Logo veya melodi hattına istedikleri numarayı abone yapıyor, ardından mesaj atıyorlar. Mesajı okuyanın ise başına gelmeyen kalmıyor.

Dolandırıcılar 'cep'e dadandı. Logo veya melodi hattına istedikleri numarayı abone yapıyor, ardından mesaj atıyorlar. Mesajı okuyan, farkına varmadan ya 40 kontörden oluyor ya da faturasına 3 YTL ekleniyor. GSM operatörleri ise sorumluluk kabul etmiyor.

Bilişim sektöründe, internet üzerinden banka hesaplarının boşaltıldığı dolandırıcılık yöntemine bir yenisi daha eklendi. Dolandırıcılar rotayı şimdi de cep telefonlarına çevirdi. Tuzak melodi ve logo mesajları gönderen korsan şirketler, abonelerin bilgisi olmadan faturalarının kabarmasına yol açıyor. Birçok cep telefonu kullanıcısı herhangi bir sözleşme imzalamadığı halde, farkına varmadan, 'tuzak mesajlarla' bu sitelere abone yapılıyor. Cep telefonu kullanıcılarına atılan mesajlar abone tarafından okunduğunda kontörlü hatlarda 40 kontör giderken, faturalı hatlarda mesajın okunması ile birlikte üyelik gerçekleşmiş oluyor. Kabul etmese dahi logo melodi servisi, 3 lira 177 YKr ve KDV ücreti kesiyor. Cep telefonu operatörleri de, farkında olmadan 3 günde bir bu parayı ilgili aboneye faturalandırıyor. Bu konuda tüketici derneklerine her gün onlarca şikayet ulaşıyor. Ancak bilişim sektöründeki dolandırıcılık yöntemleri konusunda yeterli bilgiye sahip olunmadığı için, bu türden sahtekârlıklar kamuoyunun gündemine getirilmiyor. Uzmanlar kaynağı belirsiz mesajlar konusunda vatandaşların dikkatli olmasını isterken, 'evet' veya 'hayır' şıklarının bulunduğu mesajların mutlaka reddedilmesi gerektiğini belirtiyor.


Benzer şikayetlerin kendilerine de ulaştığını kaydeden GSM operatörleri ise sorumluluk kabul etmiyor. Konunun kendileriyle ilgili olmadığını vurgulayan şirket yöneticileri, tanıtım ve bilgilendirme amaçlı firmalara sadece toplu SMS sattıklarının altını çiziyor.

Türkiye'deki yaklaşık 40 milyon cep telefonu kullanıcısından biri olan Turkcell abonesi M.P., kendisine bilmediği bir siteden mesaj geldiğini belirterek, "Mesajın ne olduğunu bilmeden reddettim. Ancak cep telefonum kilitlendi." diyor. Bunun üzerine ancak bataryasını çıkararak telefonunu tekrar çalıştırabilen M.P.'ye, bu olayın ardından yüklü bir fatura gelmiş. Fatura detaylarını kontrol ettiğinde ise her gün günde bir Cep Master sitesine mesaj attığını görmüş. "Torunumun oyun oynadığını düşündüğüm için ilk önceleri kabarık faturayı dikkate almadım." diyen M.P., geçen ay cep telefonu ile görüşme yapmadığı halde yüksek fatura gelince müşteri hizmetlerini arıyor. Kendisine, Cep Master diye bir siteye üye olduğu belirtilerek, iptal ettirmesi için bir telefon numarası veriliyor. Söz konusu numarayı arayarak ne zaman abone olduğunu bilmediği üyeliği iptal ettiriyor.


'Paramı kimden alacağım?'

Fakat her cep telefonu kullanıcısı M.P. kadar şanslı değil. İnternet ortamında araştırma yaparken farkında olmadan Vibramobil servisine üye olan bir başka kullanıcı ise faturasını incelediğinde şoke oluyor. Söz konusu şirkete ait ve her biri 3 YTL civarında 5 mesaj gönderdiğini fark eden abone, mesajları kabul etmediği halde bu tuzağın içine düşmüş olmaktan rahatsız. Konuyu Turkcell'in müşteri hizmetlerine taşıyan kullanıcıya verilen telefon numarası ise defalarca aramasına rağmen meşgul çıkıyor. Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunmaya karar veren mağdur abone, yetkililerden şikayetçi: "GSM operatörleri bu türden sitelere servis sağlayıcılığı yaptığı için suç işlemiş sayılmıyor mu? Haksız yere benden kesilen paraları kimden alacağımı bilmiyorum. En büyük sorunumuz muhatap bulamamak. Benim gibi yığınla şikayetçi var. Kimi uğraşmak istemiyor, kimisi ise farkında bile değil. Ayrıntılı fatura almayan ve yanlışlıkla bu sitelere abone olan birçok kişinin üzerinden paralar kesiliyor. Yaşadığımız mağduriyet başlıbaşına dolandırıcılıktır."

Veysel Bozkurt isimli bir hazır kart abonesinin başına gelen benzer hadise de kontörlü hatlardaki dolandırıcılığı ortaya koyuyor. Dito mito denen bir siteden kendine mesaj atıldığını ve bu mesajı okuduğu anda 40 kontörünün gittiğini anlatan Bozkurt, olayı arkadaşlarıyla paylaştığında birçok kişinin aynı durumda olduğunu anlıyor. Bozkurt, "Bir mesaj geldiği zaman bunu okumadan anlayamazsınız. Ben de mesajı okuduğum anda kontörlerim gitti. Arkadaşlarım bu durumu önlemek için cep telefonunun mesaj servisinde ayar yapmamı tavsiye etti." diyor. Avea'nın 551 907**** numaralı müşterisi 'Viıbramobıle popweb' şirketine bir ay içinde 150 kontör kaptırdı. Karşılığında ne hizmeti aldığını bile bilmeyen abone, araştırdığı zaman her hafta 48 kontörünün kesileceğini öğreniyor. İptal için 'popweb iptal' yazıp 3033'e gönderiyor. Avea müşteri hizmetlerini aradığında şirketin yan kuruluşu olduğunu öğreniyor. GSM şirketi tarafından verilen numarayı aradığında karşısına çıkan müşteri hizmetleri yetkilisinin kendisine nezaketsizçe davrandığını ifade ediyor. Nereye ve nasıl başvuracağını bilmeyen abonelerin çoğu ya hattını kapatıyor ya da yüksek faturaları ödemeye devam ediyor.

Konunun kendilerine ulaşması üzerine bir açıklama yapan Turkcell İletişim Koordinatörü Filiz Karagün, GSM operatörleri olarak, tanıtım ve bilgilendirme amaçlı firmalara sadece toplu SMS sattıklarını belirtiyor. Mobil mecrayı kullanarak tanıtım yapmak isteyen firmaların, mesaj gönderecekleri numaraları kendilerinin belirlediğini belirten Karagün, bu numaralara mesajlar gönderildiğini belirtiyor. "Abonelerin SMS ile tanıtılan herhangi bir servise abone olabilmeleri, ancak kendilerine gelen mesajlara kısa mesaj ile 'evet' cevabı vermeleri ile mümkün olmaktadır." diyen Karagün, bu aboneliklerin haftalık olduğunu kaydediyor. Üyeliğin iptal edilmemesi durumunda servis sağlayıcısı firma tarafından otomatik olarak her hafta yenileniyor. Oyun ve melodi aboneliği, her hafta için servis başına 25 SMS/50 kontör olarak ücretlendiriliyor. Ayrıca indirilen her melodi için 2 SMS/4 kontör ödeniyor.