Audi'nin lüks kompakt sınıftaki başarılı temsilcisi A3'ün kumaş tavanlı cabrio versiyonu, öncelikle ikisi benzinli olmak üzere toplam 4 motor seçeneğiyle Türkiye'de de satışa sunuldu.

2008 yılında 100 adet satış hedefiyle Doğuş Otomotiv-Audi tarafından ithal edilmeye başlanan Audi A3 Cabrio'nun anahtar teslim başlangıç satış fiyatı 44 bin 106 Euro'dan başlıyor.

Alman lüks otomibil üreticisi Audi'nin uzun süredir merakla beklenen A3 Cabrio modeli, yaz aylarının en iddialı cabriosu olarak Doğuş Otomotiv-Audi tarafından Türkiye'de de satışa sunuldu. İlk etapta hem manuel hem de S Tronic şanzıman seçeneklerine sahip 1.8 TFSI ve 2.0 TFSI benzinli motorların yanı sıra ve 1.9 TDI (manuel şanzımanla) ve hem manuel hem S Tronic şanzıman seçeneğinin sunulduğu 2.0 TDI turbo dizel motorlarla satışa sunulan olan Audi A3 Cabrio'nun anahtar teslim başlangıç fiyatı 44 bin 106 Euro'dan başlıyor.


203 - Yeni Audi A3 Cabrio Türkiye`de

Yeni ve gösterişli tasarım!

Yeni Audi A3 Cabrio, mevcut A3 model seçeneklerine göre daha farklı tasarım unsurlarıyla ön plana çıkıyor. Audi modellerinin ortak yüz simgesi olan geniş tek çerçeveli ızgara, yeni A3 Cabrio'da da yer alırken, yeni tip ön far tasarımı ise kendini belli etmeyi başarıyor. İsteğe bağlı xenon plus far sistemiyle de birlikte temin edilebilen ışık şeridi şeklindeki ve beyaz ışık yayan yedi adet diyottan oluşan LED'li gündüz farı tasarımı, markanın artık karakteristik olarak tanımlanan tasarım öğeleri arasında yer alıyor. Bununla birlikte atletik bir profile sahip Audi A3 Cabrio'nun arka far grubunun düz ve geniş lensli yeni tasarımı dikkat çeken bir başka tasarım ayrıntısını temsil ediyor.

30 km/s hıza kadar aktif olabilen ve 9 saniyede açılan kumaş tavan özelliği!

Audi A3 Cabrio'nun kimliğinin en belirgin noktası oluşturan katlanabilir kumaş tavan, iki farklı açılma prensibiyle tercih edilebiliyor. Yarı otomatik işleyen kumaş tavanın yanı sıra daha fazla akustik konfor sağlayan tam otomatik tavan seçeneklerinin sunulacağı A3 Cabrio'nun müşterileri, tavan rengi olarak ise siyah, kırmızı ve mavi arasında seçim yapabiliyorlar. Z şeklinde katlanarak bagaj alanında minimum yer kaplayan Audi A3 Cabrio'nun tavanı, geniş ve ısıtmalı arka camıyla da olası arka görüş sorunlarını ortadan kaldırıyor. 30 km/s'e kadar hızlarda açılıp kapatılabilen tavan,şehir trafiğinde de kullanışlılık açısından büyük avantajlar getiriyor. Kabin içinde yer alan tek bir düğme aracılığıyla kontrol edilebilen tavan sistemi, 9 saniyede açılıp kapanma özelliğiyle benzersiz bir seriliğe sahip olduğunu gösteriyor. Isı ile biçimlendirilmiş çelik tüplerden yapılmış takla barları, benzer teknoloji ürünü içten takviyeli A sütunları, motor bölmesinin altında ve B sütunlarındaki yüksek dayanıklılığa sahip çelik paneller ise Audi A3 Cabrio'nun çarpışma güvenliğini sağlayan çok sayıdaki unsurlar arasında yer alıyor.

Audi A3 Cabrio'yu günlük kullanım açısından benzersiz kılan en önemli bir diğer yönünü ise değişken bagaj bölmesi oluşturuyor. Kumaş tavan hem açıkken hem kapalıyken 260 litrelik sabit bagaj hacmi sunma başarısı gösteren Audi A3 Cabrio'nun arka koltukların 50.50 oranında katlanmasıyla yükleme hacmi 674 litreye kadar yükseliyor.

Dört modern motor seçeneği ve dinamik süspansiyon sistemi

Audi AG, yeni lüks kompakt modeli A3 Cabrio'yu, ilk etapta ikisi benzinli ikisi dizel olmak üzere toplam dört adet motor seçeneğiyle üretim bandından indiriyor. Benzinli motorların ilkini oluşturan 1.8 litrelik TFSI motor, 160 HP güç ve 1500 d/d ile 4200 d/d aralığında 250 Nm tork üretiyor. İsteğe bağlı olarak S Tronic şanzımanla da donatılan Audi A3 Cabrio 1.8 TFSI, 0-100 km/s hızlanmasını 8 saniyede tamamlarken, 218 km/s'lik son hıza erişebiliyor. Manuel şanzımanla kombinasyonda 100 km'de 7.3 litrelik ortalama yakıt tüketim değeri sunan 1.8 TFSI motor, S Tronic şanzıman seçeneğinde ise 7.6 lt/100 km'lik ortalama yakıt tüketimi değerine sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. En güçlü benzinli motor seçeneğini oluşturan ve üst üste üç defa "Yılın Motoru" unvanını kazanan 2.0 TFSI motor ise ürettiği 200 HP güç ve 280 Nm'lik torku değerleriyle ön plana çıkıyor. 231 km/s'lik maksimum hıza sahip S tronic şanzımanlı Audi A3 Cabrio 2.0 TFSI ise 0-100 km/s hızlanmasını 7.3 saniyede tamamlarken, 100 km'de ortalama 7.6 litrelik yakıta ihtiyaç duyuyor.

İlk etapta sadece önden çekişli olarak üretilen Audi A3 Cabrio'nun kaputu altında ise 1.9 litre TDI 105 HP ve yeni nesil common rail teknolojili 2.0 litre 140 HP'lik turbo dizel motorlara da yer veriliyor. Sadece 5 ileri manuel şanzımanla kombine edilen 105 HP'lik TDI motor, 100 km'de 5.1 litrelik yakıtla yetinirken, hem S tronic hem de 6 ileri manuel şanzımanla tercih edilebilecek 2.0 litrelik dizel motor ise 100 km'de 5.3 litre yakıt tüketim değeri sunuyor.

Ön süspansiyon sisteminde başarılı MacPherson tasarımını tercih etmeye devam eden Audi mühendisleri, Audi A3 Cabrio'nun arka süspansiyonunda ise dört bağlantılı çubuklu bir sisteme yer veriyorlar. Bununla birlikte isteğe bağlı olarak gövdeyi 15 cm alçaltan sportif bir süspansiyon sistemine (Ambition modellerinde standart) ek olarak daha büyük jant/lastik kombinasyonları da Audi A3 Cabrio kullanıcılarının beğenisine sunuyor.