1- Direk toksik etki: Sigara içenlerde derinin neminin azalmış olması77 - Sigara Cildinizi Nasıl Etkiler? onun toksik etkisine bağlıdır.


2- Mekanik faktörler: Kırışıklığın şeklini belirlemede önemli role sahiptir. Sigara içerken kullanılan yüz kaslarıyla ilgili olarak dudak çevresinde; tek taraflı içenlerde aynı tarafta kırışıklık görülmesi veya kazayağı kırışıklıkları gibi özel görünümler ortaya çıkar.

3- Genetik faktörler: Bütün sigara içenlerde "sigara tiryakisi yüzü" görünümü olmadığı için genetik faktörlerin rolü de düşünülmektedir.

4- Sigara içenlerde vücudun güneş görmeyen yerlerinde derideki elastik tabakanın77 - Sigara Cildinizi Nasıl Etkiler? sigara içmeyen aynı yaş grubundakilere göre daha kalın ve parçalı olduğu gösterilmiştir. Derideki kronik oksijenlenmenin azalması77 - Sigara Cildinizi Nasıl Etkiler? kollajen senaaaini düşürerek belirgin kırışıklığa neden olmaktadır.


5- Sigara damarlardaki daraltıcı etkisiyle deride gri-esmer renklenmeye neden olur.

6- Sigaranın kısırlık77 - Sigara Cildinizi Nasıl Etkiler? erken menapoz77 - Sigara Cildinizi Nasıl Etkiler? adet düzensizlikleri gibi anti-östrojenik etkileri bilinmektedir. Östrojenin deri üzerindeki fizyolojik etkileri menapoz sonrası dönemde açıkça görülmektedir. Sigara içen kadınlarda göreceli bir hipoöstrojenik durum meydana gelmekte ve bu da deri kuruluğu ve kırışıklığa neden olmaktadır.

7- Sigara A vitamini seviyesini azaltır77 - Sigara Cildinizi Nasıl Etkiler? dolayısıyla hücrenin bir numaralı düşmanı olan serbest radikallere karşı korunmayı azaltarak77 - Sigara Cildinizi Nasıl Etkiler? kırışıklıkların oluşumunu kolaylaştırır. Sigara içen beyaz veya gri saçlı kişilerde katrana bağlı olarak sarımsı bir saç rengi ortaya çıkar.Sigara içerken sigaranın tutulduğu parmaklar ve tırnaklarında sarı-kahverengi renklenme ortaya çıkar. Bu bulguya "nikotin belirtisi" denir. Sigara içenlerde ağız içi daha koyudur. Hatta yanak iç yüzlerinde inatçı77 - Sigara Cildinizi Nasıl Etkiler? sert77 - Sigara Cildinizi Nasıl Etkiler? düzensiz beyaz tabakalar oluşabilir.

Sigara damarlardaki daraltıcı etkisi ile kan akımını bozarak77 - Sigara Cildinizi Nasıl Etkiler? yara iyileşmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Tek bir sigara içiminin 90 dakika süren bir damarlarda daralmaya yol açabileceği gösterilmiştir. Sigara dumanında 4000 den fazla kimyasal madde bulunur ancak kan akımı azalmasından en çok nikotin sorumlu tutulmaktadır.