Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'nın Mars'a gönderdiği uzay aracı Phoenix geçtiğimiz haftasonu başarılı bir inişle kızıl gezegenin kuzey kutbuna ulaştı.

1858 - Nasa Mars'ta Su ve Hayat Arıyor.

Marsa gönderilen Phoenix adlı insansız uzay aracının tasarım, yapım ve test süreci yıllarca sürdü. Araç geçen Ağustos ayında Kennedy Uzay Merkezi'nden Mars'a gönderildi. 10 aylık yolculuktan sonra araç için kritik günler başladı. Proje sorumlusu Barry Goldstein, Phoenix uzay aracından 170 milyon mil uzakta olduğumuzu ve ışığın bu mesafeyi 15 dakikada kat edebildiğini söylüyordur.


Goldstein ayrıca işin bundan sonrasının çok önemli olduğunu söylüyor. NASA uzmanlarından Peter Smith ise, "Kuzey kutbunda aracın indiği yerdeki buzun erimesini, toprağın kimyasını etkilemesini, içindeki mikroskobik yapıları değiştirmesini ve bütün bunları gözlemlemeyi amaçlıyoruz," diyor. Phoenix'in robot kolu toprak örnekleri alıp fırın benzeri ısıtıcısına koyacak. Isıtılacak toprak örneği incelenecek. Peter Smith en büyük amaçlarının Mars'ta hayat izi bulabilmek olduğunu belirtiyordur. Uzman, "Zaman zaman buzların suya dönüştüğünü görebilir ya da kimyasal enerji kaynakları bulabiliriz," diyor. Phoenix'in Mars yolculuğuyla ilgili olarak daha fazla bilgiye ulaşmak için Internet'te www.nasa.gov adresine bakabilirsiniz.