İnternetin Yararları - İnternetin Faydaları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

İnternetin Yararları - İnternetin Faydaları

 1. İnternet'in Faydaları

  Eğitim ortamlarında kullanılabilecek olan bilgi ve iletişim teknolojileri arasında Internet önemli bir yer tutmaktadır. Artık öğrenciler okul ve sınıf gibi öğrenme ortamlarına, evden yada Internet Kafe gibi ortamlardan hiç değilse bir kere olsun Internet'e bağlanmayı öğenmiş olarak gelmekte ve okul ortamlarında kullanılacak olan eğitim teknolojilerinin de en az bu düzeyde olmasını beklemektedirler.


  Burada eğitim sistemimize ve eğitimcilerimize düşen görev Internet'in sadece verimli çalışan bir altyapı kurmaktan öte öğretim ve öğrenme ortamlarında çocukların bilgi, beceri ve tutumlarını olumlu yönde etkileyebilecek bir öğrenme aracı olarak kullanılabilmesini sağlamaktır. Bunun için yeni teknolojik altyapı, yeni bilgisayar dersi müfredatı ve teknolojinin ders programlarına entegrasyonu gereklidir.


  Internet'in eğitim ortamlarında yararlı bir şekilde kullanımı aşağıdaki farklı şekillerde gerçekleştirilebilir.

  1. Internet Okuryazarlığı
  Örneğin 19 öğrenci makineli, bir öğretmen makineli ve bütün makinelerin Internet'e bağlı olduğu bir bilgisayar laboratuarında öğrencilere bilgisayarın temel kullanım alanları ve temel beceriler öğretilirken Internet temel kullanımı ve bundan anladığımız e-mail yollama, alma, e-mail'e dosya ekleme, Internet'te bilgi arama, adresleri tanıma, arama motorlarını kullanma, chat ortamını kullanma, haber listelerine üye olma gibi temel bilgiler kapsanabilir.


  2. Internet'te Bilgi Arama ve Araştırma Yapma
  Temel Internet kullanımının bir adım ötesindeki kullanım öğrenci ve öğretmenlerin geleneksel yöntemlerle yürütülmekte olan dersler ve ödevler için araştırma yapma ve bilgilere erişme gereksinimlerine cevap vermektir. Burada öğrenci ve öğretmenler ilgili ders saatlerinin dışında yada ilgili ders öğretmenleri tarafından uygun görülüyorsa ders saatleri içinde, önceden kullanım saatleri planlanmış şekilde Internet'e bağlı bilgisayar laboratuarına gelip bireysel olarak yada öğrenci grupları olarak Internet bağlantısından yararlanabilirler. Burada öğrencilerin Temel Bilgisayar Kullanımı yada Temel Internet Kullanımı derslerinde öğretilen Internet'te bilgi arama becerilerini kavramış ve iyi kullanıyor olmaları gerekir. Aksi takdirde öğrenciler ders ve ödev gereksinimi olan bilgilere ulaşmak için gereksiz zaman kaybedebilirler. Bu kullanım içersinde Internet üzerinde erişilen bilgilerin laboratuarda bulunan yazıcıdan kağıt üzerinde çıktısı alınır ve ödevlerin hazırlanmasında bu bilgiler kullanılır.

  3. Diğer İleri Uygulamalar
  Burada hedeflenen web sitesi tasarımı gibi hem bilgisayar ortamında daha ileri teknik becerilerin hem de bilginin çeşitli hedeflere yönelik olarak organizasyonu, tasarımı, görsel dilin kullanımı ve site yönetimi gibi ileri düzeyde becerilerin öğretildiği seçmeli bilgisayar dersi yada bilgisayar kulübü aktiviteleridir. Bu aktivitelerin ürünleri okulun web sitesi üzerinde yaymak istediği bilgiler için de (örnek ders planları, rehberlik hizmetleri, okulun tanıtımı vb. gibi) ham madde ve uygulamaları içerebilir.


  4.Eğitimde Internet Kullanmanın Yararları?

  * Öğrenme olanaklarına ve kaynaklarına erişim
  * İçeriğin sunulması
  * Daha etkili öğretim
  * Yeni öğretim modelleri oluşturma
  * Bilgisayar destekli iletişim
  * Hiper medya olanaklarının kullanımı
  * İnternet Projeleri Birçok Beceri Kazandırır. Bunlar:
  * Bilgisayar okuryazarlığı, Internet Temel Kullanımı
  * Araştırma becerileri
  * Problem çözme
  * Soru sorma
  * Sorunları gerçek hayatla ilişkilendirme
  * Çözümleri kurgulama
  * Bilgi tasarımı ve sunumu
  * Kendini iyi ifade etme
  * İletişim ve dil becerileri
  * Diğer kültürlerle iletişim
  * Diğerleriyle birlikte çalışma
  * İş vermek, işi bitirmek, organizasyon becerileri, zamanı verimli kullanma
  * Değerli bilgiyi değersiz bilgiden ayırma
  * Ekip çalışması, karar verme, sorumluluk
  * Küresel perspektifleri anlama
  * Tek doğru olmadığını kavrama
  * Kendi kültürünü anlatabilme tanıtabilme
  * Karşılaştırma yoluyla kendi kültürünü daha iyi anlama
  * Geçmişi anlayarak geleceği kurgulayabilme
  * Üretken olma ve dünyaya yararlı bilgiler sunabilme...


  Güncelleme : 2018-10-15
 2. 2011-01-05 #2
  arkadaşlar;yararları tabikideeeee; 1)daha çok bilgi edinme 2)gazete dergi kitap roman okuma vb. inceleme ile ilgili konulara yoğunlaşa bilirsiniz arkadaşlar 3)ders çalişma test çözmevb. çalışmalarda buluna bilirsiniz 4)araştırmalar yapa bilirsiniz 5)rezarvasyon veya bir yere önceden kayıt için işlemler yapıla bilmne 6)üretken ola bilmek dünyaya yararlı bilgiler suna bilme 7)kendimizi ifade edebiliriz 8)uzaktakilerle iletişim kurma
  arkadaşlar kusura kalmayın lütfen ben sizin için madde madde yazdım işallah yardımcı olmuşumdur elimden ğeleni yaptım

 3. 2011-05-12 #3
  çok faydası olduuuuu yaaaaaaaaaaaaaaaaaa 100 aldım

 4. 2011-11-25 #4
  Internet süper bi buluş yaa.söylenecek pek bi şey yok .harika....

 5. 2011-11-30 #5
  internet çooooooooook iyiiiiiiiiiii

 6. 2012-10-12 #6
  en azından 100 almanın bi yolu

 7. 2013-01-20 #7
  ben bu interneti çok sevdim iyi günlerde kullllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa annnnnnnnnnıııııııııııııııııııınnnnnn

  Okunma: 56953 - Yorum: 6 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -