Bahama Adaları Hakkında Herşey - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Bahama Adaları Hakkında Herşey

 1. Resmi dili: İngilizce
  Başkent: Nassau
  Hükümdar: Kraliçe II. Elizabeth
  Genel Vali
  (Hükümdarın temsilcisi) Ivy Dumont
  Başbakan: Perry Christie
  Yüzölçümü:
  - Toplam:
  - Su %'si : Ülkeler arasında 155'inci:
  13,940 km²
  %28
  Nüfus:
  - Toplam:
  - Nüfus yoğunluğu: Ülkeler arasında 168'inci
  301,611

  22/km²
  Bağımsızlık
  - Tarih Birleşik Krallık'tan
  10 Temmuz 1973
  Para birimi: Bahama doları
  Saat dilimi: UTC -5
  Ulusal marş: March on, Bahamaland
  İnternet alan adı: .bs
  Uluslararası arama kodu: 1

  Bahamalar (İspanyolca'da bajamar "Sığ Deniz"), tam adı Bahama Milletler Topluluğu, Batı Hint Adalarının kuzey-kuzeydoğu sınırını oluşturan takımadalar ve ülke. ABD'nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında Küba ve Hispaniola'nın (Haiti ve Dominik Cumhuriyeti) kuzeyinde yer alır. 700 kadar ada ile sayıları 2400'e ulaşan çıplak kaya oluşumunu kapsar. Bahamalar'ın toplam yüz ölçümü 13939 km², Nüfusu (1991) 261.000'dir. Başkenti en önemli ada olan New Providence'deki Nassau'dur. Diğer önemli adaları ise Andros, Büyük Bahama ve Eleuthera'dır.Amerika ülkeleri'nden biridir.

  790 - Bahama Adaları Hakkında Herşey

  Tarih

  Bahamalar'ın ilk sakinleri Kristof Kolomb'un Lucayan adını verdiği Aravak Yerlileriydi. Bunların kökeni Güney Amerika'dan gelen ve Karaip'ler tarafından kuzeye Antil Denizi'ne sürülen Aravaklara dayanmaktadır. Komşu Karaiplerin tersine genellikle barışçı olan Aravaklar daha çok balıkçılık ve tarımla uğraşır insan eti yemezlerdi. 1492‘de Yenidünya'ya varan Kristof Kolomb'un ilk olarak Bahamalarda Yerlilerce Guanahani olarak adlandırılan adaya ayak bastığı sanılmaktadır. İspanyollar Bahamalar'a yerleşmek için bir girişimde bulunmadılar ama düzenledikleri baskınlarla barışçı Aravakları toplayıp Hispaniola madenlerinde çalıştırdılar. Bu köle avları sonucu adaların nüfusu azaldı. Yüzyıl kadar sonra İngiliz göçmenler buraya geldiğinde adalarda hiç bir insan yaşamıyordu.

  1629'da İngiliz Kralı I. Charles Bahamları bakanlardan birine bağış olarak verdi. Bahamalar 1770'te Albermarle dükünün de aralarında yer aldığı Güney Carolina kolonisi sahiplerine yeni bir mülk kolonisi olarak verildi. Korsanlık başlıca geçim kaynağı ve yaşam biçimi haline geldi. Bahamalar 1917'de yeniden tahta bağlandıktan sonra korsanlığa son vermek için ciddi çabalar gösterildi. İlk krallık valisi olan Woodes Rogers büyük ölçüde kendi servetini harcayarak korsanlığı önlemeyi başardı. 1776'da bir kaç gün ABD Deniz Kuvvetlerinin, 1782-83 arasında da İspanya elinde kalan adalar, Versailles antlaşmasıyla (1783) yeniden İngiltere'ye verildi.

  Mayıs 1963'te Londra'da toplanan bir konferansta adalar için yeni bir anayasa hazırlandı. 1967 genel seçimlerinde Lynden Pindling liderliğinde iktidara gelen İlerici Liberal Parti, ırk ayrımına son verilmesi ve tam bağımsızlık için çalışarak ekonomide yabancıların yerini Bahamalalıların almasını sağladı. Bahamlar 1973 yılında bağımsızlığını kazandı.Bahamalar 1983'te Karayipler Topluluğu ve Ortak Pazarı'na (CARICOM) üye oldu.

  98 - Bahama Adaları Hakkında Herşey

  Bayrak

  99 - Bahama Adaları Hakkında Herşey

  Amblem

  Doğal Yapı

  Bahamalar güney ve batısındaki karalardan derin kanallara ayrılan bir denizaltı yükseltisinin su üstüne çıkmış uzantılarından oluşur. Çoğu dar ve uzun olan adaların Atlas Okyanusu'na bakan kuzeydoğu yamaçlarında kıyıya vuran dalgaların ve alize rüzgarlarının taşıdığı kumlardan oluşmuş tepecikler uzanır. Bahamlar'ın en yüksek noktası Cat Adasındaki Alvernia Dağıdır. Adaların etrafı mercan kayalıklarıyla çevrilidir. Bahamalar'da hiç akarsu yoktur.

  İklim

  Bahamalar'ın iki mevsimli yumuşak astropik iklimi büyük ölçüde Gulf Stream Akıntısı ile Atlas Okyanusu'nun meltemlerinin etkisi altındadır. Ortlama sıcaklık kış aylarında 21 derece, yaz aylarında 27 derecedir.

  Nüfus

  Bahamalar'da Avrupalılar ile köle ticareti yoluyla adalara getirilen Afrikalıların karışımından oluşan bir halk yaşar. Yalnızca 22 kadar ada ve köyde yerleşim vardır. Nüfusun %59,1'i kentlerde %40,9'u kıyılarda yaşar. Bahamlarda nüfusun beşte ikisi 15 yaşın altındadır. Ülkenin resmi dili İngilizcedir.

  Ekonomi

  Büyük ölçüde turizm ve uluslararası finans hizmetlerine dayanan bir Pazar ekonomisine sahip olan Bahamalar'ın 1989 gayri safi milli hasılası (GSMH) 2 Milyar 820 Milyon ABD dolarını bulmuştur. Tarımın GSMH ve istihdam içindeki payı %5 dolayındadır. Ülkenin gıda gereksiniminin nerdeyse tümü büyük ölçüde ABD'den yapılan ithalatla sağlanmaktadır. Bölgenin bol güneşli iklimi domates, muz, ananas, mango, guava, guanabana ve greyfurt gibi meyvelerin yetiştirilmesine elvermektedir. Madencilik yalnızca tuz ve çimento üretimine dayanır. Bahamalar'ın en önemli sanayi merkezi olan Büyük Bahama'daki Freeport'ta büyük bir çimento fabrikası vardır.

  792 - Bahama Adaları Hakkında Herşey

  Kültürel Yaşam

  Yerel halkın özelliklerini yansıtan Bahama kültürü, komşu adalardan gelme bazı etkiler de taşır. Çeşitli geleneksel toplu eğlencelerin en önemlisi Noel' i izleyen günde ve yılbaşında düzenlenen Jankanoo geçit törenidir. Törene katılanlar özel olarak kendilerine ayrılan ana caddede süslü giysiler içinde inek çanları ve davullar çalarak yürür ve Afrika kökenli goombay ritmi eşliğinde dans ederler. Nassau'da amatör koro tiyatro ve dans toplulukları yerel özellikler taşıyan gösteriler sunarlar. Bahamalılar son yıllarda resim ve edebiyat alanında çeşitli eserler vermişlerdir.

  793 - Bahama Adaları Hakkında Herşey

  Kaynakça

  Encyclopaedia Britannica'nın İngilizce Bahamas başlığından Türkçe'ye çevrilmiştir.


  Güncelleme : 2009-03-13
 2. 2009-03-12 #2
  hayal kırıklığına uğradım o muhteşem yerlerin resimlerini beklerken bulamadım emeğinize sağlık

 3. 2009-03-13 #3
  googlede aratırsanız çıkıyo ekleseydiniz keşke buyrun ekledim resim

  Güncelleme : 2009-03-13
  Okunma: 13022 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -