955 - Tek Disketlik İşletim Sistemi Programı

95 - Tek Disketlik İşletim Sistemi Programı

Şu günlerde işletim sistemi terfisi yapıp yapmamak bilgisayar kullanıcılarının kafalarındaki en büyük soru işaretlerinden biri. Windows Vista piyasaya çıktığından beri tartışmalar devam ediyor. Büyük bir çoğunluk Windows Vista'nın Xp işletim sisteminin makyajlı bir sürümünden ibaret olduğundan hem fikir. Windows Vista kurulum için sabit diskinizin 15 GB'lık korkunç bir alanını kaplıyor ve bilgisayarınız ne kadar iyi olursa olsun Vista'dan 10 tam puan alamıyor. Ancak birileri bir yerlerde yeni işletim sistemleri geliştirme konusunda sürekli çalışmaya devam ediyor.

96 - Tek Disketlik İşletim Sistemi Programı

Yazımızda Assembly programlama dilinde yazılmış, sadece tek bir diskete sığan ve 64KB'lık bir belleğe sahip bir hurda bilgisayarlarda bile rahatlıkla çalışabilecek bir işletim sistemi olan MenuetOS hakkındaki tüm ayrıntıları bulacaksınız.

97 - Tek Disketlik İşletim Sistemi Programı

Sadece bir diskete sığabilen ama grafik arayüzüyle tam bir işletim sistemi olan MenuetOS'un gelişimi uzun süre durakladığı için bu sistemin yeni sürümlerini takip etmeyi bırakmıştık. Bugün çeşitli web sitelerinde bu işletim sistemi tekrar gündeme gelince, MenuetOS'un yeni sürümlerinin tekrar geliştirilmeye başlandığnı öğrenerek mutlu olduk. MenuetOS sadece tek bir diskete bütünüyle sığabiliyor ve bu disketten çalışıp, Internete dahi erişebiliyor. Gerçek hayatta ne kadar kullanılabilir tartışılır ama becerikli ve kararlı bir programcının neler yapabileceğinin görülmesi açısından önemli.

98 - Tek Disketlik İşletim Sistemi Programı

99 - Tek Disketlik İşletim Sistemi Programı

Bir diğer önemli noktaysa MenuetOS'un Linux vs. sistemlere dayanmayıp bütünüyle sıfırdan yazılmış olması. Bu bakımdan daha önce benzer şekilde sunulan QNX'den farklı.

Lisans:Ücretsiz

Kısıtlama:Yok

Dil:İngilizce

İşletim Sistemi:Windows Tümü

Üretici Firma:
MenutOS

PROGRAMI İNDİR