Bilgisayarlı Müzik - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Bilgisayarlı Müzik

 1. Sayısal (dijital) bilgisayarlar ve başka elektronik bilgiişlem araçlarıyla yapılan müzik.

  Müzik araştırması ya da beste yapmak amacıyla kullanılan bu yöntem 1948'de geliştirilmeye başlamıştır. Bilgisayar teknolojisinin sağladığı yeni yöntemlerle müzikte belirli biçimlerin (örnek: 16. yy. İtalyan müziği veya belirli bir bestecinin yapıtları gibi) indekslenmesi olanaklıdır. Ayrıca bu teknolojinin kullanılmasının üslup, ton, armonik yapı ve besteleniş süreci bakımından analiz edilmesinde yararlı olduğu görülmüştür. Bilgisayar besteleme aracı olarak kullanıldığında, besteci tarafından perde, ritim, ses rengi ve başka müzik ögelerini oluşturacak ve gene kendi seçtiği ölçütlere göre eleyip seçecek biçimde programlanır. Bilgisayarın çıktısı, müzik aletlerinde çalınmak üzere başka aygıta aktarılır.


  1963'te Bell Telefon Laboratuarları'nda Max Vernon Mathews ve çalışma arkadaşları sesin doğrudan yapay olarak elde edilmesini sağlayan bir bilgisayarın tasarımını yaptılar. Bu sistemde bestecinin matematiksel fonksiyonlar biçiminde aktardığı verileri bilgisayar yapay olarak müziğe dönüştürür ve bunu magnetik şeride yükler; bu şerit de istendiği zaman dinlenebilir. Donanımın son derece esnek bir yapısı olması ve kesin sonuçlar vermesi nedeniyle böyle bir aygıt çok çeşitli müzik uygulamalarında kullanılabilir. Bilgisayar geleneksel üslupta ve çalgıların renk seslerini taşıyan müzik üretmek için programlanabilse de, bestecilerin asıl ilgisini çeken, aygıtın tını, perde gibi müzik ögelerinin mevcut sınırlarını genişletebilmesi ve müzik formlarına yeni yaklaşımları olanaklı kılmasıdır.


   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2008-10-20 #2
  Müzik ve Bilgisayar

  Müzik, bir yaşam şekli. Elektronik ise, bilgiyi somutlaştırmanın yolu. Bilgisayar, somutlasmış bilgi, bilgi geliştirme aracı. Matematik, gerçekten de "Doğanın, yazılmamış kitabının dili". Müzik de doğanın bir parçası. İlkel kabilelerinin çoksesli ezgileri ve mükemmel ritimleri bunun en iyi ispatı.
  Son yüzyılda elektronik, müzik perspektifini değiştirmede en etkili araç olmustur. Elektroniğin müzik konusundaki uygulamalarının çesitliliği, müzik çalısmalarının çok geniş bir kitleye en iyi şekilde taşınmasının yanı sıra, müzik yeteneğinin ortaya çıkarılması ve geliştirilmesini de sağlamaktadır.
  Matematik ve fiziğin bir uygulaması olan bilgisayar sistemlerinin ucuzlayarak evlerimize kadar girmesinin, içimizdeki bestekâr'ın ortaya çıkarılmasına katkısı şüphesiz çok büyüktür. Müzik enstrümanları arasına elektronik olanları da dâhil etme çalışmaları 1876'da Amerikan "The Musical Telegraph" şirketi tarafından baslatılmış olsa da, şu anda popüler müzik enstrümanları üreten firmalar arasinda yeralmamaktadır. 1917 yılında "Leo Termen" tarafından kurulan "The Theremin" şirketi tarafından geliştirilen ve Theremin adı verilen müzikal enstrüman, hem enstrüman anlayışında büyük değişiklik yaratmış hem de 1920'lerden sonra elektronik müzik konusunda ki yoğun çalışmalara öncülük etmiştir.

  Theremin'i, ellerinizi bir orkestra şefi gibi kullanarak kontrol ediyorsunuz. Üzerinizdeki elektrik alandan etkilenen Theremin ile herhangi bir bedensel temas kurmadan, Theremin üzerindeki elektrodlara ellerinizi yaklaştırıp uzaklaştırarak Theremin'in ses vermesini sağlıyorsunuz.
  Profesyonel elektronik enstrümanlar üreten Roland firması, kuruluşlarinin 25. yil dönümünde Teremin'in bu mükemmel enstrümanını tekrar gündeme getirip üretmeye başladı. 1980'lerle birlikte çok sayıda firmanın müzik endüstrisine katılmasıyla birlikte elektronik müzik sistemleri ucuzlamaya başladı. Bu durumun yarattiğı talep artışı, yazılım ve donanım şirketlerini daha iyi ürünler üretmeye yöneltmektedir. Bu ürünlerin aralarında haberleşebilmesi için bir protokol bile oluşturdular: MIDI. Musical Instrument Digital Interface. İlk başlarda sadece müzik enstrümanlarının konuşturulması için geliştirilen bu protokol, daha sonra kapsamın çok gelişmesi nedeniyle yetersiz kalmaktadir. 8 bit (ve bir "Stop Bit") olarak seçilen band genişliğinin yetmemesi nedeniyle ek sistemlerle, MIDI genişletilmeye çalışılmaktadır.

  Süregelen "Doğal Müzik, doğal enstrümanlar ile yapılır!" tartışması bir yana, doğal olmayan enstrümanlarla(Bazıları silisyum, germanyum gibi yarı-iletkenleri, ****lleri, polimer türevlerini vb. doğal saymıyor) müzik yapmak insan beyninin her iki tarafını da kullanmasını saglamaktadir. Çünkü, salt müzik yetenegi yetmemektedir, elektronik müzik yapmak için... Aynı zamanda iyi bir teknisyen de olmak gerekiyor. En iyiyi siz bulabilirsiniz çünkü...
  Bu işi kolaylaştırmayı amaçlayan müzik programlarının en popüler olanı, Alman Steinberg firmasının geliştirdiği "CUBASE". Sequencer adı verilen bu tip programlar, hem elektronik müzik enstrümanınızı çalarken ürettiğiniz "event" denilen ve 128 grupta toplanan MIDI sinyallerini hem de doğrudan mikrofon ve/veya gitarınızın ürettiği analog sinyalleri, gerçek-zamanlı olarak kaydedebiliyor.

  Başlıca event'lar; hangi enstrümanı çaldığınız ile ilgili bilgi, notaya basma anı, basma şiddeti, notayı basılı tuttuğunuz süre, bastıktan sonra enstrümanı çalarken uyguladığınız basınç miktarı, notayı birakma anı, notayı frekans olarak hangi yönde, hangi seviyede kaydırdığınız gibi bilgileri içermekte. Üstelik eserinizi, CD kaydediciniz varsa yazilabilir bir CD'ye kaydedebileceğiniz bir modülü var. Tabi, müzik programları sequencer'larla sınırlı değil. Akord cihazından (Tuner) tutun da, Spectrum analyser'a kadar birçok program mevcut.
  Müzik dinlemeyi hepimiz seviyoruz, ama kendi müzikal fikirlerimizi somutlaştırabilme düşüncesi herkesi heyecanlandıracaktır. Bilgisayarların ve müzik programlarının kullanılırlığı ve gücü fiyatların düşmesiyle gittikçe arttı. Müzik üretmek artık eskisinden çok daha kolay. Dijital audio ses işleme ise su götürmez bir kaliteye sahip.

  Kelime işlemci programlar yazı yazmayı nasıl kolaylaştırdıysa, müzik içinde aynı şey geçerli. Bilgisayar ve müzik programları olmasaydı birçok başarılı yapıt bugün olmazdı, çoktan alıştığımız müzik stillerinde de önemli bir eksilme olacaktı.

  Bunu müziğin sadece spesifik tarzlarının bilgisayar desteği alabileceğini düşünenler yanılıyor. Bilgisayar çok geniş bir müzik yelpazesinin destekçisi ve üretilmesindeki baş element, oysa çoğunun aklına en son moda türler olan electronica, techno veya trance geliyor. Olay şu ki bilgisayar müzik üreten bir alet sadece, onunla ne tür müzik yaptığını sadece size kalmış; Pop, jazz, yormayan yumuşak tarz müzikler, ya da klasik ezgiler... Bilgisayar için hepsi sadece bitler ve baytlar.

  Bugün kimse üretilen müzik en üst kalite stüdyolarda ve son model teknolojiyle mi, yoksa sadece evinizdeki kişisel bilgisayarınızla mı üretilmiş ilgilenmiyor. Harika fikirler, yaratıcılık, etkileyicilik ve farklı olmak bir parçayı vezir ya da rezil edebilen şeyler, parçanın nasıl yaratıldığı değil.

  Okunma: 4779 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 0/5 - 0