Psychedelic müzik ya da Psychedelic rock, uyuşturucunun özellikle LSD gibi ruh halini değiştirici ve düşünme paternlerini çarpıtıcı maddelerin etkisinde yapılan, yarattığı etkiyi aktarmaya çalışan bir müzik türüdür. Beyinsel faaliyetlerin marijuana, psilocybin, mescaline, salvia divinorum, ve özellikle LSD gibi uyuşturucuların etkisi altında değiştiğinde, kişinin, yaşadığı tecrübelerden esinlenerek yaptığı müzik türüne verilen addır. Aynı ilham kaynağı altında yapılan bir diğer müzik türü de psychedelic electronic müziktir.


1960'lardaki yaygın madde kullanımından etkilenerek pop kültürüne de yansıyan müzik türü, bu yıllarda en yaygın dönemini yaşadı. The Beatles, Jimi Hendrix, Led Zeppelin, Pink Floyd, Rolling Stones ve The Who gibi dönemin birçok ünlü grubu, bu türde şarkılar yazmışlardır.

Her ne kadar 1960'lardan sonra hiçbir zaman eski popülerliğini yakalayamamış olsa da, hala, küçük ama sadık bir kitle bu müziği devam ettirmektedir.

Türkiye'de psychedelic müzik öğeleri, 1960'larda da az kişi tarafından tanıtılmasına rağmen, Erkin Koray gibi isimlerle bu topraklara da getirilmiştir.

Rock müzik tarihinde Psychedelic rock, blues-rock, progressive rock ve heavy metal aralarında bir köprü oluşturur. Kökleri daha çok batı müziğine dayansa da, melodilerinde hint müziği gibi etnik tarzlardan da özellikler taşır. Tamamen bir serüvendir, başlayan müzik hiç sonlanmayabilir.