Kendi insanlı uzay aracı bulunmayan ve yörüngeye astronot göndermek için Amerikalı ve Ruslara bağımlı olan Avrupa'nın Uzay Ajansı'nın Canına tak etti!!!....

1399 - Avrupa'nın Uzay Ajansı (ESA) Kendi Uzay Aracını Yapacak


ONLAR DA ÇİNLİLER GİBİ YAPACAK: KENDİ ARAÇLARINI KENDİLERİ İNŞA EDECEK.!!

Avrupa konsorsiyumu European Aeronautic Defence and Space Company (Avrupa Havacılık Savunma ve Uzay Şirketi-EADS), insanlı bir uzay aracı inşa edeceğini açıkladı.

Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) geçen ay 5 ton malzeme gotüren insansız uzay aracı ATV'nin (Automated Transfer Vehicle) üreticisi EADS'nin Astrium bölümü, UUİ'ye astronotları taşıyabilecek bir uzay aracının değişik tasarımlarını yaptı.

Şirketin Almanya'nın Bremen kentinde bulunan merkezi ve Alman Uzay Ajansı (DLR), uzay gemisiyle ilgili sınırlı ayrıntı verirken, daha fazla bilginin bu ay Berlin'de düzenlenecek Havacılık Fuarında kamuoyuna anlatılması bekleniyordur.

Kendi insanlı uzay aracı bulunmayan ve yörüngeye astronot göndermek için Amerikalı ve Ruslara bağımlı olan Avrupa'nın Uzay Ajansı (ESA) yetkililerinin her fırsatta kendi bağımsız uzay sistemlerini inşa etmekten bahsettiği bir sırada, Avrupa'nın ilk insanlı uzay aracının 2017 civarında tamamlanacağı umuluyordur.

İnsanlı uzay aracı inşa etmek için bu açıdan bakıldığında daha yapacak çok işi bulunan ESA ve EADS'nin, milyarlarca avro harcayarak hazırlayacakları ilk konsept uzay gemisinin insansız deneme uçuşlarının 2013 civarında yapılması planlanıyordur.