Arıcılık Mesleği ve Özellikleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Arıcılık Mesleği ve Özellikleri

 1. Arıcılık programının amacı, bal ve diğer arı ürünlerinin üretilmesi, muhafazası, pazarlanması ve teknolojisinde çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir. Arıcılık teknikerleri, Orman, Tarım ve Köy İşleri Bakanlıklarına bağlı Zirai Araştırma Enstitülerinin, arıcılık istasyonlarında, çiftçi eğitim şubelerinde görev alabilecekleri gibi özel sektöre bağlı arı yetiştirme birimlerinde çalışabilirler veya kendileri arıcılık yapabilirler.


  Arıcılık Programının Amacı : Bal ve diğer arı ürünlerinin üretilmesi, muhafazası, pazarlanması ve teknolojisinde çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir.

  1920 - Arıcılık Mesleği ve Özellikleri


  Arıcılık Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Arıcılık programında zirai botanik, analitik kimya, zooloji ve arının zoolojideki yeri, arı ekolojisi, bal ve bal teknolojisi, balmumu, polen, arısütü, propil üretimi, işleme ve muhafaza yöntemleri, bilgisayar ve programlama gibi dersler okutulur.

  Arıcılık Mesleği için Gereken Nitelikler : Arıcılık programından öğrenim görmek isteyenlerin biyolojiye, özellikle zoolojiye ilgi duymaları, açık havada çalışmaktan hoşlanan, girişimci kişiler olmaları gerekir.

  Arıcılık Programının Bulunduğu Üniversite Ve Fakülteler :

  FIRAT - SİVRİCE MESLEK YÜKSEKOKULU
  MUĞLA - ULA ALİ KOÇMAN MESLEK YÜKSEKOKULU
  CELAL BAYAR - ALAŞEHİR MESLEK YÜKSEKOKULU
  MERSİN - MUT MESLEK YÜKSEKOKULU
  ERCİYES - SAFİYE ÇIKRIKÇIOĞLU MESLEK YÜKSEKOKULU
  AFYON - KOCATEPE EMİRDAĞ MESLEK YÜKSEKOKULU
  ATATÜRK - İSPİR HAMZA POLAT MESLEK YÜKSEKOKULU
  SELÇUK - HADİM MESLEK YÜKSEKOKULU
  ADNAN MENDERES - ÇİNE MESLEK YÜKSEKOKULU
  CELAL BAYAR - ALAŞEHİR MESLEK YÜKSEKOKULU
  NİĞDE - ÇAMARDI MESLEK YÜKSEKOKULU
  CUMHURİYET - ZARA AHMET ÇUHADAROĞLU MESLEK YÜKSEKOKULU
  SELÇUK - TAŞKENT MESLEK YÜKSEKOKULU
  FIRAT - BİNGÖL MESLEK YÜKSEKOKULU
  KAFKAS - KARS MESLEK YÜKSEKOKULU
  KAFKAS - ARDAHAN MESLEK YÜKSEKOKULU
  FIRAT - KEMALİYE HACI ALİ AKIN MESLEK YÜKSEKOKULU
  SELÇUK - TAŞKENT MESLEK YÜKSEKOKULU
  NİĞDE - ÇAMARDI MESLEK YÜKSEKOKULU

  Arıcılık Programı Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Arıcılık programında mezun olanlara "Arıcılık Teknikeri" ünvanı verilir. Arıcılık teknikeri ziraat mühendisinin gözetim ve denetimi altında arıların bakımı, ırklarının geliştirilmesi, bal, balmumu, polen ve arısütü ürünlerinin üretilmesi ve pazarlanması gibi işleri planlar ve yürütür.

  Arıcılık Teknikerlerinin Çalışma Alanları : Arıcılık teknikerliği, Orman, Tarım ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı Zirai Araştırma Enstitülerinin arıcılık bölümlerinde, arıcılık istasyonlarında, çiftçi eğitim şubelerinde görev alabilecekleri gibi özel sektöre bağlı arı yetiştirme birimlerinde çalışabilirler veya kendileri arıcılık yapabilirler. 2. 2015-03-16 #2
  çok yardımcı oldu sağ olun

  Okunma: 4651 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -