Saçlarımız Neden Beyazlar? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Saçlarımız Neden Beyazlar?

 1. Aslında bir saç teli, ortası boş olan ve içinde melanin denilen boya pigmentleri bulunan bir tüpten başka bir şey değildir. Genç yaşlarda bu boşlukta saça renk veren melanini bir arada tutan bir sıvı vardır. Yaşlandıkça derimiz saçlarımızı ve vücudumuzdaki diğer kılları eskisi gibi sağlıklı olarak üretemez.Kılların ortasındaki sıvı kaybolur, boya hücreleri de tutunamadığından sadece hava kalır. Saçlar boyasız hale gelir, beyaz renge yani asıl rengine dönüşür.Bütün saçlarımızın beyaza dönüşme süreci 10 ila 20 yıl sürebilir.


  Aslında her bir saç telinin rengi ya siyahtır (sarı, kırmızı, kumral vs.) ya da beyaz. Yani her bir saç teli yavaş yavaş grile-şip beyazlanmaz. Ancak bu süreç içinde hepsi aynı anda beyazlanmadığından, beyazların sayısı arttıkça bütün saç gittikçe açılan gri renkte görülür. İşin ilginç tarafı boya hücreleri bazen üretime hız verirler. Gittikçe beyazlaşan saçlar geçici bir süre tekrar biraz koyulaşmış gibi görünebilirler.İnsanlar arasında bir şok veya aşırı gerilim geçiren birinin saçlarının bir gecede beyazlaştığı, bir süre sonra da tekrar eski rengine döndüğü söylenir. Hatta bazı tarihçiler Kraliçe Marie Antoinette'nin giyotine gideceği günün gecesinde saçlarının hepsinin bembeyaz olduğunu yazarlar.Saçların devamlı olarak uzadığı, belirli bir süre sonra dökülüp alttan yeni saç geldiği hatırlanacak olursa, mevcut saçın değil, ancak yeni gelecek saçın beyaz olabileceği, dolayısıyla saçların bir gecede beyazlaşmasının mümkün olmadığı görülüyor.


  Ancak bilim insanları bu olayın birkaç haftalık bir süreçte olabileceğini söylüyorlar.Tiroid bezi, şeker gibi hastalıklarda ve aşırı stres veya şok gibi durumlarda kişinin renkli saçları bu süreçte tamamen döküle-bilir ve geriye sadece daha önceden beyazlaşmış saçlar kalabilir. Diğer saçlarla birlikte beyazların yerine de daha gür ve siyah saçlar çıkabilir.


  Saçların beyazlaşması insanlık tarihinde nedense hep sorun olmuştur. Kimileri onu olgunluğun ve bilgeliğin simgesi olarak görürken, tarih boyu savaş kahramanları, yaşlılığın ve güçsüzlüğün belirtisi olarak görmüşler ve bir şekilde saçlarını boyamışlardır.

  Bu arada bir şeyi daha belirtelim; saçlarımızın kıvırcık, dalgalı veya düz olmasını da ebeveynlerimizden aldığımız genler belirliyor. Kıvırcık bir saçı kestiğimizde kesitinin dikdörtgene yakın olduğunu, dalgalı saçın elips, düz saçın kesitinin ise daire olduğunu görebilirsiniz. İşte bu saç kesitlerinden dolayı bazı saçlar dümdüz uzarken bazıları hemen kıvrılmaya başlar. Kıvırcık saçlılar, saçlarınızı boşuna ütülemeyin, saçın yapısını yani kesitinin şeklini değiştirmeden kalıcı bir düz saça sahip olmanız mümkün değil.
 2. 2010-06-18 #2
  ‘EYVAH , SAÇLARIM BEYAZLAŞIYOR' DİYENLER BU HABERİ DİKKATLİCE OKUSUN!

  Bizler saç rengini kaybetmesini beyazlamak olarak tanımlarız. Oysa saç beyazlamaz ya da ağarmaz. Sadece rengini, pigmentlerini kaybeder. Yaşla birlikte saç telinin ortasındaki tabaka artık daha fazla pigment üretemez olur. Saç renksiz hava kabarcıklarıyla dolar; renksiz bir hal alır. Ancak genellikle bu teller az sayıda da olsa renkli saçlarla karıştıkları için gümüşi bir hal alır. Saçların beyazlama yaşı saçı etkileyen pek çok diğer faktör gibi genetik özelliklerle ilgilidir. Bazı insanların saçları erken yaşlarda beyazlarken kimilerinin ileri yaşlarda sayılı beyaz saçı olur. Şok ya da ağır stres nedeniyle de kısa zaman içinde saçlar rengini kaybedebilir.

  ‘Eyvah, saçım beyazlaşıyor!' diyenlere müjde…

  Avrupanın 1 numaralı Saçlardaki Beyazları Yok Edici ürünü STOPGREY artık Türkiye'de..

  STOPGREY Avrupa'nın en saygın ve en köklü üniversitelerinden olan FERRARA ÜNİVERSİTESİ tarafından Etkinliği ve Güvenirliliği kanıtlanmıştır. Saçların adeta gençlik iksiri olan STOPGREY saçın kaybettiği melanin pigmentlerine benzer bir pigmenti yavaş yavaş saç gövdesine yükleyerek saçın doğal rengine kavuşmasını sağlar.

  STOPGREY herhangi bir renkteki saç üzerine titizlikle ve yavaş yavaş etkisini göstermektedir. Açık renkten koyu renge bir dönüşüm sağlamaktadır. Losyon tek bir uygulama ile saç rengini değiştirmemektedir, değişim ani değildir. STOPGREY saça zarar vermeden değişimi günden güne doğal olarak sağlar.

  StopGrey kullanıma hazır ve kullanımı kolay bir losyondur. Herhangi bir saç losyonu gibi her sabah temiz ve kuru saça uygulanmaktadır. 3 veya 4 haftadan sonra istenilen renk tonuna ulaşılmasını sağlamaktadır. Elde edilen sonucu korumak için losyonun haftada 2 ya da 3 kez uygulanması yeterlidir.

  Avrupa Birliği Sağlık Normlarına uygun olup Sağlık Bakanlığı bilgisi dahilinde Türkiye'de
  tüm eczanelerde satışa sunulmuştur.

  StopGrey Hakkında geniş bilgiye ulaşmak için sacimiseviyorum internet sitesi ziyaret edilebilir.


 3. 2013-01-09 #3
  36 yaşındayım ve bir süre önce saçlarım beyazlamaya başladı. Psikolojik olduğunu düşünüyordum ama yine de bir şeyler denemek istedim. Gerçekten insanda takıntı haline geliyor. Antigris diye bir ürün buldum. Şimdilik sonuçlardan memnunum ama uzun vadede ne olur bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olanların yardımlarını bekliyorum.

 4. 2013-03-15 #4
  merhaba arkadaşlar benımde saçlarım beyazdı takı bır urunle tanışana kadar isim vermiyorum reklama girmesin hem çok ekenomik hemde kendı kendı saçımı boyaya biliyorum saç sampuanı diye geçiyor zaten alışveriş sitelerinde bulabılırsınız

 5. 2013-10-15 #5
  stop greyi kullandım bir işe yaramadı yine kullanmak isteyen alsın beyaz su gibi fakat biraz geçince siyah akıyor sanki ceviz yağı var gibi yani açıkçası bende işe yaramadı

  Okunma: 53501 - Yorum: 4 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -