Kullanılacak malzeme:

l litre süt,
300 gram toz şekeri,
6 yumurta,
l çorba kaşığı kakao,
çeyrek litre krema.

Yapımı:

Sütü kaynatın. Ateşten indirmeden bir-iki dakika önce bir fincan süt içinde eriteceğiniz kakaoyu katın. Bir ta. şım kaynattıktan sonra indirin

Büyük bir porselen kâseye yumurtaları kırın. Şekeri de kattıktan sonra bunları telle iyice çırparak köpüklü bir krema haline getirin. Yumurtalar iyice kabarıp köpük durumuna gelince kâseyi ateşin üs. tündeki bir kaynar su kabının içine oturtun. Yumurtaları tahta bir kaşıkla karıştırmaya devam ederken sütü azar azar katın. Sütün karışması bittikten sonra da kaşıkla karıştırmaya ara vermeyin. Böylece karışım koyulaşıp yüzeyinde bir kaymak bağ-layıncaya kadar karıştırın.

Karışımın yüzeyinde kaymak bağlamaya başlayınca kâseyi ateşten indirip bir kenara soğumaya bırakın.
Beri yanda kremayı yavaş yavaş çırparak köpürtün. Sonra porselen kâsedekileri yavaş yavaş karıştırırken kremayı katın.

Hepsi iyice karıştıktan sonra biri dört köşe bir kutu, öbürü piramit biçiminde iki pasta kalıbı alın (Eğer bu biçimde iki kalıbınız yoksa iki puding kalıbı alırsınız). Hazırladığınız kremayı iki kalıba boşaltın ve bunları buz dolabının buzluğuna koyun.

Kremayı en az 8 saat buz dolabında tut. tuktan sonra kalıpları dolaptan çıkarın. Her iki kalıbı da yarım dakika kadar kaynar suyun içinde tuttuktan sonra önce dört köşe kutu gibi olanını servis tabağına baş aşağı edin. Kalıbı çıkardıktan sonra piramit biçiminde olanını da servis tabağın-daki küp biçimindeki turtanın üstüne biçimli bir şekilde baş aşağı ederek oturtun. Bunun da kalıbını çıkarıp alın.

Turtanın çevresini ve üstünü resimdeki gibi hazır alacağınız veya yapımını bir başka yazımızda anlatacağımız bisküvitlerle süsledikten sonra bu bisküvitlerin kenarlarına da birer parça krema sıkın.

Ateşe çok küçük bir tava oturtun. İçine 1 çorba kaşığı kadar toz şekeri atın. Seker eriyip akideleşmeye başlayınca bir çatalla karıştırıp havaya kaldırın.Ve her defasında bu tel tel akideyi turtanın çevresine sarın. Böylece turtanız hazırdır, is. terseniz yine buz dolabına kaldırın, bir süre daha dinlendirdikten sonra servis yapın; isterseniz hemen servis yapın.