IIS Serverda PHP Kurulumu (Resimli Anlatım) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

IIS Serverda PHP Kurulumu (Resimli Anlatım)

 1. Yazıda kırmızı renkli parantez içindekiler terimlerin İngilizceleridir, siyah renkli parantez içindekiler ise açıklamalardır.

  İlk olarak BURADAN giderek oradaki istediğiniz sürümü bilgisayarınıza yükleyiniz...

  (Son sürüm olursa daha iyi olur...)

  Tüm Sürümler için...

  Lisans:Ücretsiz

  Dil:İngilizce

  Kısıtlama:Yok

  Üretici Firma:Php

  Dosyamızı download ettikten sonra işlemlere geçiyoruz. İlk olarak aldığımız zip dosyasını C:\ dizinine açın. Dikkat edilmesi gereken bir nokta, zipi açtığımızda klasör ismi daha değişik olabilir, mesela php-4.2.2-Win32 gibi bu kasörün adını PHP olarak değiştirmemiz gerekir. Bunuda yaptıktan sonra devam ediyoruz...

  C:\PHP dizinine kopyaladığınız dosyalar arasında bulunan MSVCRT.DLL ve PHP4TS.DLL adlı dosyaları WINDOWS dizinindeki SYSTEM32 dizinine kopyalayın. (Windows, MSVCRT.DLL dosyasının kullanılmakta olduğu bildirerek, kopyalamayı reddederse, kopyalamaya gerek yok demektir.)

  Açtığınız zip dosyasından çıkmış olan PHP.ini-dist isimli dosyayı Not Defteri ile açın ve extension_dir= satırını bularak, karşısındaki ./ yazısını silip yerine php dosyalarını kopyaladığınız dizinin adını (örneğin C:\PHP) yazın.

  Sonra ;browscap = satırını bulun ve önündeki noktalı virgülü kaldırarak karşısındaki extra/browscap.ini kelimelerini c:\WINDOWS\browscap.ini olarak değiştirin.

  Bu dosyayı, php.ini adıyla WINDOWS dizinine kaydedin. Unutmadan PHP klasörümüzün içindeki browscap dizinine giderek oradaki browscap.ini dosyasını da WINDOWS dizinine kopyalıyoruz.

  Evet dosya kopyalama işlemlerimizi bitirdik. Şimdi sıra geldi sunucumuza PHP'yi tanıtmaya!

  -----------------------RESİMLİ ANLATIM----------------------------------

  Denetim Masası (Control Panel)'na gidiyoruz ve oradaki Yönetimsel Araçlar (Administrative Tools)'ı açıyoruz.

  425 - IIS Serverda PHP Kurulumu (Resimli Anlatım)


  Burada bulunan Internet Information Services (IIS) isimli ikona tıklayarak onuda açıyoruz.


  427 - IIS Serverda PHP Kurulumu (Resimli Anlatım)


  Karşımıza çıkan pencerenin sol kısmındaki ağaç menüyü kullanarak Web Siteleri (Web Sites)'i altındaki Varsayılan Web Sitesi (Default Web Site) seçeneğine kadar iniyoruz. Bu seçeneği sağ tıklayın, açılan menüden Özellikler (Properties)'i seçin.


  429 - IIS Serverda PHP Kurulumu (Resimli Anlatım)


  Karşımıza gelen kutudan Giriş Dizini (Home Directory) sekmesini seçin, Yapılandırma (Configuration) butonunu tıklayın.


  430 - IIS Serverda PHP Kurulumu (Resimli Anlatım)


  Karşınıza gelecek olan pencereden Ekle (Add) butonuna tıklayın.


  431 - IIS Serverda PHP Kurulumu (Resimli Anlatım)


  Yeniden karşınıza bir pencere açılacak, burada Çalıştırılabilir (Executable) kutusuna PHP4isapi.dll'ın tam yolunu yazın (büyük ihtimalle yol "C:\PHP\sapi\php4isapi.dll" şeklinde olacaktır).
  Uzantı (Extension) kutusuna ise .php yazın. Aynı pencerenin alt tarafındaki Komut Dosyası Alt Yapısı (Script Engine) isimli kutuyu işaretleyin ve Tamam (OK) butonuna basarak bu pencereyi kapatın.


  432 - IIS Serverda PHP Kurulumu (Resimli Anlatım)


  Şimdi ise ISAPI Süzgeçleri (ISAPI Filters) sekmesini seçin ve Ekle (Add) butonuna basın.


  433 - IIS Serverda PHP Kurulumu (Resimli Anlatım)


  Karşınıza gelecek penceredeki Süzgeç Adı (Filter Name) bölümüne PHP yazın.
  Hemen altındaki Çalıştırılabilir (Executable) bölümüne ise PHP4isapi.dll'ın tam yolunu yazın (büyük ihtimalle yol "C:\PHP\sapi\php4isapi.dll" şeklinde olacaktır).


  434 - IIS Serverda PHP Kurulumu (Resimli Anlatım)


  Bütün bu işlemleri doğru olarak yaptıktan sonra sıra IIS'i yeniden başlatmaya geliyor. Bunun için, Başlat/Donatılardan Komut İstemcisi'ni çalıştırın. Açılacak pencerede
  net stop iisadmin
  komutunu yazarak Enter'a basın. Bunu yapınca ekranda bazı yazılar geçmeye başlayacak ve size işleme devam etmek isteyip istemediğinize dair bir soru sorulacak, soruyu geçmek için E (Y) yazarak Enter'a basın. Bir miktar beklemeniz gerekebilir...


  435 - IIS Serverda PHP Kurulumu (Resimli Anlatım)


  Komut satırı tekrardan C:\> olduğunda IIS'i yeniden başlatmak için gerekli olan
  net start w3svc
  komutunu yazıp enterlıyoruz. Yine bir takım yazılar geçecek... Komut satırı yine C:\> olduğunda dos penceresini kapatabilirsiniz.


  436 - IIS Serverda PHP Kurulumu (Resimli Anlatım)


  Bütün bu işlemlerden sonra IIS'niz PHP çalıştırabilir duruma gelmiş olmalı. Bunu sınamak için not defterine(yada herhangi bir metin editörüde olur)
  <? PHPinfo(); ?>
  yazın ve php.php adıyla IIS'in kök dizin saydığı klasöre (büyük ihtimalle "C:\Inetpub\wwwroot") kaydedin. Dikkat etmeniz gereken bir nokta dosyayı kaydettiğinizde uzantısının gerçekten php olup olmadığıdır. Bu noktada hata yapmayın!

  Evet şimdi browser'ınızı açıp adres alanına sunucu adıyla birlikte dosyanızın adını yazın (değiştirmediğiniz taktirde "https://localhost/php.php" olması gerek). Eğer herşeyi düzgün yaptıysanız aşağıdaki gibi bir sayfa görüntülenecektir. Herşey normalse artık sizinde PHP destekli bir IIS'iniz var.


  437 - IIS Serverda PHP Kurulumu (Resimli Anlatım)


  Güncelleme : 2009-04-24
 2. 2009-02-15 #2
  link ölü yenilenmesi gerekiyor...

 3. 2009-04-24 #3
  link nakavttt..

 4. 2009-04-24 #4
  link yenilendi buradan yazan ayere tıklayıp istediğiniz sürümü indirin

  Okunma: 9767 - Yorum: 3 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -