyni yönetiminde bir teokratik islam cumhuriyetine dönüştüren hareketin adı. Devrim sırasında ilk önce liberal,sol ve dini gruplar şah'ı devirmek için birleşmiş, Şah'ın devrilmesinden sonra ise iktidara yükselen Ayetullah Humeyni, muhalif liderleri ve grupları ortadan kaldırmış veya sindirmiştir.


  4 Kasım 1979'da Ayetullah Ruhullah Humeyni'nin önderliğindeki islamcılar tarafından İran halkının büyük desteğini de arkalarına alarak İran Şahı Rıza Pehlevi'nin iktidardan düşürülmesidir. İran Şahı, ABD'nin müttefiki olduğu için Başkan Carter İran'ın ABD'deki 12 milyar dolar tutarındaki varlığını dondurmuş ve Şah döneminde kararlaştırılmış olan silah ve askeri araçların satışını durdurmuştur. Humeyni hükümeti daha sonra pek çok Batılı ülke gibi ABD'yi "Büyük İslam Devrimi olarak da bilinir,  1978'de Şah karşıtı ilk büyük halk gösterileri ile başladı. Grevler ve gösteriler ülkeyi ve ekonomiyi felç ettikten sonra Şah Şubat 1979'da ülkeden kaçtı ve büyük bir halk kitlesinin karşılamasıyla

  Ayetullah Humeyni İran'a geri döndü. Ayetullah Humeyni (17 Mayıs, 1900 - 3 Haziran, 1989), İran'da Şah rejiminin devrilmesini sağlayan Şiî lider. İran İslam Devrimi'nin Ruhani önderidir. 17 Mayıs 1900'de İran'ın Humeyn şehrinde doğdu. 3 Haziran 1989'da Tahran'da öldü.

  Pehlevi Hanedanı Pehlevî Hanedanı (Farsça: دودمان پهلوی Dudmān-e Pahlavī, genel adıyla: İran Şahanşah Devleti دولت شاهنشاهی ایران Davlat-e Shahanshahī-ye

  11 Şubat'ta İran ordusu, gerillalar ve militanlar sokak savaşlarında Şah'a bağlı silahlı gruplara karşı üstünlük sağlayınca kendini "tarafsız" ilan etmesiyle tamamen çöktü. 11 Şubat Gregorian Takvimine göre yılın 42. günüdür. Sonraki sene için 323 gün var (Artık yıllarda 324).

  1979'da İran resmen İslami Cumhuriyet oldu. teokratik bir Anayasa'yı ve Humeyni'nin ülkenin
  Dini Lider i olmasını onayladı.

  Genel af çıkarıldı, belirli bir süre, düzenleme için müzik ve gazete yasağı konuldu. Beni Sadr cumhurbaşkanı oldu.

  Devrimin hızı ve gerçekleşmesi dünyada bir çok kişide şaşkınlık yarattı, çünkü ciddi olarak ne askeri bir karşı koyuş, ne mali bir kriz ne de bir karşı ayaklanma yaşandı. Hem milliyetçi hem de Marksist muhalif gruplar İslami gelenekçilerle birlikte Şah'a karşı mücadele etmelerine rağmen onbinlercesi Ayetullah Humeyni yönetiminde İslam Cumhuriyeti ile sonuçlanan devrim sonrasında İslami rejim tarafından öldürülüp idam edildi.


 2. 2011-02-14 #2
  teşekkürler güzel paylaşım

  Okunma: 4765 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -