Sirius Sistemi Hakkında Bilgi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Sirius Sistemi Hakkında Bilgi

 1. Sirius
  Büyük Köpek Takımyıldızı'nda yer alan bir çift yıldızdır. Bu çift yıldızdan Türkçe'de Akyıldız, Osmanlıca'da Şi'ra-i Yemaniye adıyla bilinen Sirius-A bileşeni (α CMa / α Canis Majoris/ Büyük Köpek Takımyıldızı'nın alpha yıldızı), görünür kadiri bakımından gökyüzündeki en parlak yıldız olup, -1.47 görünür kadir derecesiyle, kendisine görünür kadiri bakımından en yakın olan Canopus'a oranla onun iki katı kadar parlaktır ve geceleyin görülen gökyüzünde bu görsel görünüş önemiyle baş rolde bulunmaktadır. Çıplak gözle tek yıldızmış gibi görünen Sirius, aslında, tayf türlerine göre yapılan yıldız sınıflandırma sisteminde A1V sınıfında bulunan Sirius-A ile DA2 sınıfına giren, Sirius-B olarak adlandırılan bir ak cüce'den oluşan bir çift yıldızdır.


  Sirius-A
  Sirius-A bu parlak görünümünü aslında aydınlatma gücünün yanısıra Güneş Sistemi'mize yakınlığına borçludur. Güneş'imize 2.6 parsek (8.6 ışık yılı) uzaklıkta oluşundan dolayı, Sirius Sistemi uzaydaki yakın komşularımızdan biridir. Sirius-A kütlesi bakımından Güneş'imizin iki katı olup, 1.42'lik bir mutlak kadir'e sahiptir. Aydınlatma gücüCanopus veya Rigel gibi diğer parlak yıldızlarınkine oranla aşağıda kalır. Sirius Sistemi'nin yaşı 200 milyon - 300 milyon yıldır. Sistemin oluşma başlangıcında baş rolü oynayan iki mavimsi yıldızdı. Bu iki yıldızdan da kütlesi bakımından baş roldeki, vaktiyle, kaynaklarını tüketerek, dış katmanlarını kaybetmeden önce kızıl dev haline gelmiş ve yaklaşık 120 milyon yıl önce, bugünkü halini almak üzere, yani bir ak cüce haline gelmek üzere içine çökmüş Sirius-B yıldızıdır.


  Sirius, aynı zamanda, yer aldığı takımyıldızdaki önemli rolünden dolayı, geleneklerdeköpek-yıldız olarak da adlandırılır. Bu yıldız pek çok mitolojik ve folklorik öykülere Güneş'ten bağımsız bir biçimde konu olabilmiştir. Sirius-A'nın eliyak doğuşu antikMısır'da Nil Nehri'nin taşmalarını, antik Yunan'da "köpek günleri"nin (kavurucu sıcak günler) başlangıcını, Polinezya'da kışı haber veriyor, Pasifik Okyanusu'nda ise gemicilere önemli bir işaret oluyordu.


  Güncelleme : 2013-11-22
  Okunma: 2409 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -