Bilgisayar Nasıl Toplanır? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Bilgisayar Nasıl Toplanır?

 1. Bu anlatımda Donanım parçalarının çok pahalı olduğu bu günlerde size daha ucuz yoldan nasıl bilgisayar toplanacı anlatılıyor...Lafı çok fazla uzatmadan konumuza geçelim...


  İlkten işe montaj edeceğimiz donanım parçalarını tanımakla başlıyalım...

  61 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?  Not: Donanım bilesenlerini anlatirken model ve soketlerine yazida yer verilmeyor, CPU montaji disinda, anlatim hem AMD hemde Intel platformlari icin gecerli olacak ve sadece cpu monaji ayri ayri anlatilacaktır, zaten montajda birbirilerinden ayrilan yegane farkda bu....


  62 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  63 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Donanim bilesenlerimiz hemen hemen hepsi yukaridaki resimdeler, sadece eksik bir parca var, eksik olan parca (CPU) Islemci pastasidir. Bunu ozellikle ayri tanitmak istedim, cunki bu parca olmassa olmazdir. Islemcimizi sicaktan yalıtacak ve asırı ısınmayı hatta yanmaktan engelleyecek olan Islemci pastamiz, resim 4 de gördüğünüz gibi

  64 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Donanm bilşenlerini tanıdıktan sonraki yapacagımız işi bölümlere ayırırsak ilk bölüm anakartın montajı olacak, bu bağlamda anakartı takmadan önce üzerinde biraz inceleme yapalım.  65 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?


  Yukardaki sayılardan başlarsak:

  1. Islemci soketi  2. Ram slotlari

  3. Ide portu---> CD-ROM Yada Hard disk bağlantısı icin

  4. Ide portu 2--> CD-ROM Yada Hard disk bağlantısı icin

  5. S ATA portlari Hard disk icin en güncel bağlantı biçimi ( S ATA yeni genarasyon Hard disklerde kullanılıyor )

  6. On panel bağlantıları ( Front Control Panel Connectors )

  7. Disket (flopy) portu

  8. PCI portlari

  9. AGP portu (Grafikarti icindir)

  10. Dışa açılan bağlantılar paneli

  11. işlemci (CPU) fan bağlantı noktası

  Anakart icin genel olarak bizim montaj sırasında kullanacağımız bunlardı, bunların dışında biraz daha detaya girip 6. ve 7. resimlere de göz atmakta yarar var tabi...  66 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  67 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Piyasadaki en son çıkan kartlar üzerinden değerlendirirsek arka paneldeki çıkışları ve girişlerinin resim 7 deki açıklaması böyle olur


  1. Klavye, fare cikislari

  2. 2 x USB portu

  3. Parelel port

  4. ATX güc girisi

  5. Monitor girisi

  6. LAN girisi

  7. 2 x USB

  8. Optik cikislar (ses icin)  2. Bölüm (CPU) islemcinin anakarta montaji. ( INTEL islemciler icin )  Simdi ana kart üzerinde montaja gecelim. ilk olarak (CPU) işlemcimizi takarak başlayalım.İşlemci soketimizin yanındaki çubuğu işlemcimizi oturtturabilmemiz için yukarı kaldıralım (bu çubuk aşağı doğru kapandığında işlemci iğnelerini yuvasına oturtturacak ve hem de sıkıştırma görevi görecektir.  68 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  İşlemcimizi sokete yerleştirirken dikkat etmek zorunda olduğumuz konu, resim 9 da gördüğünüz gibi işlemci üzerindeki köselerden birinde üçgen bir işaret var. Bu işaretli tarafın ana kart işlemci soket girişindeki, yine bunun içini işaretlenmiş köseye denk gelecek bir şekilde yerleştirilmesi lazım

  69 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  İşlemcimizi üzerindeki işaretlere uygun bir şekilde yerleştiriyoruz ve soket çubugumuzuda aşağı indiriyoruz ve böylece işlemcimiz soket yuvasına tamamen oturmuş oluyor.

  70 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Sıradaki işlemimiz termal macunumuzu işlemci üzerine sürmektir. 11 ve 12. resimlerde olduğu gibi bizde termal macunumuzu işlemci üzerine yayıyoruz.

  71 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Resimde gördüğünüz gibi termal Macunumuzu işlemcimizin üzerine yayıyoruz, ama yanlardan taşacak kadar fazlada olmamalı, normal bir tabaka olmalı, fazlası da isi yalıtımı acısından iyi değil.

  72 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Termal macunu ile isimiz bitti ve işlemcimizi soğutacak fanimizi, sürdüğümüz termal macunun üzerine yerleştireceğiz. resim 13 de gördüğünüz gibi fani oturtturduktan sonra fan üzerindeki çubuk aşağı indirilerek fanin tam olarak yerleşmesi ve sıkışması sağlanır. Resim 13 de ayrıca belirtilen bir konu fanin elektrik bağlantısıdır.


  73 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?
  3. Bölüm (CPU) işlemci montajı ( AMD islemciler icin )

  Intel için işlemci montajı bu kadar arkadaşlar simdi birde AMD işlemcilerin nasıl montaj edildiğini görelim.

  (AMD işlemciler için)

  Aslında Intel ve amd montajı arasında çok büyük bir fark yok, ama ben yinede olan küçük farkları kafaların açılması acısından islemek istedim. resim 20 de AMD tabanlı bir ana kart var.
  74 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Ana kart işlemci soketimizin üzerinde Intel soketinde olduğu gibi işaretlenmiş bir alan var. Bu resim 15 de soketin kösesinde olan socet işaret ayni zamanda işlemci üzerin dede vardır. işlemcimizi Intel anlatımında olduğu gibi ana kart soketine bu işaretli köşeler denk gelecek şekilde yerleştirmemiz gerek.

  75 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  İşlemcimizi yerleştirdikten sonra Intel sokette olduğu gibi soket çubuğunu aşağı indiriyoruz ve işlemcimiz oturmuş oluyor ve işlemcimize termal macun sürmeye geçiyoruz.

  76 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  AMD soketi INTEL de olduğu gibi üst tarafı tamamen düz bir yüzeye sahip değil, amd işlemci üst tarafında bir Chip çıkıntısına sahip ve termal macunuda süreceğimiz bölge burası. Termal macunumuzu sürerken dikkat edeceğimiz noktalardan bir macunu sürerken chipin dışına taşmayacak şekilde üzerine yaymak gerektiğidir.

  77 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Termal macunu sürdükten sonra işlemci fanini monte etmeye geldi sıra. Bunun için resimlerdeki örneklerden yararlanacağız. Resimde göründüğü gibi soket dişlerini fanimizin isi emicilerinin yan tarafına takıyoruz

  78 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Resim 19 da ana kart soketine fan ısı emicisinin bağlanacağı noktaları

  79 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Ve fanin takılış biçimi tornavida yardımı ile üst orta delikten tutarak baskı yapıyoruz. Resimde görüldüğü gibi...

  80 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  81 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Resimde gördüğünüz gibi basit bir işlem bu. Genelde işlemci soket çevresinde olan, işlemci fan elektrik bağlanışını bu şekilde bağlıyoruz.

  82 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Bağlanmış olarak son hali, ve gördüğünüz gibi kabloyu da dağınık ortada bırakmıyoruz. ve işlemci montajımız tamamen sona erdi. Sırada 3. işlem var.

  83 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?
  3. Bölüm ( Ramların slotlarına takılısı )

  İlk atacağımız adim Resim 24 de görünen ram slotumuzun mandallarını geriye doğru itmek ve ramlarımızın yerleşeceği yuvaları tamamen açmak oluyor.

  84 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  25. resimde görünen önemli ayrıntı yada dikkat etmemiz lazım. Bu ayrıntı ramlarımızın yerleşeceği slotlarda, orta kısımda bulunan çıkıntılardır. Ramlarımızı yuvalara yerleştirdiğimiz anda, ram ortasında da karşılığı olan bu çıkıntıları birbirilerine denk gelecek şekilde oturtturmalıyız, ama buna dikkat etmeden ramları yuvalara itersek ramlarımız elimizde kalabilir.  85 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Resimde gördüğüm gibi uyguluyoruz, ramlar aşağı doğru bastırılarak yuvalara oturtturuluyor ve mandallar kapatılıyor iste tüm ram takma işlemi bu kadar

  burada dedim gibi en önemli olan nokta ortadaki çıkıntı ve girintilerin bir birilerine denk gelmesi.

  86 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Ramlarımızda takıldı ve ana kartımızın üzerinde işlemci ve ramlarımızın takılmış hali.


  87 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?


  4. Bölüm( Ana kartın kasaya takılışı )

  88 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Genelde kasalarda standart standart olarak arka panel maskesi mevcuttur, ama biz standart olan o maskenin satın aldığımız ana kartımız ile gelen maske ile karsılaştırarak, uyup uymadığını kontrol ediyoruz. çünkü her ana kartın giriş ve çıkışlar paneli ayni olmayabiliyor.


  Kontrol ettikten sonra uymadığı kesinleşirse resimde gördüğünüz gibi kasa ile gelen standart maske çıkıyor ve yerine ana kart paketinde gelen maskeyi takıyoruz.

  89 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Bu arada tabi kasamızın sağ ve sol kapakları çıkarılmış durumda ve kasamızın sol tarafında resim 32 dede göründüğü gibi ana kartımızın vidalanması için ekstra bir plakete var, bu plateyi kuruyoruz

  90 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Plaketimiz yerde simdi yapacağımız iş ana
  kartımızı platenin üzerine koyup, vida yerlerini tespit edip işaretlemek.

  91 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  92 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  işaretleme işleminden sonra sıra kasa ile gelen ve ana kartımızın üzerine oturacak olan ayaklı somunları işaretlediğimiz alanlara yerleştirmeye geldi, resimler dede örnek olarak görünüyor.


  Bu ayaklı somunlar her kasada ayni değildir bazı kasalarda geçmeli olur bazılarında vida halinde...

  Ayaklı somunlarımızı yerleştirdik artık, kartımız vidalanarak sabitlenecek duruma geldi.

  93 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  94 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Vidalama esnasında dikkat edeceğimiz en önemli husus tornavidayı çok sakin ve dikkatle kullanmaktır. Eğer tornavidaya fazla baskı yapıp karta kaydırırsak, ana
  kartımız bu darplardan dolayı kullanılamaz hale gelebilir.

  95 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  96 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Ana kart ta tamamı ile plateye sabitlendi ve platemizi kasamıza takıyoruz ama platemizi kasamıza takmadan önce yapacağımız son küçük bir is var. Buda (PSU) bilgisayarımızın güç kaynağını kasamıza monte etmek, bu bazı kasaların içinde hazır olabiliyor ama genelde kasalar güç kaynaksız çıplak satılır. Ana kartımızın sabitlendiği plate ile takılmış örnek hali resim 41 de.


  97 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?


 2. 2008-09-28 #2
  5. Bölüm ( Güç kaynağı montajı )


  31 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Resim 42 de görünen standart bir (psu) güç kaynağı, ve resim 43 dede güç kaynağının ana karta bağlanacak uçlarını inceleyebilirsiniz


  32 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Resim 44 de güç kaynağımızı kasamıza nasıl ve nereye monte edeceğiniz konusunda fikir edinebilirisiniz, aslında bence bilgisayar toplamada, güç kaynağını monte etmek en kolay is, yapacağınız şey güç kaynağını üst bos köseye, güç kaynağı faninin kasadaki karşılığı olan fan boşluğuna denk gelecek şekilde yerleştirip vidalamanız.

  33 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?
  6. Bölüm ( Güç kaynağı bağlantıları )


  34 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Resim 45 ve 46 da görünen güç kaynağımızdan ana karta takılacak olan ve ana karta, ana elektrik bağlantısını sağlayacak sokettir.

  35 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Resimdeki gibi uygulayıp yandaki mandalın yuvasına geçecek şekilde takıyoruz ve resim 47 de gördüğünüz işlemci elektrik soketinde diyer elektrik soketi gibi mandalını yuvasına oturtturarak takıyoruz.


  36 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?


  7.Bölüm ( bağlantıları )


  Resim 48 kasamız üzerindeki (power) (Reset) ve (Led) bu düğme ve ışıklar panelini ana katımıza nereden, nasıl ve ne ile bağlayacağımızı gösteriyor. Burada sizin alacağınız sadece bir fikir ve örnektir, çünkü satın alacağınız ana kart, yapısına göre yanında bir adette kılavuz ile geliyor. bu kılavuz çok önemli, montaja başlamadan bu kılavuzdaki bağlantı semalarını incelemelisiniz.

  37 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  49. resimde örnek olarak on panel bağlantılarının ne şekilde olduğunu sema olarak göstermiş, ana kartların kasa bağlantı seması genel olarak aynidir ama siz ana kartınızın kılavuzundaki semadan yararlanacaksınız tabi ki.

  38 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  39 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  50 ve 51. resimlerde size bir fikir verecek tabi, ama tekrar ediyorum kasa ve ana kart bağlantısını ana kartın kendi kılavuzu ile yapmanız daha sağlıklı bir montaj için şarttır.

  40 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Ve kasa üzerindeki extra USB portlarinin bağlantısı olacağı nokta ve örnek bir sema. Bu arada elinizdeki ana kartın kasa bağlantısı icin yapılmış bağlantı noktalarının hemen yanındaki yazılara dikkat edin. çünkü muhtemel olarak takacağınız kablo üzerinde de ayni yazının karşılığı olur, bu hem USB hem de düğme, ışık takımı için gecerlidir.

  41 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  USB bağlantımızın takılmış son hali.


  42 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?


  8. Bir grafik kartı nasıl takılır ( AGP grafik karti montaji )

  43 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Resim 54 de AGP slotunu görüyoruz, grafik kartımız bu slota takılacak.

  44 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Grafik kartımızı resimdeki örnekte olduğu gibi AGP slotunun yuvalarına arkadaki mandalı açıp tabana kadar bastırarak oturtturuyoruz. Ve mandalı tekrar kapatıp grafik kartımızı sabitliyoruz. resim 56 da ise son işlem grafik kartımız kasaya vidalanarak sabitlenir.


  45 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?


  9. Bir disket sürücüsü montajı nasıl montajı yapılır( flopy disketin montaji )


  46 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  İse kasamızın on panelinden flopy disketinin yerleşeceği ön kapağını çıkararak başlayalım

  47 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Flop yi takıyoruz ve sabitlemek için yan taraftan vidalıyoruz.

  48 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  49 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Sırada flopimizin ana kart ve elektrik bağlantısı var.

  50 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Resim 62 de elektrik bağlantımız gösterilmiş, aynen uygulayın ama takarken dikkat edin elektrik skartindaki raylara dikkat edin karşı tarafta gececiği yere uyumlu olmalı. Giremeyecek şekilde zorlanırsa teller yamulabilir. Tabi bununla birlikte ödediğiniz paralarınıza  51 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  63. resimde flopy disket sürücüsünün ana karta gidecek olan kablonun takılı hali. Bu kabloyu takarken bir yanında orta kısmın da ki dişe dikkat edin ve karsı tarafta o dış için bir girinti var. girintiye denk gelecek şekilde takılmalı çünkü bu girinti doğru bağlamanın işareti.

  52 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  64. resmi takip edersek flopy disketinden çıkan flat kablonun ana kart üzerindeki bağlantı noktasını yerini görürüz, tabi bu her ana kartta aynı yerde değil ama flopy slotu hd ve cd rom slotuna göre biraz da enine kısa oluyor. bu konuda ana kartınızın kılavuzuna mutlaka göz atin.


  53 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?
  10. Bir hard disk montajı ( Harddisk montaji )


  İse har diskimizin camperlarini ayarlamakla başlayalım. Resim 65 de bir örnek var ama sizin satın aldığınız hard diskle gelen camper şemasına da göz atmanızda yarar var ve genel olarak tüm hard disklerde sema aynidir.

  54 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Eğer iki hdd miz varsa birini slave ötekini ise master yapıyoruz. Ama sadece tek har disk takılacaksa ikisinden biri yapılır.

  55 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Bunu bir cımbız yardımı ile telleri yamulmadan dikkatlice semada gösterdiği şekilde takıyoruz.

  56 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Sonraki aşama hard diski kasamıza vidalayarak sabitlemektir.

  57 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Flopy diskette yaptığımız işlemin bir benzeri olarak, ide kablosunu bağlıyoruz. bu arada belirteyim flopy, cd-rom ve hard disk bağlantılarını yapmak hemen hemen aynidir.

  58 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Resim 69 da, ide kablolarını görüyoruz

  59 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Hard diskimizden çıkan ide kablolarımızın ana kart üzerindeki bağlantı slotu, (mavi) ve ok işaretinin gösterdiği boşluk ve çıkıntının birbirine denk gelecek şekilde takılması lazım.

  60 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Hard disk takılmasında son işlem flopyde olduğu gibi elektrik bağlantısını takıyoruz ve kasamıza vidalayarak sabitliyoruz.
 3. 2008-09-28 #3
  11. Bir CD rom montajı ( CD-ROM, DVD-ROM, BRENNE Montaji )


  16 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  kasamızın ön panelindeki CD-ROM kapağını çıkarıyoruz ve CD-ROM sürücümüzü resimde göründüğü gibi yuvasına sürüyoruz.

  17 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Hard diskte olduğu gibi CD-ROM larda da camper vardır ve benzeri şekilde camperler takılır resim 74 deki sema örnektir. diyelim iki adet cd sürücünüz var biri dvd diğeri CD yakıcı (brenne) hard diskte taktığımız gibi biri slave dineride master olmalıdır, eyer tek sürücünüz varsa slave yada master ikisinden birinde olsun, fark etmez.

  18 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Resim 75 de slave olarak takılmış bir CD-ROM örneği var.

  19 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Vidalayarak sabitliyoruz.

  21 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?


  Sırada CD-ROM un ana kart üzerine bağlanacak (audio) bağlantısı var resimdeki örnekte olduğu gibi bağlıyoruz.(resim 77)

  22 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  23 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Aynen hard diskte olduğu gibi CD-ROMada ide kablomuzu bağlıyoruz. (resim 79)

  24 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Resim 80 de bağlı olarak bir örnek.

  25 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Genelde ana kart üzerinde hard disk ve CD rom için olan slotlar resim 81 de göründüğü gibi yan yanadır (siyah) ama bazen bu slot renkleri sadece siyah yada sarı yada başka renkler olabilir, Hard disk ve CD-ROMU ikisinde takabilirsiniz.

  26 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Resim 82 de görünen nokta ise CD-ROM un en basta bağladığımız (audio) bağlantısının ana kart üzerindeki takılacak noktasıdır


  27 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?


  12. Bölüm ( Ana kart panelinin bağlantıları )


  28 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  83 ve 84. resimlerde fare ve klavyenin bağlanacağı noktalar görünüyor, dikkat edilirse bağlantı noktalarının yanı da nereye fare, nereye klavye takılacağını gösteren işaretler var.

  29 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?

  Yapacağımız son işlem olarak resim kartımızın monitör çıkısına bağlamak ve güç kaynağımızın elektrik kablosunu takmak kalıyor


  30 - Bilgisayar Nasıl Toplanır?  Artık makinemiz açılmaya hazır bekliyor


  Tabi iş bu kadarla bitmiyor Makinemizi çalıştırdıktan sonra işletim sistemini yüklemek bios up datesi varsa yapmak ve bio su ayarlamak gibi bir takım islemelerde yapılmalı, bu sizin kullanımınıza bağlı bir şey. ihtiyaca ve gereksinimlere göre ayarlar yapılır.


 4. 2011-04-02 #4
  bunla uğrasana kadar yeni alsak daha iyi değil mi?

 5. 2011-04-02 #5
  İki türlü bilgisayar alabilirsiniz.
  1. Hazır toplu halde. Yani parayı verir bilgisayarı alır gelirsiniz.
  2.Parçaları tek tek siz seçersiniz ya aldığınız yer toplar verir yada siz toplarsınız. Aldığınız yer genelde hemen toplayıp veremez (teknik servisler yoğun olduğunda) bu durumda parçaları alır ***ürür ve toplarsınız. Bu bilgi bu yüzden verilmiştir.

 6. 2011-06-13 #6
  hacı en iyisi bizim topladığımız çünkü ucuza ve istediğimiz özelliklerde oluyor fakat aldığımız bilgisayarlar birazda olsa pahalı iyata geliyor fakat uğraşmak istemeyenler gidip alıyor ve bu arada biraz kazık yiyiyor bnm param olsa toplama yapıp kendi pcmi yapmak birazda bilgisayardan anlıyorum u beni brzda olsa avantajlı yapacaktır diye düşünüyorm...

 7. 2011-07-01 #7
  bilgisayarı toplu olarak aldığınız firmalar, onları birleştirme fiyatı olarak çok büyük fiyatlar alıyorlar...

  oysa kendiniz bilgisayar yaparsanız hem bu zevki tadıp hemde ek maliyet ödememiş oluyorsunuz...

 8. 2011-07-01 #8
  işletim sistemi format atmakmı oluyor biosu uptade yapmak gereklimi ? donanımdan anlıyorum ama yazılımından çakmıyorum işletim sistemi ile bios ayarını açarmısınız teşekkürler

 9. 2011-09-27 #9
  ama zor o yuzden kalı veriyon allah verir bazı kişiler işletim sistemini 500 tlye alıyor ama alcan 15-20 tlye w7 profes. olcak firmalar o yuzden fazla alıyor

  Okunma: 51571 - Yorum: 8 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -