Keçiboynuzunun Faydaları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Keçiboynuzunun Faydaları

 1. Anadolu'da bazı yörelerde harnup olarak da bilinir. Yeryüzünün en eski bitkilerindendir, anavatanı Güney Anadolu, Suriye, Kıbrıs, Yunanistan, İspanya, Fas, Tunus, Cezayir, Filistin ve Libya olup memleketimizde Antalya, Mersin, Silifke, Datça dolaylarında yaklaşık 1500 km2'lik sahil şeridinde doğal olarak yetişmektedir. Keçiboynuzu, yetişmeye başladığı ilk 15 yıl meyve vermeyen bir bitkidir. Meyveleri ilk başlarda yeşil olup olgunlaştıkça kahverengileşen ve tam olgunlaşınca parlak kahverengi renk alan bir bitkidir...


  Keçiboynuzunun en büyük özelliği nefes darlığına karşı oldukça etkili olmasıdır. Keçiboynuzunun nefes darlığına karşı etkili olan etkin maddesi hemen hemen başka hiçbir bitkide bulunmamaktadır. Bu etkin madde aynı zamanda bazı alerjik astım rahatsızlıklarında öylesine etkilidir ki derhal sonuç almak mümkün olabilmektedir. Ayrıca alerjinin neden olduğu nefes darlığı problemlerinde büyük bir başarıyla uygulanabilir. Alerjik nefes darlığı çeken insanlar yılın belli mevsimlerinde kortizon tedavisi olan ve bundan başka çare bulamayanlardı. Öksürük krizlerinin ne denli şiddetli olduğunu anlatıyorlardı. Keçiboynuzu önerilen bu insanların çoğu daha hemen ertesi gün rahatlamaya başladıklarını anlatıyorlardı. Guatr rahatsızlığından dolayı nefes darlığı çekenler de olumlu sonuçlar aldıklarını belirtmişlerdir. Keçi boynuzunda bulunan bazı etkin maddelerin (gallik asit) faydaları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

  Keçiboynuzunun Faydaları

  Analgesic Ağrı kesici
  Antiallergenic Alerjiye karşı
  Antiasthmatic Astıma karşı
  Antibacterial Bakteri yok edici
  Antibronchitic Bronşite karşı
  Anticancer Kansere karşı
  Antihepatotoxic Karaciğeri toksinden arındırıcı
  Antioksidant Serbest radikalleri yok edici
  Immunostimulant Bağışıklık sistemini güçlendirici
  Antiviral Mikroplara karşı
  Antiseptic Antiseptik
  Cancer-preventive Kansere karşı koruyucu
  Antinitrosaminic Nitrozamin yok edici
  Bronchodilator Bronş genişletici
  Antipolio Çocuk felçine karşı

  Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi gallik asit çok yönlü bir maddedir. Bu maddenin belirtilen özelliklerini artıran ve takviye edense keçiboynuzunda bulunan promotor maddelerdir.

  Akciğer ödemine karşı keçiboynuzunun desteği bulunmaz bir imkan. Balgam söktürücü gücü ve astıma karşı olan tedavi edici gücü çok fazladır. Sigara içenler keçiboynuzuna başladıktan bir iki gün sonra nasıl balgam çıkardıklarını hayretle gözleyeceklerdir. Keçiboynuzu, insanlığın korkulu rüyası akciğer kanserini % 90 oranında önleme gücüne sahiptir. Özellikle sigara içen insanlarda akciğer kanserine yakalanma riskinin ne kadar yüksek olduğu, bu konuyla ilgili hemen her klinik deneyde ortaya konmaktadır.

  Bir insanın kendi kendine (sağlığı açısından) verebileceği en büyük zarar; sigara içmesidir. Sigara içmek sadece akciğer kanserine yakalanma riskini artırmıyor, genel olarak insan sağlığını olumsuz etkileyen zararlı bir alışkanlıktır.

  Keçiboynuzu akciğer kanserini önleyen mükemmel bir meyvedir. Ancak, akciğer kanserine yakalanmış olanlar için tedavi etme gücü çok zayıftır. Ancak bir bitkinin hastalığı önleyici özelliği ile hastalığı tedavi etme özellikleri birbirlerinden farklı şeylerdir. İşte keçiboynuzunun akciğer kanserini tedavi etmekteki gücünü artırıcı farklı etkin maddeler içeren ikinci bir bitkiye ihtiyaç vardır. Bu ikinci takviye bitki kırmızı turptur.

  Keçiboynuzunda kolestrol bulunmaması ayrı bir avantajdır. Kaffein ve theobromine içermediği içinde tansiyon problemi olanların rahatlıkla kullanabilecekleri bir bitkidir. Fosfor ve kalsiyum bakımından zengindir. Bu nedenle osteoporoz rahatsızlığı olanlara kalsiyum ihtiyaçlarının karşılanmasında çok iyi bir destekleyicidir.

  KEÇİBOYNUZUNUN FAYDALARI

  Kolesterolü düşürür.

  Cinsel gücü artırır. (afrodizyaktır) Viagra'dan üstün ve kalıcı etkileri vardır.

  Nefes darlığına, astım ve bronşite iyi gelir, öksürüğü önler

  Kalp damarlarını açar, kalbi rahatlatır.

  Vücuda kuvvet ve enerji verir.

  Yüksek miktarda fosfor, potasyum ve kalsiyum içerdiğinden çocukların kemik ve zeka gelişiminde önemli rol oynar

  Karaciğeri takviye eder, sarılığı geçirir

  İçerdiği aminoasit miktarında kayıp olmadığından kan yapıcı özelliği çok fazladır.

  Hafıza ve dikkati güçlendirir, zihni açar

  Sinirleri gevşeterek stressi önler

  Göğsü yumuşatıp akciğeri temizler

  Diş ve dişeti hastalıklarını, el ve ayak titremelerini önler

  Yaşlılıktan ileri gelen bir çok sorunu çözer


  Güncelleme : 2017-06-26
 2. 2008-08-25 #2
  hiç bilmiyordun..Ne kadar cok faydasi varmışş...

 3. 2011-11-13 #3
  şuan aldım ve hemen yemeye başladım:)

 4. 2012-02-01 #4
  Maşallah Oldukça fazla faydaları var ben çok seviyorum... Tavsiye ederim çok lezzetli...

 5. 2012-03-01 #5
  Aktarlarda degirmenlenmis un haline gelmis olarakta satilmakta olup cay gibi icmekte mumkun bu imkani degirlendirmenizi tavsiye ederim..

 6. 2013-01-29 #6
  Kesinlikle faydalı bir besin. Etkisini çok kısa sürede görebiliyorsunuz. Şiddetle tavsiye ederim...

 7. 2013-03-05 #7
  İnanılmaz bir öksürüğüm vardı günlerdir iğne ilaç kar etmedi bir dost tavsiyesi ile keçiboynuzunu 5 taneyi kırarak suya attım ve kaynattım ertesi gün ökrürüğümde geçti hastalığımda bukadar etkili olacağını aklımdan bile geçirmezdim..

  Okunma: 53161 - Yorum: 6 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -