317 - Hürriyet Heykeli - Liberty Enlightning the World


Tam ismi Fransızca "La liberte eclairant le monde' veya İngilizce ‘ Liberty Enlightning the World' yani "Dünyayı Aydınlatan Özgürlük" olan Amerika'daki heykeli kısaca Hürriyet Heykeli olarak biliyoruz. Bu heykel Fransızlar tarafından yapılarak, Amerika'ya hediye edilmiştir ve New York limanının girişindeki minicik bir ada olan Ellis adasının üzerinde durmaktadır.


Heykeli yapan heykeltıraş Frederic Auguste Bartholdi' dir. İç strüktürünü Eyfel Kulesi'nin tasarımcısı Alexander Gustave Eiffel yapmıştır.

Heykel, 7 oklu bir taç giyen, uzun giysili bir kadındır. Taçtaki 7 ok, yedi denizi ve yedi kıtayı temsil eder. Sol elinde taş bir tablet (ki, üzerinde Romen rakamlarıyla 4 Temmuz 1776, Amerika'nın Bağımsızlık Günü yazmaktadır); yukarı kaldırdığı sağ elindeyse bir meşale taşımaktadır.

Heykel çelik strüktür üzerine, bakırdan yapılmıştır. Meşalenin alev kısmının üzerinde altın yaldızla kaplıdır. Heykelin yüksekliği, kaideyle birlikte 46. 9 metredir. Unesco'nun dünya mirası arasındadır. Heykele ‘Lady Liberty' Bayan Özgürlük' de deniliyor.‘Heykelin içini turistler gezebiliyor. Feribotlarla adaya geliyor (özel teknelere izin verilmiyor) ve 354 basamaklı merdivenle tepeye tırmanıyorlar. Taç kısmında 30 kadar kişi toplanabiliyor. Taç üzerinde 25 pencere var. Fırtınalı havalarda heykel 7.62 cm. ve meşale de 12.7 cm. sallanıyor. Kötü hava koşullarında heykel kırılmıyor, esniyor.


Kullanılan bakırın menşei hakkında tarihi bir bilgi yoksa da, Norveç'ten veya Rusya, Nizhny Tagil'den geldiği söyleniyor.

Kuleden ilk paraşütle atlayan Frederick R. Law. İntihar edenler de olmuş. 2001 yılında ise heykelde bungeejumping yapmak isteyen birisini polis tutuklamış.

Heykelin kaidesinde Emma Lazarus'un yazdığı The New Colossus isimli sonenin yazılı olduğu bir de bronz plaket var.
Özgürlük anıtının tıpatıp bir kopyası, yani kardeşi de Paris'te Sen Nehri'nin üzerinde bulunuyor.