İnternet için sınırlamaları tamamen kaldıran devrim gibi bir karar alındı. Com, net ve org gibi zorunlu alan adlarına artık kişisel veya kurumsal adlar da verilebilecek.

İnternet'in düzenleyici kuruluşu olan Icann, «.com» ya da «.net» gibi üst düzey alan adlarını kapsayan sıkı kuralların gevşetilmesi kararını onayladı. Karar uyarınca, firmalar markalarını İnternet adresine dönüştürebilecek. Bireyler de, kendi adları üzerinden, başka bir eşi olmayan alan adlarına sahip olabilecek. Karar, Arap ve Asya alfabelerindeki alan adlarına da izin veriyordur.


İnternet hakkında bir tür düzenleyici olarak görev yapan ve kısa adı Icann olan İnternet Tahsisli Adlar ve Sayılar Kurumu'nun genel müdürü Dr. Paul Twomey, "Sadece Roma karakterleri değil, herhangi bir karakter setinin, herkes için uygulanabilir olmasını sağlıyoruz" dedi. Twomey, bu kararın İnternet'in on yıllar boyunca süregelen işleyiş biçimindeki en önemli değişiklik anlamına geldiğini söyledi.


SINIRLAMALAR KALKIYORDUR.

Icann genel müdürü, "Bunun, dünyanın değişik yerlerinde farklı etkileri olacak. Bu değişim, gruplar, toplumlar ve

işletmelerin kendi kimliklerini çevrimiçi olarak yansıtmalarını sağlayacak" dedi. Halihazırda üst düzey alan adları «.tr» (Türkiye) ve «.uk» (İngiltere) örneklerinde olduğu gibi ülkelerle, «.com» örneğinde olduğu gibi ticaretle, «.net» ve «.org» örneklerinde olduğu gibi kurumsal örgütlerle sınırlanmış durumda. Sınırlamaların üstesinden gelmek için bazı şirketler mevcut sistemde yer alan kendilerini çağrıştıran uzantıları tercih ediyordur.

SEÇENEKLER SINIRSIZ

Yeni plana göre bu yılın sonuna kadar yüzlerce yeni alan adı da oluşturulabilecek. Bu sayı, gelecekte ise binleri bulabilecek. Bireyler "bir iş planı ya da teknik kapasiteye" sahip oldukları takdirde, kendi adlarında ya da istedikleri harf kombinasyonunda üst düzey alan adı kaydı yaptırabilecek. Şirketler de kendi markalarına dayalı adresler alabilecek.