Voleybol Amerikalı William Morgan Tarafından 1895'te A.B.D'de Bulundu.Morgan YMCA Adlı Bir Dernek Üyesi Olarak Gençlerin Spor Yapması İçin Bu Oyunu Geliştirmiştir.Morgan ,Bu Oyunu Basketboldan Daha Az Fiziksel Temas Gerektiren Bir Oyun Oluşturmak Üzere Basketbol,Beyzbol,Tenis Ve Hentbolun Bazı Özelliklerini Biraraya Getirmiş Ve Bu Oyuna MINTONETTE Adını Vermiştir.


Morgan Fileyi Tenisten Ödünç Almış Ve Onu Yerden Yaklaşık 183 Cm. Yükselterek Ortalama İnsan Boyunun Biraz Üzerine Çıkarmıştır.1896 Yılında Springfield Kolejinde Y.M.C.A Kongresi Toplandığında Dr. Mintonette Adını VOLLEYBALL Olarak Değiştirmiştir.

Çünkü Önemli Olan Topu Öne-Geriye Getirmektir Ve Bu İngilizce Volley Anlamına Gelmektedir. Bir Oyun Olarak Voleybol Önceleri A.B.D. İş Adamları Tarafından Oyun Sahalarında Görülmüştür.1900 Yılında Kanada Bu Sporu Benimseyen İlk Ülke Olmuş Ve Uluslararası Bir Kuruluş Olan Y.M.C.A. Voleybolun Bütün Dünyaya Yayılmasına Öncülük Etmiştir Ve Ayrıca Aynı Yılda Voleybol İçin Özel Top Tasarlanmıştır. İlk Uluslararası Turnuva 1913 Yılında Asya Kıtasında Düzenlenmiş Ve Turnuvaya Çin ,Japonya Ve Filipinler Katılmıştır.


1916'da Filipinler'de Topu Belli Bir Açıyla Yükselterek Başka Oyuncu Tarafından Vurulması Şeklinde Hücüma Yönelik Bir Stil Geliştirilmiştir. Birinci Dünya Savaşında Avrupa'ya Gelen A.B.D. Askerleri Voleybolu Tanıtmaya Başlamışlar Ve 1917 Yılında Y.M.C.A. Üyesi A.B.D. Askerleri Bu Sporu Fransa'ya götürmüşlerdir.1917 Yılında Çekoslavakya'da Oynanmaya Başlamıştır.Aynı Yılda Oyun Puanı 21'den 15'e Düşürülmüştür.2.13 Metre Olan File Yüksekliği 2.43 Metreye Yükseltilmiştir.1918 Yılında Sahadaki Oyuncu Sayısı 6 Oyuncuyla Sınırlı Tutulmuştur.


Voleybol 1920'de Polonya'da Oynanmaya Başlanmış Ancak Her Ülke Oyun Kurallarını Değişik Olarak Belirlemiştir.Örneğin Asya Kıtasında Voleybol 9 Kişiyle Ve Alçak Filede Oynanmıştır.1922'de Her Takım İçin Üç Vuruştan Sonra Topu Karşıya Atma Kararı Alınmıştır.

1922'de İlk Defa Y.M.C.A. Ulusal Şampiyonası Brooklyn Newyorkta 11 Eyaletten 27 Takımın Katılımıyla Gerçekleşmiştir. 1928'de Turnuvalara Ve Kurallara İhtiyaç Duyulduğu Görülmüş Ve USVBA(Birleşik Devletler Voleybol Federasyonu) Kurulmuştur.Voleybol Sahasının YMCA Takımı Dışındakilere Açılımı İle İlk Defa ABD Açık Hava Oyunu Gerçekleşmiştir.

1930'da İlk Defa İkili Plaj Voleybolu Gerçekleşmiştir. 1934'te Ulusal Voleybol Hakemleri Onaylanmış Ve Aynı Yıl Stocholm'de IAHF (Uluslararası Hentbol Federasyonu ) Kongresinde Polonya Başkanı Bir Teknik Komite Kurulmasını Teklif Etmiş Ve Kurulmuştur.

1936'da Berlin'de Olimpiyatlar Sırasında II. Kongre Yapılmış Ve Uluslararası Bir Komitenin Kurulmasına Karar Verilmiştir.Ancak 2. Dünya Savaşının Çıkması Bu Girişimi Etkilemiştir.

1937'de Boston'daki Amatör Sporlar Birliği Toplantısında A.B.D. Voleybol Federasyonunu Ulusal,Resmi ,İdari Örgüt Olarak Kabul Etmiştir. 1938 Yılında Amerika'da Uygulanan Kurallar Küçük Değişiklerle Uluslararası Kurallar Olarak Kabul Edilmiştir.
1947'de Pariste Yapılan Uluslararası Kongrede Uluslararası Voleybol Federasyonu Belirlenmiştir. Bu Federasyona İlk Üye Olan Ülkeler ; A.B.D., Brezilya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya, Macaristan, Mısır, Portekiz, Polonya, Uruguay Ve Yugoslavya' Dır.
* 1948'de İlk İkili Plaj Voleybolu Turnuvası Yapılmıştır.
* 1949'da İlk Dünya Şampiyonası Prag Çekoslavakya'da Yapılmıştır.
* 1961 Yılında Marsilya'da Olimpik Branş Olarak Kabul Edilmiştir.
* 1964 Yılında Tokya'da Yapılan Olimpiyatlarda Erkekler Ve Bayanlar Voleybol Müsabakaları Olimpiyat Programına Konulmuştur.
* 1964 Yılında Tokya'da Bayanların Bir Defaya Mahsus Müsabakaya Katılabilecekleri Kararı Alınmıştır.
* 1966 Yılında Prag'da Bayanların Olimpiyatlara Katılmaması Kararı Kaldırılmıştır.
* 1974'de Meksika'daki Dünya Şampiyonası Japonya'da Televizyondan Yayınlanmıştır.
* 1987'de Uluslararası Voleybol Federasyonu Dünya Plaj Voleybolu Serisini Programa Almıştır.
* 1989'da Uluslararası Voleybol Federasyonu Voleybol Sporuna Yardım Programı Oluşturmuştur.
* 1990'da Dünya Ligi Kurulmuştur.
* 1992'de Amerika'da 4 Kişilik Profesyonel Plaj Ligi Başlamıştır.
* 1995'te Voleybol Sporu 100 Yaşındaydı.
* 1996'da İkili Plaj Voleybolu Olimpiyat Programına Alınmıştır.

TÜRKİYE'DE VOLEYBOL

Voleybol Türkiye'ye 1919 Yılında Amerikalılar Tarafından Getirilmiştir.Bu Sporu Türkiye'ye Tanıtan Kişi Dr.DEAVER İsimli Bir Y.M.C.A.Üyesidir.Dr.Deaver 1919-1925 Yılları Arasında Y.M.C.A. Müdürlüğünü Yapmış Ve Adı Geçen Derneğin Çarşıkapı'daki Spor Salonunda Başlayan Voleybol Müsabakaları İstanbul'luların İlgisini Çekmiş Ve Rahbet Görmüştür.Aynı Zamanda Cağaloğlu'nda Bulunan Erkek Muallim Mektebinde Beden Eğitimi Öğretmeni Selim Sırrı Tarcan, Y.M.C.A. Derneğinde Oynanan Voleybolla İlgilenmiş Ve Öğrencilerine Bu Sporu Öğretmiştir.1920-1924 Yılları Arasında Selim Sırrı Tarcan'ın Yetiştirdiği Öğretmenler, Voleybol Öğretmeni Olarak Görev Aldıkları Yerlere Bu Sporu götürmüşler ,Yayılmasına Neden Olmuşlardır.
İstanbul'daki Bütün Okullarda(Kabataş,Galatasaray,Vefa,İstanbul L.) Voleybol Futboldan Daha Öncelikli Hale Gelmiştir.Bu Liselerden Mezun Olup Eski Mühendis Mektebine Geçenler Voleybolu 1924-1944 Yıllarında Buranın Sembolü Haline Getirmiş ,İstanbul Şampiyonaları İlgi Görmüştür.
1949'da Türkiye Voleybol Şampiyonası Yapıldı.Bu Şampiyonaya Beyoğlu, G.S, Altınordu, Moda, Kurtuluş, Vefa, Kadıköy Kulüpleri Katıldı. 1952'de Ayhan Demir Üniversite Takımını Mısır'a gotürmüş Ve Modern Voleybol İle Karşılaşılmıştır.

1953'de Ülkemizde Yugoslavya'da Oynanan Maçlarla Oyun Sistemimiz Değiştirilmeye Başlanmış Ve 1956'da İlk Defa Dünya Şampiyonasına Katılarak Dünya Voleybolu Hakkında ,Kurallar Konusunda Bilgi Sahibi Olunmuştur. Bu Arada Ülkemize Getirilen Yugoslav Antrenör Gençlerimize Modern Voleybolu Öğretmeye Başlamıştır.

TÜRKİYE VOLEYBOL FEDERASYONU

İstanbul Şampiyonası 1928'den Beri Düzenli Olarak Yapılmaktayken, Türkiye Voleybol Şampiyonası Da 1949'dan İtibaren Düzenlenmeye Başlanmıştır.Türkiye 1948'de Uluslararası Voleybol Federasyonuna Üye Olmuştur.
Bu Duruma Rağmen Ülkemiz De Ayrı Bir Federasyon Kurulmamış, Voleybol,Basketbol Ve El Topu Spor Oyunları Federasyonu Olarak İdare Edilmiştir.Kulüplerde Çoğu Zaman Basketbol Takımları Biraraya Gelerek Voleybol Takımı Kurmuşlardır.
1958'de Yetkililer,Federasyonları Ayırmış 'Voleybol Ve El Topu' Federasyonu Kurmuşlardır.Bu Büyük Bir Aşama Olmuştur.
1958'de İlk Defa Erkeklerde Avrupa Şampiyonasına Katılan Takımımız Diğer Yıllardaki Tüm Şampiyonalarda Yer Almıştır.Kız Takımımız 1963'de Oynanan Avrupa Şampiyonasına Katılmıştır.1967'de 35 Takımın Katılımıyla Avrupa Şampiyonasını Ülkemizde Organize Ederek Modern Voleybolun Ülkemize Yayılmasını Sağlamıştır.
Türkiye ,1998 Yılında İlk Defa Elemelerden Geçerek Japonya'da Yapılan Dünya Voleybol Şampiyonasına Katılmıştır.