Almanya da Lich adındaki küçük bir kasabada doğan Aylin Aslım, 1994'ten itibaren İstanbul un çeşitli canlı müzik mekanlarında yabancı coverlar söyledi. 1996'da beş kızdan oluşan 'Zeytin' adlı rock grubuyla dikkatleri çekmeyi başaran Aslım, 1998 Roxy Müzik Günleri'nde 2.'lik kazandı. 1998'de 'Süpersonik' adlı bir grup kuran Aylin Aslım, oldukça alışılmadık elektronik altyapılı parçalardan oluşan repertuarına karşın kısa sürede kendine has bir dinleyici kitlesi yarattı. 1999'da Roxy Müzik Günleri'nde Jüri Özel Ödülünü kazanan sanatçı, 2000'de 'Gelgit' isimli alternatif elektronik pop albümünü Power Records'dan çıkardı.


2000'de müzikal direktörlüğünü de yaptığı 'H2000' organizasyonunda, Bush, Chumbawamba, GusGus, Lamb ve Jay Jay Johanson gibi dünyaca ünlü müzisyenlerle aynı sahneyi paylaşan Aylin Aslım, 2001'den itibaren H2000, Creamfieds ve Rockistanbul gibi büyük organizasyonlarda yer aldı. Tindersticks, HIM, Placebo, Macy Gray ve Queen Adreena gibi büyük konserlerin açılışında sahne alan sanatçı, 2003'te Mor ve Ötesi, Athena, Bülent Ortaçgil, Vega, Feridun Düzağaç, Bulutsuzluk Özlemi ve Koray Candemir'le birlikte 'Savaşa Hiç Gerek Yok' single'ında bulundu.


2003'ten itibaren elektronik sound üzerine kurulu ilk albümünün şarkılarını sahnede 'Süt'lü' adını verdiği proje dahilinde, sert rock versiyonlarıyla söyleyen Aylin Aslım, 2003'teki albümünde yer alan 'Senin Gibi' isimli şarkısı, Yunanlı pop müzik sanatçısı 'Teresa' tarafından Yunanca yorumlandı.

2004'te Murathan Mungan'ın 'Söz Vermiş Şarkılar' albümünde 'Kimdi Giden Kimdi Kalan' şarkısını yeniden yorumlayan Aslım, 2004'te DJ Mert Yücel'le birlikte yaptıkları 'Dreamer' adlı İngilizce single'ı İngiltere'de Baroque Records UK tarafından yayınladı ve bu single İngiltere'de Balance Chart UK'de 3 numaraya, Amerika'da Balance Chart USA'de 1 numaraya kadar yükseldi. Aynı sene Fatih Akın'ın 'Duvara Karşı' filminin soundtrack'inde, ilk albümünden 'Senin Gibi' şarkısı ile yer alan Aylin Aslım, 2005'te 'Gülyabani' isimli ikinci albümünü 5 yıl aradan sonra Pasaj Müzik etiketi ile çıkardı.


2005'te Teoman'ın 'Balans ve Manevra' filminde rol alan Aylin Aslım, filmin Pasaj Müzik tarafından yayınlanan soundtrack'inde Teoman'ın 'Bazı Yalanlar' isimli parçasını yorumladı. Aynı sene Bulutsuzluk Özlemi'nin 'Felluce-Bağdat' adlı single albümünde 'Bağdat Kafe' adlı şarkıda vokalde Nejat Yavaşoğulları'na eşlik eden sanatçı, Kutluğ Ataman'ın çektiği 'İki Genç Kız' filminin soundtrack'inde ilk albümünden 'Keşke' adlı şarkısıyla yer aldı.


2006'da ilk albümü 'Gelgit'i 2 farklı remix ilave ederek Pasaj Müzik etiketi ile yeniden yayınladı.