Plüton Gezegeni Hakkında Bilgi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Plüton Gezegeni Hakkında Bilgi

 1. Plüton
  Güneş'e uzaklık sıralamasında dokuzuncu gezegen. XIX. yy. sonunda bilinen en uzak gezegen Neptün'dü; 1846'da Le Verrier bu gezegeni, Uranüs'ün hareketinde doğurduğu tedirginlikle ilgili hesaplar sonucunda bulmuştu. Yarım yüzyıllık gözlemlerden sonra gökbilimciler, bilinmeyen bir başka gezegenin, Uranüs ve Neptün'ün hareketlerinde tedirginliğe yolaçtığı kanısına vardır. Çünkü Newton mekaniğine ve konum ölçümlerine göre yapılan kuramsal hesaplar, sürekli farklı çıkıyor ve fark, hesap hatası denebilecek değeri geçiyordu.


  ABD'li astronom Percival Lowell, bu yeni gezegenin yörüngesini hesaplayıp, XX. yy. başında Flagstaff'taki (Arizona) özel gözlemevinde gökküreyi taradı; ama araştırmaları başarısızlıkla sonuçlandı. Yörünge hesaplarını yeniden ele alan Pickering, Lowell'in bulduğu sonuçları elde etti; Humason 1918'de gök cismini ortaya çıkarmak için bir dizi fotoğraf çektiyse de, başarıya ulaşamadı.


  8 Şubat 1930'da Clyde W. Tombaugh, sonunda gezegeni bulmayı başardı ve mitolojideki Ölüler Ülkesi'nin tanrısı Hades'in adlarından biri olan, Plüton adını verdi.

  Yörüngesi
  Yer'e uzaklığından ötürü gözlenmesi çok güç olan Plüton'la ilgili kesin veriler, yalnızca yörüngesiyle ilgili olanlardır. Gezegen, Güneş çevresindeki dolanımını 248 yıl 4 ayda tamamlar; Güneş'e uzaklığı, günberi noktasında 4,42 milyar km, günöte noktasında 7,40 milyar km'dir; dolanım düzlemi, Yer'in yörünge düzlemine göre 17° 'lik bir eğim gösterir.

  Fiziksel Özellikleri
  Birçok özelliği henüz aydınlatılamamış olan Plüton'un çapı, yalnızca 2.284 km dolayındadır; yani Güneş sistemindeki gezegenlerin en küçüğüdür. Oysa hesaplar, Uranüs ve Neptün'ün dolanımlarında tedirginlik doğurması için, kütlesinin Yer'in kütlesine eşit olması gerektiğini göstermektedir. Bu durumdaysa Plüton'un yoğunluğunu 50 olması gerekir: Bu, kabul edilebilecek bir sayı değildir. Dolayısıyla, gökbilimciler iki varsayım üstünde durmaktadır: Her şeyden önce, Plüton'un gerçek çapı, teleskopla ölçülenin iki katıdır; ölçümle elde edilmiş değer, aslında, Güneş ışığının değerlendirilebilir miktarını Yer'e doğru yansıtabilen tek noktası olan merkez bölgesinin çapına uyar. İkinci varsayıma göre, ölçülen çap hatalı değilse, Plüton Güneş sisteminin son gezegeni değildir; daha uzak bir onuncu gezegen (belki başkaları da) vardır ve Neptünile Uranüs'e uyguladıkları tedirginlik, Plüton'un kütlesi üstünde yapılan hesaplarda yanılgıya yolaçmaktadır. Sorunu kesinlikle çözmek için, kuşkusuz daha çok sayıda ve sabırla gözlemler yapılması gerekmektedir.

  Uydusu Plüton'un uydusu Charon, 22 Haziran 1978'de, ABD'li astrofizikçi James W. Christy tarafından bulunmuştur. Plüton'un merkezinden ortalama 19.000 km uzaklıktaki yörüngesinde, 6,39 günde, yani Plütonla aynı dolanım süresinde dolanmaktadır. Boyutları da Plüton'unkine yakın olduğundan, astronomlar, bu iki gök cismini bir çiftgezegen gibi düşünmeye başlamışlardır.

  Güncelleme : 2013-11-22
  Okunma: 3614 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -