Abdullah Oğuz (Abdullah Oğuz Kimdir? - Abdullah Oğuz Hakkında)

Doğum Yeri: İstanbul
Doğum Tarihi: 17/06/1958
Eğitim: Marmara Üniversitesi, İktisadi, İdari Bilimler Fakültesi

Yapımcı, yönetmen, senaryo yazarı Abdullah Oğuz 1958 yılında İstanbul' da doğdu. Marmara Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi' ni bitirdi. 1983 yılında New York' ta ANS International' ı kurdu. 1987' de prodüksiyon işine girip, posta ile alışveriş şirketi için geliştirdiği video katalogu, dergi aracılığıyla gerçekleşenden yüzde 65 daha fazla satış sağladı. Dünyada ilk kez uygulanan bu pazarlama konseptinin başarısı "Wall Street Journal" da kapak haberi oldu.


1987' de reklam filmleri de çekmeye başlayan Abdullah Oğuz 1992 yılında kendi kreatif ekibini yaratıp ANS International Türkiye' yi kurdu. ANS, özgün drama ve game show formatlarını ekrana taşıdı. Ayrıca film distribütörlüğü yapmaya başladı. Dünyanın en büyük format ve distribution firmalarından Frementle International ile yapılan çözüm ortaklığı sayesinde 2 senede 17 tane yarışma programı Türkiye' ye uyarlandı. 1993' te Amerika' da "All My Children", "General Hospital", "Loving"gibi Soap operaların yapımcısıyla da Türkiye' de ilk defa günlük pembe diziler gerçekleştirildi.


Bu çok yönlü yapımcı kimliğinin yanında, Abdullah Oğuz yaratıcı bir yönetmen olarak kendini kabul ettirdi."Arnavut Kaldırımı" şarkısına çektiği klip gerçek anlamda klip sektörünün başlama noktası oldu.Aldığı uluslar arası ödülle Türkiye' deki klip endüstrisinin oluşturulmasında önemli bir rol oynadı. Bunun yanı sıra Türkiye' de en çok aranılan reklam yönetmenlerinden biri olmayı da başardı.

ANS ‘ nin ekrana taşıdığı "Evdeki Yabancı" Türkiye' de ilk sitcom oldu.King World Entertainment' ın "Wheel of Fortune" isimli yarışma ve eğlence programı Türkiye' de ANS tarafından "Çarkıfelek" adıyla uyarlanarak 1.5 sene Kanal D' nin Prime Time' da birinci kanal olmasını sağladı. "Çarkıfelek" programı bununla kendi türünde bir ilke imza attı. "Wheel of Fortune" programının değişik adlar altında yapıldığı ve yayınlandığı ülkeler arası yarışmalarda, Türkiye' de yapılan formatıyla 4 sene üst üste bütün kategorilerdeki ödülleri topladı. Abdullah Oğuz yapımcılığını üstlendiği ve ilk bölümlerini New York' ta yönettiği "Asmalı Konak" dizisi reyting anlamında yayınlandığı dönemde ve hala Türk televizyon tarihinin en yüksek reytingli dizisi olma özelliğini taşıyor.

Abdullah Oğuz, reklam, klip, dizi ve televizyon programları yapımcılığı ve yönetmenliğinin yanı sıra "O Şimdi Asker" (2003), "Mustafa Hakkında Her Şey" (2003) ve "Bir Tutam Baharat" (2003) filmlerine yapımcı; 2003 yılının bir numaralı filmi olan; " Asmalı Konak Hayat" ile "O Şimdi Mahkum" (2005) filmlerine ise yapımcı ve yönetmen olarak imzasını attı. "Asmalı Konak Hayat" ve "O Şimdi Asker" vizyonda oldukları dönemde (2003) en iyi gişe sıralamasında ilk iki sırayı paylaştılar.

Son olarak Abdullah Oğuz; Zülfü Livaneli' nin dünyanın bir çok ülkesinde 18 dilde çevrilmiş "Mutluluk" isimli kitabından uyarlanan, Türkiye' nin hem geleneksel hem de modern yüzünü bir araya getiren bir yolculuk ekseninde ilerleyen, "Mutluluk" filminin yönetmenliğini ve yapımcılığını yaptı.


Dramalar:

Ah Be İstanbul (Kanal D yayın: 15 Nisan 2004)
Kampüsistan
Şarkılar Seni Söyler
Estağfurullah Yokuşu
Büyümüş de Küçülmüş
Asmalı Konak
Karaoğlan
Bayanlar Baylar
Başımıza Gelenler
Dünya Varmış (3rd Rock From The Sun)
90-60-90
Ruhsar
Evdeki Yabancı
Hiç yoktan Aşk (TV filmi)
Eyvah Kızım Büyüdü
Vay Anam Vay
Can Dostum (TV filmi)
7 Babalı Öksüz
Top Model
Son Söz Sevginin

Sinema Filmleri:
Mutluluk ( yapımcı_ yönetmen)
O Şimdi Mahkum(yönetmen)
Mustafa Hakkında Herşey (yapımcı)
Asmalı Konak-Hayat (yönetmen-yapımcı)
Bir Tutam Baharat (Yunanistan co-production)
O Şimdi Asker (yapımcı)

TV Programları:
Pişti
Şansa Dansa
Sen Gidince (Since You've Been Gone)
Müjdat Gezen'le Pazar Şöleni
Hülya Avşar Show
Ti Show
Yarınlar Umut Olsun (Make My Day)
6. His (Sixth Sense)
Aşk Olsun
D Lüks
Singer ve Hobi
İki Kere Kiki
Suçlu Kim
Dekolte
Yoksa Siz Hala
Çocukların Hakkı (Kids Say...)
Çark 2000 (Kids Wheel of Fortune)
Çarkıfelek (Wheel of Fortune)
Fırsat Bu fırsat (Chance of a Lifetime)
Şans Melekleri
Bir Şarkı Söyle (Lyrics Board)
Ekran Kadınların
Randevu
Üç Kadın Bir Erkek
Laf Lafı Açıyor
Kabare Kiboş
Erkek dediğin
Süper Panayır
Ah Kızlar vah erkekler (Man O Man)
Süpermarket (Sweep)
Doğuştan Şanslı
Show da Show
Kaç Para (The Price is Right)
Riziko (Jeopardy)
Aşağı Yukarı (Higher Lower)
Saklambaç (Dating Game)
Haydi Bastır (Blockbusters)
Süper Aile (Family Feud)


Asmalı Konak-Hayat, 663.273 kişilik 3 günlük seyirci sayısı ile Türkiye'nin tüm zamanların en iyi açılış rakamına ulaşan film oldu.

Asmalı Konak 1.776.335 seyirci sayısıyla 2003'ün en çok izlenen filmi oldu.

Daha önce vizyona giren ve çok ses getiren 'O Şimdi Asker'
de 1.657.051 hasılatıyla 2003'ün en çok izlenen 2. filmi olmayı başardı."

Mustafa Hakkında Herşey, 41. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Üçüncü Film/Behlül Dal Jüri Özel Ödülü"'nü kazanırken aynı zamanda "En İyi Film Şarkısı" ödülüne layık görüldü.

ANS ve Village Roadshow şirketlerinin bir araya gelmesiyle oluşan Türk-Yunan ortak yapımı Bir Tutam Baharat gösterime girer girmez Yunanistan'da gündeme oturdu. Bir Tutam Baharat Yunanistan'ın Devlet Sinema Ödüllerinde birinciliği alırken, 44. Uluslar arası Selanik Film Festivali'nde de "ETEKT Teknik Başarı Özel Ödülü" ve "Halk Jürisi" ödüllerine layık görüldü. Yunanistan'da Titanik'ten sonra tüm zamanların en çok izlenen 2. filmi ve en çok izlenen 1. yerli filmi (1,837,500 Euro gişe hasılatı) olarak tarihe geçen Bir Tutam Baharat'ın bu seneki Yabancı Film Oscar'ına aday olacağı söyleniyor.