Evlilik Sorunları ve Çözümleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Evlilik Sorunları ve Çözümleri

 1. Evlilik sorunları konusunda grup terapi çalışmaları yapan ,Uzman Psikolog Dr. Ayşegül Eray, ömür boyu sağlıklı bir evlilik geçirmek isteyen çiftlere 9 öneride bulundu...


  Evlilik sorunları konusunda grup terapi çalışmaları yapan PİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi`nden Uzman Psikolog Dr. Ayşegül Eray, ömür boyu sağlıklı bir evlilik geçirmek isteyen çiftlere 9 öneride bulundu...


  Evlilik Sorunları ve Çözümleri  1. Öncelikle bireyin yetiştiği aileden duygusal olarak kopması önemlidir. Bu onlardan ayrı bir kimlik geliştirebilmesi yani kendi kararlarını kendinin alabilmesi, sorumluluk üstlenebilmesi ve risk alabilmesi gibi birçok süreci içerir. Tek başına olmaktan çift olmaya geçiş aynı zamanda rol konusunda bir değişimi içerir.


  2. Sağlıklı bir evlilik ilişkisi için Ben yerine Biz demeyi öğrenebilmek gerekmektedir. Bununla birlikte duygusal yakınlığın paylaşımı da sağlanmalıdır.

  3. Çocuk sahibi olan eşler anne-baba olmanın sorumluluğunu da bilmelidir. Çocuğun doğumu çiftin ilişkisini etkilememelidir. Bu anlamda eşlerin birbirine destek olması önemlidir. Eğer babalar çocuk ile ilgili süreçte sorumluluk almaz ve bakımı konusunda paylaşıma girmezlerse yalnız kalan anne ilgisini eşinden tamamen çekmeye başlayabilir. Bu da her iki eş arasında kızgınlık, ihmal edilme, önemsenmeme gibi algılara neden olabilir.

  4. Zevkli ve zengin bir cinsel yakınlık geliştirip bunun dışsal nedenlerden etkilenmemesini sağlamak gerekir. Bazen eşler iş veya aile ile ilgili süreçleri cinsel yaşamlarına yansıtma eğiliminde olabilirler bu da ilişkilerine zarar verir.

  5. Eşler yaşamlarındaki sorunları ile yüzleşip, onlarla baş etmeyi denemeliler ve her zaman bu konuda eşinin kendisine destek olmasını ondan talep etmemeliler. Bazı konularda eşler birbirlerini mecbur gibi algılayabilirler bu durum onları farklı beklentilere iteceği için zarar verebilir. Eş ilişkisi yetişkin ilişkisidir dolayısı ile anne babamızdan beklentilerimizi yansıtmamamız gerekir. Tabii ki bazı yerlerde eşler birbirine destek olur ama bu her zaman ve her yerde gibi algılanmamalıdır.

  Evlilik Sorunları ve Çözümleri


  6. Evlilik eşlerin birbirlerine her türlü duygularını; kızgınlık, korku ve sorun vb. anlatabileceği güvenli bir ortam olmalıdır. Böyle bir ortamın olmaması ve paylaşım ihtiyacı eşleri farklı etkinliklere yönlenmesine neden olabilir. Yani eşler birbirlerini anlama yollarını kapattıklarında, başka anlayan kişilere ve ilgilere yönlenme söz konusu olabilir.

  7. Eşler ilişkiyi tekdüzelikten kurtararak alternatifler bulma çabasında olmalı ve ilişkiyi keyifli, ilginç, neşeli hale getirmeye çalışmalıdır.

  8. Eşlerin bağımsız olarak da hareket edebilme konusunda birbirlerine destek vermeleri önemlidir.

  9. Zaman içinde yaşadıkları romantizmi kaybetmeme konusunda çaba harcamaları çiftlerin birbirlerine olan çekimlerini kaybetmemeleri konusunda da önem taşır.


 2. 2012-08-08 #2
  Bence islami kurallara baksinlar daha net cvp alirsiniz

 3. 2013-04-25 #3
  Evlilikte karşılıklı saygı ve sevgi önemli öncelikle . Daha sonra eşlerin birbirini anlaması ve evliliklerini canlı tutması gerekiyor . Ceyda Organizasyon olarak 5 yıl - 10 yıl gibi sürelerle çiftlerin nikah tazeleme organizasyonlarını yapabiliyoruz . Böylece çiftler ilk günkü heyecanı yaşayabiliyor . Başbaşa bir yemek düzenlemek , keman , gitar ve diğer enstrümanlarla bu özel anı süslemekte ayrı bir renk katıyor . Ceyda Organizasyon İstanbul'da hizmet vermekte . Size önereceğimiz başka seçeneklerde mevcut . 532 120 58 98 nolu telefondan bize ulaşabilir , info@ceydaorganizasyon.com adresine mail gönderebilirsiniz .

  Okunma: 15468 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -