aşk nedir..?

"bazı yabancılar bana aşık olurlar. İçlerinden bu ne güzel kız derler. ben de onların çok yakışıklılarına, çok yakışıklı derim. " (i.e. 5 yaş kız)

"birine sevgili olmaktır. bir erkek bir kadına bir gül getiriyor. kadın da ona aşık oluyor. dudaktan öpüşürler. evlenirler. aynı odada yatarlar. bir çocuk ya da iki çocuk doğururlar." (a.k. 6 yaş erkek)

"bir erkekle bir kadının birbirini sevmesidir. birini görürsün; yüzü güzeldir, tarzı güzeldir, borçsuzdur. güzel bir işi vardır. herşeyi borçlanmadan alabilir. İşte o zaman aşık olursun. birlikte olursun. evlenirsin. güzel bir evin olur, bahçesi büyük. bence çocuklar küçük yaşlarda aşık olamazlar, evlenemezler." (o.i. İlkokul 3.sınıf erkek)

"gül diye bir kız var. ona aşığım ama aşık olduğumu söylemek istemiyorum. o da bana aşık ama, o da söylemek istemiyor. bu durum geçen yıldan beri duruyor. İlk önce ben ona aşık değildim. onun bana aşık olduğunu duyunca ben de ona aşık oldum.bazıları birbirine aşkını söyler; gezintiye çıkarlar. bazıları da öpüşür, sevişirler. bizim aşkımız normal gidiyor. normal evlilik gibi...." (t.g. 2. sınıf erkek)


"aşkı filmlerden biliyorum. birine ya da bir şeye karşı duyulan güçlü sevgi. bizim sınıfta o.u. diye biri var. hep kızların eteğini açıyor. eteğini açıp bakıyor. bu da aşk gibi bir şey.... " (doğumh. İlkokul 2. sınıf erkek)

"çocuklar aşık olmaz. ama yine de aşık olduğunu söyleyenler var. ben kimseye aşık değilim. üstelik kızlara sinir oluyorum. çünkü hepsi şımarık. bazıları bir bölüm çocuğa sarılıyor." (o.e. erkek 7 yaş)

"bir tür sevgi. bizim ailede hiç kimse kullanmaz bu sözcüğü. bir tek evlilik yıldönümü gelince kullanırlar. birbirlerine seni seviyorum derler." (doğumk. erkek 6 yaş)

"aşk evlenmek içindir. çocuklar değil, büyükler aşık olur. bazı çocuklar seksi filmleri severler. ben öpüşme sahnelerinde masanın altına girer, gözlerimi kaparım. bunlar utanç verici şeyler. ayıp, ayıp.." (o.t. erkek 5 yaş)

"bizim okuldan s'ye aşığım. ama o bunu bilmiyor. ben de söylemem. cesaret edemem. onu görünce heyecanlanıyorum. yüzüne bakamıyorum. sanki benim sevgimi biliyormuş gibime geliyor. kendisi sarışın. yüzüne bakamadığım için göz rengini bilmiyorum.." (doğumk. kız 1. sınıf)