191 - Gün Kurusu Kayısı Tatlısı

Malatya'ya ait bir tatlı olan, tamamen doğal kayısıdan yapılan ve bir çok yararı olan bu tatlı, çok kısa sürede ve zahmetsiz olarak hazırlanabiliyor.Kansızlığın ilacı, beyni çalıştırıp zekayı geliştiren gün kurusunun yararları saymakla bitmez. Şeker koyulmuyor çünkü, kendi doğal şekeriyle zaten çok tatlı. Ama tamamen doğal olduğu için kilo aldırmıyor. Ben bu tatlıyı çok seviyorum ve her gün yasem bıkmam. Eğer Malatya gün kurusu kayısı bulabilirseniz, mutlaka denemenizi öneririm.


Malzemeler:

1 kg gün kurusu kayısı
1 su bardağı ceviz
50 gr tuzsuz tereyağ

Yapılışı:

Gün kurusu kayısıları iyice yıkadıktan sonra tereyağında kavurup, ocağı kısıp ağır ağır pişmeye bırakıyoruz. 40 dakika ağır ateşte piştikten sonra dövülmüş cevizi döküp dinlenmeye bırakıyoruz. İlk sıcaklığı gittikten sonra servise hazır. Afiyet olsun...

NOT: Her yemekten sonra 3 adet Malatya Gün Kurusu yerseniz midenize faydalı olur.

Kayısının Faydaları :

Beynin düzenli çalışmasını sağlar, stres azaltır.
Karaciğerin tahrip olan kısminin tamirini yapar.
Kemiklerin çok daha düzgün ve sağlam olmasında önemli rol oynar.
Kan yapımını artırarak,kansızlığa engel olur.
Mide ve oniki parmak bağırsağı ülserinin meydana gelmesine engel olur, meydana gelmiş ülserlerin iyileşmesinde rol oynar.
Böbreklerde tas teşekkülünü azaltır.
Üreme sistemi üzerinde önemli rolü bulunup, cinsel gücü artırmaktadır.
Kansere karsı koruyucu bir etkiye sahiptir.
Dişlerin daha sağlam ve kuvvetli olmasında önemli rol oynar.
Kalp kaslarını kuvvetlendirir ve daha düzenli çalışmasını sağlar. Klinik ölümündeki reanimasyon çalışmalarında kalbin cevap vermesinde etkili olur.
Kayısının potasyumca zengin,sodyumca fakir ve A vitaminin öz maddesi karotence zengin olması insan beslenmesinde çok önemli boyutlar kazandırmaktadır.