Çocuklara su içirin

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Çocuk Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yavuz Coşkun, aşırı sıcaklarda kronik böbrek, kalp, hipertansiyon ve şeker hastası çocukların su tüketimi ve beslenmesine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sıcaklığın yüksek olduğu günlerde çocukların terleme ve buharlaşma yoluyla tuz ve su kaybının arttığına dikkati çekerek 1-3 yaşındaki çocukların günde 1-1,5 litre su tüketmesi gerektiğini belirtti. Yaşanan aşırı tuz ve su kaybının önüne geçilebilmesi için çocukların su tüketiminin izlenmesini öneren Coşkun, ''sıcak havalar hazım ve sindirimi de olumsuz etkiliyor.


Bu nedenle çocuklar beslenirken hazmı kolay gıdalar tercih edilmeli. Bu gıdalar sebze, meyve ve ayran gibi yiyecek ve içecekler olabilir'' dedi. Aşırı sıcak günlerde çocuklara yağlı yiyecekler verilmemesini isteyen Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ayrıca, özellikle yaz mevsiminde çocuklara verilen gıdaların sağlıklı olması büyük önem kazanıyor. Çünkü aşırı sıcaklar, gerekli koşullar sağlanmadığı takdirde kısa sürede bozulabiliyor ve çocukların hastalanmasına yol açabiliyor.'' Coşkun, havanın aşırı sıcak olmasının kalp, şeker, böbrek ve hipertansiyon hastası olan çocukların sağlığı için daha ciddi risk oluşturduğunu vurguladı. Böylesi sağlık sorunları bulunan çocukların yaz aylarında doğru beslenmesinin yaşamsal önem taşıdığına dikkati çeken Coşkun, şunları anlattı:


''Aşırı sıcak hava, böbrek hastası bir çocuğun su ve tuz dengesini ciddi anlamda etkileyebilir. Böbrek hastası çocuklar havanın sıcak olduğu günlerde ya da saatlerde serin ortamlarda bulunmalı. Kalp ve şeker hastası çocukların sıcak günlerde ya da saatlerde yanlış beslenmesinin ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği unutulmamalı. Bu çocukların gıdalarla aldığı kalori miktarı dikkatlice izlenmeli'' Coşkun, sağlık problemi bulunan çocukların güneş ışınlarının yeryüzüne direkt ulaştığı öğle saatlerinde dışarı çıkarılmaması, zorunluluk halinde bu çocukları, güneşten korunmalarını sağlayacak önlemler alınarak dışarı çıkarmak gerektiğini sözlerine ekledi.
Kaynak:internethaber