Windows Vistanın Üzerine XP Kurulumu (Resimli Anlatım) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Windows Vistanın Üzerine XP Kurulumu (Resimli Anlatım)

 1. 713 - Windows Vistanın Üzerine XP Kurulumu (Resimli Anlatım)


  Windows Vista kullanıyorsunuz ve Windows Vista üzerine ikinci bir işletim sistemi kuracaksınız ancak bu işletim sistemi Windows Vista'dan eski [örneğin Windows XP] bir işletim sistemi. Aklınızda iki soru var. Birincisi, böyle bir durumda, kuracağınız eski işletim sistemi ile yeni işletim sistemini aynı anda nasıl kullanacaksınız? İkincisi, Windows Vista üzerine Windows XP kurduğunuzda, yeni işletim sistemi çalışmaz ise bunun altından nasıl kalkacaksınız? Bu iki soru, gerçekten de bir çok kullanıcının aklını bulandırıyor.


  Peki nasıl yapacaksınız?

  Bildiğiniz üzere Windows, sadece daha yeni bir sürüm yüklendiğinde / yükseltildiğinde her iki işletim sistemi için açılışı düzenliyor. Yani kuracağınız yeni işletim sistemi, varolan eski işletim sisteminizin açılış sistemini kendisine göre düzenliyor ve eski işletim sistemi seçeneğini de buna dahil ediyor. Böylece herhangi bir sorun yaşamadan her iki işletim sistemini de kullanabiliyorsunuz.


  Yeni kurduğunuz bir işletim sistemi üzerine [örneğin konumuz Windows Vista], eski bir işletim sistemi kurduğunuzda [örneğin konumuz Windows XP], yeni işletim sisteminin açılış bilgilerini bilemeyeceğinden, daha önceden belirlenmediğinden, sadece son kurduğunuz eski işletim sistemi için açılış seçeneği bulunacak, yeni işletim sistemini tanımlayamayacak ve siz yalnızca eski işletim sistemini kullanmak zorunda kalacaksınız.


  Windows Vista kurdunuz. Kullanıyorsunuz. Ancak çok sık kullandığınız yazılımlar henüz Windows Vista desteği ile birlikte yayınlanmadı ve bunun üzerine Windows XP işletim sistemini de kurmaya karar verdiniz. Gayet mantıklı. Kurulumu gerçekleştirdiniz, bilgisayarınız yeniden başladı. Windows XP gayet güzel başladı. Bir dakika, o da ne? E Windows Vista'm nerede? Bir reset attınız. Windows XP açıldı. "Ya sabır" dediniz, bir reset daha. Olamaz, Windows Vista nerede? Diskleri kontrol ettiniz yerli yerinde ama açılışta karşınıza gelen "İşletim Sistemi Seçenekleri" listesinde yok, daha doğrusu öyle bir liste yok!

  Windows XP‘nin açılışını düzenleyen ve işletim sistemi seçenekleri listesinin bulunduğu Boot.ini dosyasını açtınız. Gerekli düzenlemeleri yaptınız ve Windows Vista işletim sistemi seçenekleri arasında yerini aldı. Açmaya kalkıştınız. Açamadınız. Paniklediniz ya da sinirlendiniz. Her ikisini de yapmayın. Bunun bir çözümü var.

  Hatta iki çözümü var.!!!


  1. Çözüm:

  Microsoft, bu tür durumlarla karşılaşılabileceği düşüncesi ile [ister istemez] bir araç geliştirdi ve Windows Vista ile birlikte yayınladı: " BCDEdit". BCDEdit [Boot Configuration Data Editor] bir komut satırı aracı. Komut satırında bu komutu kullanarak ve çeşitli parametreler yardımı ile açılış sisteminizi düzeltebiliyorsunuz. İkinci çözümün dışında uygulayabileceğiniz tek çözüm, bu komut satırı aracını kullanmak. WindowsSystem32 klasörü içerisinde bulunan " bcdedit.exe" dosyası aracılığı ile gerçekleştirebileceğiniz işlem, geçiş anahtarları / parametreler ve seçenekler kullanılacağından bir çok kullanıcı için karmaşık gelecektir. Bu yüzden hiç değinmeden ikinci çözüme geçiyoruz.

  2. Çözüm:


  İkinci çözüm oldukça kolay. İlk yapmanız gereken şey VistaBootPRO isimli ufak yazılımı indirmek. VistaBootPRO, Windows Vista Açılış Yapılandırmasını [BCD] düzenleyebilmek ve kayıt defterinde hızlı ve kolay bir şekilde değişiklik yapmanızı sağlayabilmek için geliştirilmiş bir araç. Sorunu zaman kaybetmeden gayet kolay bir şekilde düzeltebilmeniz için kullanabileceğiniz alternatif yöntem. Windows üzerinden, GUI [Grafiksel Kullanıcı Arabirimi] olarak çalıştırıldığından, herşeyi bizzat görerek ve bilerek yapıyorsunuz.

  VistaBootPRO, orta seviye ve gelişmiş kullanıcıların, bcdedit.exe komut satırı aracının karmaşıklığından kurtularak Açılış Yapılandırma sisteminde değişiklik yapabilmelerini sağlıyor.
  Gelişmiş ayarları sayesinde, mevcut yapılandırmayı yedekleyebiliyor ve daha sonra kullanabilmek için bir dosya olarak saklayabiliyor, gelişmiş "işlevsel" değişiklikleri yapabiliyor, Windows Vista açılış yapılandırma verilerini onarabiliyor ya da Windows Vista açılış ayarlarını etkili bir şekilde düzenleyebiliyorsunuz.


  714 - Windows Vistanın Üzerine XP Kurulumu (Resimli Anlatım)  Windows XP sistem açılışı için üç ana dosyaya ihtiyaç duyuyor;

  1. boot.ini
  2. NTDETECT.COM
  3. ntldr

  Windows Vista'nın sistem açılışı için ihtiyaç duydukları;

  1. Boot [klasör ve içerikleri]

  2. bootmgr

  Şimdi, kısaca yapılması gereken adımlara geçelim.

  1. Windows Gezgini‘ni açın ve Araçlar > Klasör Seçenekleri menüsünü seçin. Karşınıza gelen pencerede Görünüm sekmesine gelin ve Gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini işaretleyerek Tamam düğmesine basın ve pencereyi kapatın.


  2. Windows Vista yüklü sürücünüzdeki Boot klasörünü ve bootmgr dosyasını kopyalayın ve Windows XP yüklediğiniz sürücüye yapıştırınız.

  715 - Windows Vistanın Üzerine XP Kurulumu (Resimli Anlatım)


  3. Yazılımını çalıştırınız ve Bootloader sekmesine geçin. " Reinstall the Vista bootloader" seçeneğini seçip " Apply" düğmesine basınız...  66 - Windows Vistanın Üzerine XP Kurulumu (Resimli Anlatım)

  4. Şimdi " Manage OS Entries" sekmesine gidin ve " Add new operating system entry" seçeneğini işaretleyin ve " Windows Legacy" seçeneğini seçtiğinizden emin olun. Yeni işletim sisteminin adını yazıp [örn. Windows XP] yüklü olduğu sürücüyü seçin [XP için ntldr dosyasının olduğu sürücü] ve " Apply" düğmesine basın.

  67 - Windows Vistanın Üzerine XP Kurulumu (Resimli Anlatım)

  Hepsi bu kadar bilgisayarınızı yeniden başlatıp,istediğiniz bölümü seçip ayarlınıza ulaşabilirsiniz..


  Lisans:Ücretsiz

  Kısıtlama:Yok

  Dil:İngilizce

  İşletim Sistemi:Windows 2000 - XP - Vista


  PROGRAMI İNDİR

 2. 2009-08-08 #2
  paylasım için tesekkür ederim ama bnde vista yüklü pc de leptop xp yi bi türlü bulamıorum lütfenn yardım edinnn :(((

 3. 2009-10-19 #3
  Hocam bende win7 kurulu. Çift işletim sistemi kurcam yanına xp kurmaya çalışıyorum yani. ayrı bir partition yaptım xp için. Xp yi kurmaya başladım fakat kurulumda aygıtları yükledikten donra disk biçimlendirme ekranına gelmeden mavi bi ekran geliyor. bi kaç kez denedim yine aynı lütfen yardım edin....

 4. 2009-10-19 #4
  Alıntı:
  Hocam bende win7 kurulu. Çift işletim sistemi kurcam yanına xp kurmaya çalışıyorum yani. ayrı bir partition yaptım xp için. Xp yi kurmaya başladım fakat kurulumda aygıtları yükledikten donra disk biçimlendirme ekranına gelmeden mavi bi ekran geliyor. bi kaç kez denedim yine aynı lütfen yardım edin....

  Adımları lütfen baştan deneyiniz...

  Eğer olmazsa Vİsta üstüne Xp kurulunca hata vermez ama Windows 7 için geçerli değildir bu tabi.Sonuçta daha yeni bir işletim sistemi Windows 7 açıklarınmı ve sorunlarnı daha tam olarak anlayabilmiş değilim..??

  Ama sorun sizden kaynaklıdır...

  Okunma: 18858 - Yorum: 3 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -