Proxy Nedir? (Resimli Anlatım-Flash Anlatım) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Proxy Nedir? (Resimli Anlatım-Flash Anlatım)

1. Internet TCP-IP tabanlıdır. Kendi ip adresinizle internete bağlıysanız, aslında çok büyük bir Tcp-IP ağına bağlısınız demektir.

Internete bağlandığınızda bilgisayarınız verileri Gateway-Router'a gönderir. Bu router-Getaway sizin isp'nizinkidir. Isp'inin routeri de sizden gelen isteği bir sonraki router'a, o bir sonrakine yollar. Bu böyle devam eder, ta ki sizin hedef bilgisayarınıza (host, mesela bir web server) ulaşılana kadar. Daha sonra size yollanan cevap aynı yoldan geri dönecektir.

Ancak ağınızdaki her bir pc'yi 24 saat internete bağlı tutmak (ayrı-ayrı) masraflı olabilir. Ayrıca dünya üzerindeki milyonlarca yerel ağ terminaline ayrı bir ip adresi atamakta mümkün değildir.

Genelde küçük networkler aşağıdaki gibi bir sistemle dial-up olarak internete bağlanırlar :

Bu uygulamada aşağıdaki teknik özellikleri göz önünde bulundurmak gerekir.

Bir çok isp dial-up bbağlantılara DHCP vasıtasıyla geçici bir ip adresi verir. (Yani her bağlandığınızda farklı bir ip adresiniz olur.)

Internete bağlandığınızda servis sağlayıcınız size geçici bir ip adresi verir, ama bir networkte tüm makinalar ip adresi sahibi olmak zorundadır.

Internete modemle bağlı olan bilgisayar, diğer makinalardan internete ve internetten diğer makinalara olan veri akışını sağlar. Bu olaya ip-routing (ip yönlendirme) denir. Win 95 ve 98 bir ip router görevini üstlenemezler (win98 SE hariç). Windows Nt de ise bu özellik vardır.

Peki çözüm ne ? çözüm bir proxy kullanmaktır :

477 - Proxy Nedir? (Resimli Anlatım-Flash Anlatım)

Her bir sistem networkte kendi özel-kalıcı ip adresleriyle tanımlanmışlardır. Bir terminal (örn c3) internetle haberleşirken ; kendi datasını yerel ağ üzerinden proxy server programının olduğu pc'ye gönderir. Buradaki proxy programı gelen dataya isp'nin atamış olduğu kendi ip adresini yerleştirerek internete yollar. Internetten gelen cevabı ise cevabın muhatabı hangi PC ise ona yollar.

Microsoft Windows'un hiçbir versiyonuna proxy programı entegre etmemiştir. Ancak Nt için olanı vardır ve satın alabilirsiniz. Ancak Win98SE internet connection sharing özelliğiniz destekler.

478 - Proxy Nedir? (Resimli Anlatım-Flash Anlatım)

Güncelleme : 2018-09-30
  Okunma: 5141 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -