1) RENK UYUMU:
Bir kere önce gömleğinizi satın alın veya seçin, gömleğiniz ne renkse, kravatınızda aynı renkler baskın bir şekilde bulunmalıdır, işin sırrı da budur, diyelim ki, kahverengi bir gömlek giyeceksiniz, kravatınızda mutlaka kahverengi çizgiler, puanlar, her neyse ağırlıklı olmalıdır..kravatın diğer renkleri ne olursa olsun pembe bile olsa, baskın renk kahverengi olduğu müddetçe gömleğinizle uyumlu olacaktır.Gömlek Kravat Uyumu


2) DESEN UYUMU:
Gömleğiniz kareliyse, kravatınız aynı şekilde olmamalıdır, tam tersi, zıt örneğin kareler çaprazlama olmalıdır ve önemli bir husus, daima gömlek küçük kareli ama kravat geniş, büyük kareli olmalıdır. Tabii renk uyumuna yine dikkat edeceksiniz..


Gömlek Kravat Uyumu


3) RENK UYUMU TABLOSU:
Sizler için hangi renk, hangi renge gider, ondan da bahsedelim...açık gri gömlek ile pembe veya pembe ağırlık kravat, mavi gömlekle, koyu ve açık mavi tonlarda kravat, (içinde minik morlar da olabilir), açık yeşil gömlekte, yine koyu, açık yeşilli ve sarı kravat kullanabilirsiniz. Gömlek ve kravatınız aynı renk olabilir ama ASLA aynı tonlarda olmamalıdır, çünkü birbiri içinde kaybolur...mutlaka ton farkı olmalıdır, gömlek açık renk yeşilse, kravat koyu yeşil olmalıdır...kırmızı kravatlar ise beyaz gömlekte çok iyi durur..