Namaz Gambazcısına Ata'nın Yanıtı - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Namaz Gambazcısına Ata'nın Yanıtı

 1. Namaz gammazcısına Ata'nın yanıtı


  Atatürk'ün, namaz kılan rütbeli subayı ihbar eden vekilin trenden indirilmesini istediği ortaya çıktı. Atatürk, namazı suçmuş gibi gören vekilinin de seçimlere katılmasını engellemiş.  Mükremin Albayrak'

  Atatürk, aynı milletvekilinin tekrar seçilmesini de engellemiş. Bu olayı aktaran Dumlupınar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Sarıkoyuncu, Atatürk'ün, gammazcı vekil hakkında, "Bu adam namaz kılmayı kendi aklınca suç görüyor." dediğini söylüyor.


  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı aylık Diyanet dergisinin nisan sayısında 'Atatürk, Din ve Din Adamları' konusu işlendi. Atatürk'ün din konusundaki düşünceleri ve uygulamaları, resmî dairelerde namaz kılanları ve bu kurumlarda mescit bulunduğunu gammazlayanlara en güzel cevabı veriyor. Dosyayı hazırlayan Prof. Dr. Ali Sarıkoyuncu, Atatürk'ün din ve lâiklik hakkındaki görüşlerinin 'en az bilinen ve en çok istismar edilen' yönü olduğunu söylüyor. Sarıkoyuncu, "Özellikle 'lâiklik' konusunda pek çok çalışma vardır. Fakat bunların çoğu incelendiğinde görülecektir ki, ya Atatürk'ün din ile ilgili sözlerini aktarmakla yetinilmiş ya da onun lâiklik anlayışında din ve din adamlarına yer verilmemiştir." değerlendirmesini yapıyor.

  Atatürk'ün dini tomlumsal hayattan çıkarmak ya da dinin özüne dokunmak gibi bir amacının olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Ali Sarıkoyuncu, Mustafa Kemal'in hurafelere ve din istismarına karşı olduğunu şu sözlerle anlatıyor: "Bu da din düşmanlığı değildir; gerçek dindarlıktır. Bu sebeple lâiklik asla dinsizlik olmadığı gibi, Atatürk de dinsiz değildir."

  Yazıda Atatürk'ün din adamlarına ve dinî vecibelerini yerine getirenlere karşı son derece saygılı olduğu yaşanmış bir örnekle anlatılıyor. Prof. Dr. Sarıkoyuncu'nun anlattığına göre olay şöyle gerçekleşiyor: Atatürk, 1930 yılında Fevzi Çakmak'la birlikte trenle yurt gezisine çıkar. Kompartımanında ülke sorunlarını konuşurlarken bir milletvekili içeri girip, Atatürk'ün kulağına bir şeyler söyler. Atatürk'ün kaşları çatılır, Fevzi Paşa'ya dönerek, "Paşam, lütfen beni takip ediniz, arkadaşlar bir haber getirdi, inceleyelim." der. Hep birlikte diğer vagona geçtiklerinde yüksek rütbeli bir subayın kanepe üzerinde namaz kıldığını görürler. Atatürk, mareşale dönerek şöyle der: "Paşam, bu adamın (gammazcıyı işaret ediyor) biraz evvel kulağıma gizli bir şeyler söylediğini gördünüz. Bu adam muhafız kıtasına mensup yüksek rütbeli bir subayın namaz kıldığını gammazladı. Bu adam namaz kılmayı kendi aklınca suç görüyor. Durumu size göstermek için buraya kadar zahmet ettim." Atatürk ilk istasyonda milletvekilini trenden indirir ve gelecek dönem milletvekili seçilmesini de engeller.

 2. 2008-07-18 #2
  malesef gunumuzde askerlerin namaz kılması hanımların örtu takması suç haline geliyor ve buna ataturkçuluk deniliyor insanları karalıyorlar Allah ıslah etsin..

 3. 2008-08-03 #3
  bunun adı aslında şudur bazı insalar neyi arkamıza allalımda ınsanları dınden sogutalım dıye dusunmusler ataturk u hedef almıslardır.

  bu su son gunlerde cıkan ergenokondan da anlasılıyor zaten.


  kı kaldıkı ataturkun annesı degılmıdır nenesı degılmıdır carcaf gıyen

 4. 2008-08-06 #4
  bencede... allah ıslah etsin...

 5. 2009-05-19 #5
  inanç özgürlüğü denen bir şey var.ben namaz kılmam oruç hayatımda 1 kere tuttum.namaz kılana ve oruç tutana karışmam.

 6. 2009-05-20 #6
  namaz mümünin miracı ALLAH.onu herkese nasip etmez .ettirdiğinede bıraktırmaz gününümüzün laikcileri atatürkün arkasına sığınmışlar gidiyorlar ALLAH. atatürkten razı olur inşallah vatan icin millet icin elinden geleni yapmış bunlar imansız oldukları icin örtünmeye ve namaza karşılar ALLAH bunların kalp lerine mühür gözlerine perde cekmiş zavallılar zavallılar

 7. 2009-05-20 #7
  tabiki inanc özgürlüğü var saygı duyarım ama örtünmeği öcü gibi görmek ve heleki böyle bişey yok demek ALLAH mafaza inkar demek insanlar örtünmeye bilir saygı duyarım

  Okunma: 2675 - Yorum: 6 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -