Tom ve Jerry (Ünlü Çizgi Film Kahramanları) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Tom ve Jerry (Ünlü Çizgi Film Kahramanları)

 1. Tom ve Jerry Resimleri

  Sitemizin bu sayfasında Tom ve Jerry resimlerini paylaşacağız. Sizde elinizde olan Tom ve Jerry resimlerinizi bu konuda paylaşabilirsiniz. Beğendikleriniz farklı kaydet yaparak indirebilirsiniz ve konumuza yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz.


  1270 - Tom ve Jerry (Ünlü Çizgi Film Kahramanları)


 2. 2009-01-30 #2
  Tom ve Jerry

  1950'lerin başında kullanılmış Tom ve Jerry başlık resmi

  Tom & Jerry, William Hanna ve Joseph Barbera tarafından yaratılmış kısa filmler halinde, ev kedisi Tom (tam adı Thomas) ile onunla aynı mekanı paylaşan fare Jerry arasında geçen mücadeleyi mizahi yollarla anlatan animasyon serilerinin genel adıdır. İlk Tom ve Jerry animasyonu 1940 yılında yapılmıştır. Filmler, 1940 ile 1957 arasında Metro-Goldwyn-Mayer stüdyosunda yapıldı. Hanna-Barbera döneminde 144 kısa film yapıldı. Bunlardan on üçü akademi ödülüne aday gösterildi, yedisi En İyi Kısa Animasyon Filmi Akademi Ödülü aldı.

  1960 yılında Tom ve Jerry filmlerinin yapımcılığını Gene Deitch devraldı ve filmler Batı Avrupa'da yapılmaya başlandı. 1963-1967 yılları arasında ise Chuck Jones devraldı. 1970li yıllara gelindiğine Hanna-Barbera birlikte bir film stüdyosu kurdular ve filmler televizyona taşındı. Doksanlı yıllar boyunca çeşitli TV şovları gösterildi. Günümüzde ise Tom ve Jerry'nin hakları Warner Bros. şirketine aittir ve 2006'dan beri Tom ve Jerry Tales adıyla yeni seriler yapılmakta ve ABD'de çeşitli televizyon kanallarında gösterilmektedir.Ve ayrıca çarşamba günü Cartoon Network'te yayına girecektir.

  Konusu ve Formatı
  Konu genellikle bir olayın üzerinde gelişir. Ev kedisi Tom ile evin yiyeceğiyle beslenen ve küçük bir yuvada yaşayan Jerry'nin kavgasıdır. Tom her seferinde Jerry'yi avlamaya çalışır ancak hiçbirinde başarılı olamaz ve Jerry akıl oyunlarıyla her zaman galip gelmeyi başarır. Tom'un ise galip geldiği zamanlar oldukça nadirdir.
  Tom ve Jerry filmlerinde, Jerry ve Tom sürekli birbirlerine abartılı ve can yakan şakalar yaparlar. Jerry, Tom'un kafasını panjura sıkıştırma, kuyruğunu kapana, elektrik prizine sokma gibi şakalar yapar. Bunun yanında patlayıcılar, balta, çekiç ve zehir gibi araçları kullanarak Tom'a karşı galip gelmeye çalışır. Tom ise Jerry'ye karşı ev araç gereçlerini ve eline geçirdiği her şeyi silah olarak kullanır. Kapan, zehir, ütü, tost makinası gibi. Bunca abartılı şiddete rağmen filmlerde kan akması veya yaralanmalara yer verilmemiştir. Jerry farklı farklı yerlerde kendisine yuva yapabilen bir faredir ve tek amacı yuvasında rahatça yaşamaktır. Kaybedecek herhangi bir şeyi yoktur. Tom ise hem Jerry'yi yakalamak hemde eve herhangi bir zarar vermemesi gerekmekte kırılan eşyalarıda kimseye duyurmadan tamir etmek zorundadır.
  Filmlerde müzikler çok önemli bir unsurdur. Çünkü diyaloglar yer almadığından verilmek istenen mesaj görsel ve işitsel olarak anlatılması gerekir. Bu yüzden filmlerde heyecanı ve duyguyu daha iyi ifade etmek amaçlı geleneksel fon müzikleri kullanılır. Filmlerde kahkaha, feryat veya soluk alıp verme gibi efektler klakson veya diğer müzik enstrümanlar kullanılır. Bunun yanında Tom'un sevgilisine söylediği, karakterlerin neşeli olduklarında mırıldandıkları şarkılar vardır bunlarda genelde MGM'ye ait filmlerden alınır. Genelde pop, caz ve klasik müzikten oluşur.


  1019 - Tom ve Jerry (Ünlü Çizgi Film Kahramanları)

  1020 - Tom ve Jerry (Ünlü Çizgi Film Kahramanları)

  1021 - Tom ve Jerry (Ünlü Çizgi Film Kahramanları)


  Okunma: 27387 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -