Vücudunuz uyum içinde işleyen bir makina gibidir. Bu makinanın bir yerinde problem çıktığında hemen uyarı sinyalleri gönderir. Bu sinyaller önemsiz olabilecekleri gibi önemli problemlerinin ilk belirtisi de olabilirler. Gereksiz yere saplantılara kapılıp hastalık hastası konumuna düşmemekte fayda var. Ancak sağlınızı önemsemeyerek onu tehlikeye atmanın da bir anlamı yok. En iyisi hastalık hastasıyla vurdumduymaz arasında bir yerlerde olmak. Bunun için aşağıdaki belirtileri dikkate alın. Ama doktorunuza danışmadan da gereksiz yere telaşa kapılmayın.


Saçlardaki aşırı dökülme Saçlarınıza gereken özeni göstermemiş olabilirsiniz. Ateşli bir hastalıktan sonra da bir süre saçlarınız dökülebilir. Hamilelik, doğum ve doğumu izleyen 6-10 hafta içinde de saçların dökülmesi doğaldır. Ayrıca uzun zamandır hormon tedavisi görüyorsanız, çeşitli ilaçlar kullanıyorsunuz ya da rejim yapıyorsanız dökülebilir. Çok büyük bir üzüntü ya da şok geçirdiniz zaman da dökülebilir.


Bütün bu hallerde saçlarınızın dökülmesi doğal sayılabilir
Ancak saçlarınız:
Genel bir sağlıksızlık belirtisi olarak
Vücudunuzdaki bir enfeksiyon (iltihabi hastalık) belirtisi olarak
Ya da tiroid bezlerinin aşırı çalıştığını gösteren bir belirti olarak da dökülebilir.

Birden adetten kesilme
Tabi ki ilk akla gelen hamilelik olasılığıdır. Ancak hamilelik dışında overlerinizle ilgili bir problem de olabilir.
Ayrıca:
Eğer 40 yaş dolaylarındaysanız, ailenizde erken menapoz görüldüyse sizde de bir menapoz öncesi belirti olabilir.
Normal adet seyrini düzenleyen sinir sisteminin psikolojik bir etkenden çalışmaması sonucu overlerin görevlerini yapmamaları, bir şok, aşırı bir üzüntü, heyecan sonucu kendini göseten geçici bir duraklama da yaratabilir.
Doğum kontrol hapları ya da başka ilaçların kullanımı sonucu ortaya çıkabilir.
İklim değiştirmek, yolculuğa çıkmak gibi nedenlerin getirdiği zararsız bir belirti de olabilir.

Yataktan yorgun ve halsiz kalkma
Uykusuz geçirdiğiniz bir geceye ya da aşırı yorgunluğa bağlı değilse bu bitkinlik;
Alçak tansiyon ya da değişken bir tansiyona bağlı olabilir.
Kanda şeker azlığından meydana gelebilir.
Kansızlığı bağlı olabilir.
Bir depresyonun eşiğinde olabilirsiniz.

Tırnaklardaki ani renk ve şekil değişiklikleri
Tırnaklar, sağlığınızın en önemli sinyallerini verebelirler. Bu nedenle dikkat etmek gerekir.
Mavimtrak bir renk alıyorsa kalp ve dolaşım bozukluklarını ya da akciğer yetmezliğine bağlı hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir.

Sararıyor, kahverengileşiyor sertleşiyorsa, bağırsak ya da karciğer hastalıkları olabir. Sarılık gibi hastalıkların ilk işaretlerindendir bu durum ama tabii başka belirtilerin yanında.
Mavilelşmenin yanında bombelişiyorsa tırnaklarınız, göğüs kısmınızla ilgili bir probleminiz olabilir. Kalbiniz ya akciğerleriniz ya da bronşlarınızda bir rahatsızlık olabilir. Triroid bezlerinin iyi işlememesi de bu şekilde sinyaller verebilir.

Çukurlaşıyor, soluklaşıyorsa anemi, iyi beslenmeme, demir eksikliğini gösterirler.
Kuruyup kırılıyor, sertleşiyorlarsa tiroid eksikliğinin belirtisi olabilir.
Üzerlerinde derin çizgiler oluşuyorsa iyi beslenmediğinizin işaretidir. Aynı zamanda yaşlanmanın ve bazı deri hastalıklarının da belirtisi olabilir bu çizgiler.

Ses kısıklığı
Ses kısıklığı üç-dört haftadan beri devam ediyorsa, bir boğaz enfeksiyonundan başka nedenleri olabilir; bu duruma önem vermelisiniz.

Albümininiz yükselmiş olabir. İdrar tahlili yaptırmanızda fayda var.
Burun, bronş ya da boğazla ilgili bir alerjiye bağlı belirtilerden biridir. Tozlara, sigara dumanına karşı aşırı hassasiyetten doğabilir.

Kronik bir sinüzit belirtisi olabilir.
Hazım yollarıyla ilgili hastalıkların özellikle gut hastalığnın işaretlerinden biri olabilir.
Çok fazla içki ve sigara içenlerde görülen tahrişlere bağlı boğaz rahatsızlıklarından biridir.
Ses telleri üzerinde meydana gelmiş polip, kist, papiyom ya da yaraların, bir nezle ya da virüs yüzünden meydana çıkabilecek nodüllerin işaretidir.

Daha ender olmakla beraber lovrenks kanserinin ilk işaretlerindendir. Bu devrede larenks kanseri kolaylıkla tedavi edilebilir