Halkla İlişkiler :

Açıköğretim
verilen bu bölümde halkla ilişkilerin uygulama biçimleri üzerine eğitim ve araştırma yapan elemanlar yetiştirilir.

Halkla İlişkiler Programının Amacı : Halkla ilişkiler ve tanıtım programının amacı, gerek kamu, gerekse özel sektör kuruluşlarının halkla ilişkiler, reklam ve tanıtım birimlerinde çalışacak nitelikli elemanları yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Halkla İlişkiler Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Halkla ilişkiler programının 4 yıllık eğitim süresinin ilk iki yılında sosyoloji, psikoloji, siyaset bilimleri, ekonomi, hukuk ve istatistik gibi temel dersler okutulmaktadır. Daha sonraki yıllarda reklamcılık, fotoğrafçılık, iletişim vb. konularda eğitim yapılmaktadır.

Halkla İlişkiler Programı için Gereken Nitelikler : Halkla ilişkiler ve tanıtım programına girmek isteyen bir kimsenin sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, normalin üzerinde bir sözel yeteneğe ve ikna gücüne sahip, girişken, insanlarla etkileşimde bulunmaktan hoşlanan, çevredeki kaynakları seferber edebilen, yaratıcı bir kişi olması gerekir.

Halkla İlişkiler Programının Bulunduğu Üniversite ve Fakülteler :

İSTANBUL BİLGİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
MARMARA İLETİŞİM FAKÜLTESİ
BAHÇEŞEHİR İLETİŞİM FAKÜLTESİ
İSTANBUL İLETİŞİM FAKÜLTESİ
İSTANBUL TİCARET İLETİŞİM FAKÜLTESİ
EGE İLETİŞİM FAKÜLTESİ
ANKARA İLETİŞİM FAKÜLTESİ
YEDİTEPE İLETİŞİM FAKÜLTESİ
GAZİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
AKDENİZ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
BAŞKENT İLETİŞİM FAKÜLTESİ
SELÇUK İLETİŞİM FAKÜLTESİ
ATILIM İŞLETME FAKÜLTESİ
MALTEPE İLETİŞİM FAKÜLTESİ
SAKARYA SAPANCA MESLEK YÜKSEKOKULU
HARRAN ŞANLIURFA MESLEK YÜKSEKOKULU
KARADENİZ TEKNİK ORDU MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
KOCAELİ KANDIRA MESLEK YÜKSEKOKULU
CUMHURİYET ŞEBİNKARAHİSAR MESLEK YÜKSEKOKULU
ONSEKİZ MART GÖKÇEADA MESLEK YÜKSEKOKULU
ANADOLU AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ
FATİH ANKARA MESLEK YÜKSEKOKULU
TRAKYA EDİRNE MESLEK YÜKSEKOKULU
İZMİR EKONOMİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
İSTANBUL KÜLTÜR İŞLETMECİLİK MESLEK YÜKSEKOKULU
TRAKYA ÇERKEZKÖY MESLEK YÜKSEKOKULU

Halkla İlişkiler Programı Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Halkla ilişkiler programını bitirenler çeşitli kurumlarda "Halkla İlişkiler ve Tanıtım Elemanı" olarak görev alırlar.

Halkla İlişkiler Teknikerlerinin Çalışma Alanları : Hakla ilişkiler ve tanıtım alanında yetişenler resmi ve özel kuruluşların tanıtım birimlerinde, reklam ve kamuoyu araştırmaları ile ilgili kuruluşlarda görev alabilirler. Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm özel ve kamu kesiminde halka ilişkilerin uygulama biçimleri üzerine ve eğitim araştırma yapar. Halkla ilişkiler uzmanını amacı, çalıştığı kurumu halka tanıtmak, kurum ile halk arasında iletişim sağlamaktır. Bunun için kurumu tanıtıcı broşürler, raporlar hazırlayarak bunları kitle iletişim araçlarıyla halka duyururlar. Kurum ileri geleneklerinin konuşma ve yazışmalarının gözden geçirirler. Basın, konferans, yıldönümü toplantıların beklenen etkiyi yapması için gerekli koşullar hazırlarlar. Kısaca çalıştığı kurum hakkında çevrede olumlu izlenimler oluşturmaya çalışırlar. Mezunlar bank , fabrika, hastane, üniversite gibi özel ve kamu sektörüne ait çeşitli kurumlarda çalışabilirler.