El ve Ayak Çizgileri ve Anlamları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

El ve Ayak Çizgileri ve Anlamları

 1. Vücudumuzun hangi noktasını ele alsak mükemmellik, nizam, plân, sistem ve bir harikalık hemen gözümüze çarpıyor. Bu harika yapılardan biri de parmak izleridir. Parmak izleri ve diğer deri kabartılarına dermatoglifikler adı verilir. Bundan 50 yıl önce bilim adamları genetik bir hastalık olan Down Sendromu (mongolizm) ile avuç içindeki dört parmak çizgisi denilen bir çizgi arasında münasebet keşfettiler. Avuç içinde her zamanki enine iki çizgi yerine Down Sendromlu çocuklarda avuç içini enine kesen sadece bir tane çizgi bulunuyordu. Bunu takip eden yıllarda tıp uzmanları el ve ayaklardaki daha çok kavis, çizgi ve yaylar ile Down Sendromu ve diğer bazı hastalıklar arasında bağlantı kurmayı başardılar.


  Dermatoglifik Nedir?

  Derma (deri) ve glyphe (oyuk) kelimelerinden oluşan bu tabirden kastedilen, parmak uçları, avuç içi ve ayak tabanlarındaki deri çizgilerinin kıvrımlar yaparak oluşturdukları özel şekillerdir. Bu şekillerle yapılan işe dermatoglifik çalışması, bu işi yapan uzmana dermalog denir. (Deri bilimi denen dermatoloji ile uğraşanlara ise dermatolog denir.)

  İlk defa eski Çin belgelerinde rastlanan parmak izlerine ait çalışmalar, günümüzde özellikle adlî tıp vakaları başta olmak üzere tıbbî araştırmalardan falcılığa kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

  Bunlardan ayrı olarak dermatoglifikler kromozomal ve bazı irsî hastalıkların teşhisi için genetikte yaygın olarak kullanılan bir metot durumundadır.

  Deri Çizgileri Ne Zaman Oluşur?

  Dermatoglifikler anne karnındaki hayatımızın yaklaşık 10-18. haftaları arasında belirmeye başlarlar. Ayaklardaki desenler ellere göre birkaç hafta daha geç oluşur. 19. haftada ise Yaratıcımız'ın mührü olan, derimizin deseni hemen hemen tamamlanır. Hamileliğin yaklaşık 5. ayında bizi diğer insanlardan ayıran özel deri çizgilerimiz çizilmiş olur.

  Genlerimizle kodlanmış programa göre yazılan deri kabartılarının, genetik olarak kusurlu olan durumlarda normalden farklı oluştuğu bilinmektedir.

  Deri çizgilerimiz; doğumdan ölüme kadar yaşla ve çevre tesirleriyle değişmediği gibi, çok Özenle yaratılmış ince yapılan ile kişiden kişiye oldukça farklılık gösterir. Hiçbir kimsenin dermal çıkıntıları diğer bir insana benzememektedir. Parmak izimizi düşünecek olursak acaba 1 cm2'lik bir alanda yapılan tasarrufla milyarlarca insan nasıl tek tek birbirine benzemeden kodlanmıştır?

  Deri Çizgilerinin Adlandırılması

  Parmak ucu, avuç içi ve ayak tabanındaki dermal çıkıntılar sayı. yapı ve şekil bakımından değişik özel örnekler oluştururlar.

  l) Avuç içi: Avuç içi hipotenar ve tenar bölgelerine ayrılır. Her parmağın dibinde triradivs denilen bir delta (üçgen) şekli vardır. Parmak diplerinden gelen çizgilerin bilek çizgisine yakın oluşturdukları açıya da atd açısı denir. Atd açısı yaşa bağlı olarak uzun veya dar olabilir.

  2)Parmaklar: Parmak uçlarında kemer, ilmek ve düğüm yapılan vardır.

  Kemer: Deri çizgilerinin kemer biçimi alacak şekilde üst üste dizilmesinden oluşur. Değişik türleri vardır.

  İlmek: Bir üçgenin bulunduğu yapı.

  Düğüm: İki ya da daha fazla üçgen bulunduran ve iç içe geçmiş halkalardan oluşan desenin simetrik, spiral ve çift ilmekli düğüm gibi türleri vardır. Doğu toplumlarındaki düğüm tipi desenler. Avrupalılardakinden daha fazladır.

  Sızıntı Dergisi Konunun Devamı
  Kadir CAN

 2. 2008-09-30 #2
  ne kadar da ilginç vay be

 3. 2008-09-30 #3
  çok ilhinç ya şaşırdım walla

 4. 2008-10-01 #4
  insan vücudu inanılmaz bişi

 5. 2010-07-25 #5
  merhabalar ... arkadaşlar evet gerçekten yüce yaratıcının mucizeleri bitmek bilmiyor ...
  bugün bu konuda daha farklı bişey öğrendim ,bunuda burada paylaşmak istiyorum sizlerle ..
  sol avucumuzun içindeki üç çizgi arapça da 18 rakamını gösteriyormuş.,, sağ elimizde ise 81 i gösteriyor,
  yani tam tersi ,18-81 gibi .... ve bu sayıları topladğımızda ise 99 ortaya çıkıyor .,,,
  çok ilginçtirki yüce yaratıcının alemlerin rabbi olan allahın 99 ismini işaret etmektedir

  sevgi ve saygılarım la .. ezgin keskin ---facebook

  Okunma: 17243 - Yorum: 4 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -