Windows Vista Nasıl Daha Hızlı Çalışır?(Resimli Anlatım) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Windows Vista Nasıl Daha Hızlı Çalışır?(Resimli Anlatım)

 1. OEM veya ayrı satılan sürümü almış olabilirsiniz.
  İçindeki kuponu gönderdiğinizde Microsoft size 64 bitlik sürümü sağlıyor.
  Sıfırdan kurmanız gerekecek; ama buna değer.
  Piyasadaki birçok işlemci artık 64 bit ve üzerinde çalışan 32 bitlik yazılımları destekliyor.
  CPUZ yazılımıyla birlikte işlemcinizin bu yeteneğe sahip olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
  Intel işlemciler için EM64T, AMD işlemciler için ise x86-64 olarak gerekli komut setini işaretli satırda görebilirsiniz.

  Windows Vista'nın bir bellek canavarı olduğu söylenir durur. Hâlbuki Windows Vista belleği sadece verimli kullanıyor. Boş bulduğu belleği Unix gibi (ama sadece gibi) gerekli sistem dosyalarını depolayarak sistemi daha iyi çalıştırıyor. 64 bit sistem kullanıyorsanız 4 GB belleğe terfi edebilirsiniz. 32 bit işletim sistemlerinin 3 GB'ın üstünepek iyi olmaz...


  Windows Vista'nın en büyük özelliği gibi gösterilen Aero arabirimi aslında uzman kullanıcılar gözünden bakıldığında, kaynak israfından başka bir şey değil. Hem grafik işlemcinizi de yorup fazladan ısınma ve güç tüketimine de sebep olduğunuzu söylemeliyiz. Bu sebeple Windows'un "Standart" görünüm şemasını kullanabilirsiniz. Başlat menüsünü dert etmeyin. Daha az cicili bicili görünecek; ama özelliklerinden bir şey kaybetmeyecek.


  Windows Vista Sidebar, yani kenar çubuğu, çok da işlevsel değil. Üzerinde kurduğunuz uygulamalar hoş gözüküyor ama ekranın sağ veya sol tarafında sürekli bir şeylerle meşgul olan bu kısım yine sistem kaynağı tüketiyor. Ayrıca cicili bicili görüntüler de özellikle yerine göre %10'a kadar işlemci gücü tüketebiliyor. Kaldırın gitsin. Arada bizim gibi para birimleri arasında çeviri yapmak isterseniz çalıştırabilirsiniz.

  Windows Vista, önceki Windows sürümleri gibi bir sistem geri yükleme içeriyor. Zaten düşük olan sabit disk performansını bir de bu uygulamayla kırpmayın deriz. Kapatın, rahatlayın. Sonra da, isterseniz, sistemdeki geri yükleme noktalarını temizleyiniz...

  Az olan sabit disk performansı genellikle sistemin geri kalanına yetişemez. Bu sebeple sabit diskten mümkün olduğu kadar iyi yararlanmalıyız. Sabit diskte, işletim sisteminin bellek gibi kullandığı bir alan bulunur. Bu, büyükçe, tek bir dosyadır. Bu dosyanın boyutu sürekli değiştiği için üzerinde parçalanmalar görülür. Bunu engellemenin yolu, boyutunu sabitlemektir. Belleğinizin bir buçuk katı gibi nereden geldiği belli olmayan ama işe yarayan bir kuralı uygulamanızı öneririz. 2 GB belleğiniz varsa 3072 MB takas alanı ayırabilirsiniz.

  Her ne kadar en güncel sürücü her zaman en iyi sürücü demek olmasa da sürücüleri güncellemekte fayda var. Özellikle de yüksek performansın önemli olduğu grafik kartı gibi bileşenlerde sık yapılan güncellemeler (ayda bir bakın deriz) her zaman performans getiriyor diyebiliriz.


 2. 2008-08-01 #2
  OEM veya ayrı satılan sürümü almış olabilirsiniz.
  İçindeki kuponu gönderdiğinizde Microsoft size 64 bitlik sürümü sağlıyor.


  bu ne demek arkadaşım...
  ben yeni bir laptop aldım, 20 gün oldu alalı...
  32 bit..
  yukarıda bahsettiğin şey ben de varmıdır. tarif edermisin?

 3. 2011-04-10 #3
  ben girdim sistem özellikleri diye bir yer yok

  Okunma: 25703 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -