Grip Aşısı Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Grip Aşısı Nedir?

 1. Grip Aşısı Nedir?

  Sıcak havaların yavaş yavaş yerini soğuk havalara bıraktığı şu günlerde; kışı biraz daha rahat geçirebilmek için tedbirler almanın tam zamanı. Bu tedbirlerden biri de, belalı sevgilimiz gribe karşı. Grip aşısı için en uygun zamanın, eylül-ekim aylarıdır. Bu dönemde yaptırılan aşı, salgınların en yoğun yaşandığı Aralık-Ocak aylarında yüksek bir bağışıklık sağlamaktadır.  Grip hastalığının solunum yollarında yerleşen ınfluenza A, B ve C virüslerinin neden olduğu, yüksek ateş ve yaygın kas ağrıları ve kırgınlık ile seyreden, toplumda aynı anda bir çok kişiyi hastalandırıp çok sayıda ölümlere yol açan, kolay yayılabildiğinden salgınlar yapan bulaşıcı bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.

  Grip, asıl olarak, virüsü taşıyan hasta kişilerin solunum yolu salgılarıyla ve bunlarla bulaşmış eşyalar vasıtasıyla yayılır. Çok kolay bulaşmakta ve hızla yayılmaktadır. Özellikle okullar, yurtlar, kışlalar, kahvehaneler, huzur evleri gibi kalabalık ve topluca yaşanan ortamlar hastalığın yayılmasında önemli rol oynar. Gripten korunmak için düzenli yaşamak, uyku ve dengeli beslenmeyi ihmal etmemek, alkol ve sigara alışkanlığını sınırlamak ve eğer varsa zemindeki kronik şeker, kalp, akciğer hastalıklarının bakım ve tedavisini usulüne göre yaptırmak gerekir.


  GRİP AŞISI RİSK ALTINDAKİ KİŞİLERE ÖNERİLMEKTEDİR

  Gripten korunma amacıyla geliştirilen aşılar, herkese değil, risk altındaki kişilere önerilmektedir. Peki kimdir bunlar?

  "65 yaşını geçmiş, KOAH, astım gibi müzmin bir akciğer hastalığı ya da şeker, kalp, böbrek hastalığı gibi kronik rahatsızlığı olanlar, hastanede ve huzurevlerinde çalışanlar, kış veya bahar aylarında doğum yapacak gebeler, sık sık seyahat eden, insanlarla yoğun teması olan kişiler, daha fazla gecikmeden bir doz grip aşısı yaptırmalıdır. Bu riskleri taşımayanların grip aşısı yaptırmaları şart değildir."


 2. 2011-04-01 #2
  hayat tek başınabi mücadele sanatıdır....

  Okunma: 3408 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -