Abdurrahman Nafiz Gürman

Orgeneral GÜRMAN; 1882 yılında Bodrum'da doğdu. 1903 yılında Teğmen rütbesi ile Harp Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği Harp Akademisi'ni 1906 yılında bitirerek Kurmay oldu. Çeşitli birliklerde Birlik Komutanlığı, Tabur Komutanlığı ve Kurmaylık görevlerine bulundu. Afrika Grupları Kurmayı iken, 8 Mart 1919 - 8 Ekim 1919 tarihleri arasında Fransız ve İtalyanlara esir düştü. Esaret dönüşü Akhisar Cephe Komutanlığı ile 1 nci Kolordu Kurmay Başkanlığı görevlerini müteakip 8 Şubat 1921 tarihinde Anadolu'ya iltihak etti. Çeşitli karargah ve birliklerde görev yaptı. 1926 yılında Tümgeneral (Mirliva), 1930 yılında Korgeneral ve 1940 yılında Orgeneralliğe yükseldi.


967 - Abdurrahman Nafiz Gürman Kimdir?

Tümgeneral rütbesi ile 6 ncı Kolordu Komutanlığı, Korgeneral rütbesi ile 9 ncu Kolordu Komutanlığı, MSB Müsteşarlığı, 4 ncü Kolordu Komutanlığı ve 2 nci Ordu Komutan Vekilliği, Orgeneral rütbesi ile 2 nci Ordu Komutanlığı ve Yüksek Askeri Şura Üyeliği görevlerinde bulundu. 8 Haziran 1949 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 6 Haziran 1950 tarihinde ayrılarak Yüksek Askeri Şura Üyeliği'ne atandı. 6 Temmuz 1950 tarihinde Yüksek Askeri Şura Üyesi iken emekli oldu.Evlidir.Balkan Harbi, Trablusgarb Harekatı ile 1 nci Dünya ve Kurtuluş Savaşlarına katıldı.6 Şubat 1966 tarihinde vefat etti. Ankara'da Devlet Mezarlığı'nda toprağa verildi