Çin'in başkenti Pekin'de devam eden 29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda ilk altın madalyamız Ramazan Şahin'den geldi.
29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda Serbest Güreş Milli Takımı'ndan 66 kiloda Ramazan Şahin altın madalya kazandı. Rusya'nın Dağıstan Özerk Bölgesi'nden 3 yıl önce gelerek Türkiye vatandaşlığına geçen Ramazan Şahin, böylece kariyerine Avrupa ve dünya şampiyonluğundan sonra olimpiyat şampiyonluğunu da eklemeyi başardı.


İlk turu maç yapmadan geçen Avrupa ve Dünya Şampiyonu Ramazan Şahin, 2. turda Kübalı Geandry Garzon'u 2-0 (1-0/7-4), çeyrek finalde İranlı Mehdi Taghavi'yi 2-0 (3-0/1-0), yarı finalde Gürcü Otar Tushushvili'yi 2-0 (1-0/1-1) yenerek finale yükseldi.

25 yaşındaki Şahin, akşam seansında çıktığı final müsabakasında da Ukraynalı dünya ve Avrupa üçüncüsü Andriy Stadnik karşısında müthiş bir mücadele ortaya koydu. Müsabakaya çok hızlı giren Şahin, rakibini arka arkaya 2 kez bastırarak puanlar aldı ve 2-0 öne geçti. Skor avantajına karşın atak güreşini sürdüren Şahin, periyotun son saniyelerinde kendi atağıyla altta kaldıktan sonra rakibinin çırpmasına engel olamayınca 2 puan verdi. 2-2 sonuçlanan periyotu, son teknik puanları alan Ukranyalı sporcu kazandı.


2. periyotta da 2-0'lık skor avantajını sağladıktan sonra bu kez kontrollü güreşen Şahin, son saniyelerde rakibinin bastırarak 1 puan almasına izin verdi ve bu periyotu 2-1 kazandı. Son periyotta tek dalarak 1 puan alan Ukraynalı güreşçiyi yerde köprü pozisyonuna getiren Şahin, 2 puan alarak 2-1 öne geçti. Son saniyelerde Ukraynalı güreşçi yerde 1 puan daha almasına karşın periyot 2-2 sonuçlandı. Şahin, bu periyotu, daha yüksek puanlı teknik uyguladığı için kazandı ve müsabakadan da 2-1 galip ayrıldı. Bu sıklette bronz madalyaları ise Gürcistan'dan dünya ikincisi Otar Tushishvili ile Hindistan'dan Sushil Kumar kazandı.ŞAHİN RÖVANŞI ALDI
29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'ye ilk altın madalyayı kazandıran milli güreşçi Ramazan Şahin, oyunlarda altın madalya kazanacağından emin olduğunu söyledi. Serbest güreşte 66 kilo finalinde Ukraynalı Andriy Stadnik'i yenerek altın madalyayı boynuna takan Ramazan Şahin, müsabkanın ardından düzenlenen basın toplantısında, "Altın madalya kazanacağımdan yüzde 90 emindim. Çünkü bu sıklette son Dünya şampiyonu benim" dedi.
Böyle bir sonucu beklediğini anlatan Şahin, "Tabii ki altın madalyanın geleceğini biliyordum. Rakibim de çok güçlü bir sporcu. Geçen yıl bir ben, bir o kazanmıştı. Bu sefer yine ben kazandığım için çok mutluyum" diye konuştu. Rusya'nın Dağıstan Özerk Bölgesi'nden 3 yıl önce gelerek Türk vatandaşlığına geçen Ramazan Şahin'in basın toplantısındaki konuşmalarını antrenörü Adem Bereket tercüme etti.

MADALYASINI SERGEİ BUBKA TAKTI
Şahin'in altın madalyasını, Ukrayna'nın dünyaca ünlü eski sırıkla yüksek atlama rekortmeni, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) İcra Kurulu Üyesi Sergei Bubka taktı. Madalyasını Bubka'dan alan Şahin, Pekin-208'de ilk kez İstiklal Marşı'nı dinletmenin gururunu yaşadı. Şahin, final müsabakanın bitiminde önce secdeye giderken, ardından elinde 2 adet Türk Bayrağı ile minderin çevresinde zafer turu attı. Bu sırada salonu dolduran sporseverler, Şahin'i yoğun biçimde alkışladı.

TÜRKLER İLE SARMAŞ DOLAŞ
Şahin'in altın madalyası, salonda müsabakayı izleyen az sayıda Türk'ü oldukça sevindirdi. Şahin, finaldeki galibiyetinin ardından tribünün önüne giderken, Dağıstan'dan gelen akrabaları ve arkadaşlarının yanısıra, AK Parti Sivas Milletvekili Hamza Yerlikaya ve az sayıda Türk ile sarmaş dolaş oldu. Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay da madalya sevincini doyasıya yaşarken, Güreş Federasyonu Başkanı Osman Aşkın Bak'ın gözlerinin dolduğu gözlendi. Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Oktay Özüye de Şahin'i başarısından dolayı kutladı.

ŞAHİN, TÜRKİYE'YE OYUNLAR TARİHİNDEKİ 37. ALTIN MADALYAYI KAZANDIRDI
Pekin-2008'de altın madalyaya ulaşan 66 kilo güreşçisi Ramazan Şahin, böylece Türkiye'ye oyunlar tarihindeki 37. altın madalyasını kazandırdı. Şahin'in madalyasıyla Türkiye'nin olimpiyatlardaki toplam madalya sayısı 78'e çıkarken, bunların 28'i altın olmak üzere 57'si güreşten gelmiş oldu. Şahin ayrıca, Atlanta-1996'da 130 kiloda Mahmut Demir'inkinden 12 yıl sonra serbest güreşte oyunlarda Türkiye'ye altın madalya getiren ilk sporcu olarak da dikkati çekti.